slider-hgv.jpg
Czy zakup palet drewnianych Bielsko-Biała to dobre przedsięwzięcie biznesowe?
10 lutego 2021

Czy zakup palet drewnianych Bielsko-Biała to dobre przedsięwzięcie biznesowe?

Jak każdy produkt, tak i palety drewniane mają cechy, którymi kierujemy się, dokonując ich zakupu. Mają one wpływ na eksploatację palet, a także na ekonomiczność ich nabycia. Jedną z nich jest cena. Na cenę palet drewnianych HGV Bielsko-Biała na pewno wpływ ma ich jakość. Posiadające certyfikat palety EURO lub EPAL gwarantują długoletnią eksploatację. Ich producenci muszą posiadać stosowną licencję, a ich naprawa przez podmiot nieposiadający takowej powoduje, że traci ona status palety wielokrotnego użytku.

To właśnie spełnianie przez palety wyśrubowanych norm jakościowych gwarantowanych licencją ma wpływ na ich cenę. Jeśli więc mamy zamiar korzystać z palet przez dłuższy czas, warto zainwestować w palety EURO lub EPAL. Natomiast gdy nasze plany przewidują jednorazowy transport na paletach drewnianych, możemy poprzestać na zakupie palet tańszych. Na cenę palety drewnianej HGV ma wpływ także jej wielkość i waga, a także stan techniczny.

Co wpływa na cenę palet drewnianych?

Nową paletę EURO lub EPAL możemy kupić za kilkadziesiąt złotych. Niektórzy producenci w przypadku zakupu dużej ilości palet, są skłonni negocjować cenę. Nasz zakup może więc być tańszy, niż zakładaliśmy. W obrocie funkcjonują także palety używane, które również są dobrej jakości. Ich cena jest znacząco niższa od  ceny palet nowych. Problem ceny pojawia się także przy ewentualnej sprzedaży palet, gdy nie są już w przedsiębiorstwie potrzebne. Podobnie jak w obrocie paletami nowymi te używane typu EURO lub EPAL są droższe od palet jednorazowych. Palety jednorazowe, a także palety uszkodzone są wyceniane indywidualnie.  Zwykle jest to kilka złotych, choć ceny mogą być zróżnicowane w zależności od polityki cenowej poszczególnych firm i obszaru ich działania.

Podejmując decyzję transportowania towarów na paletach drewnianych HGV Bielsko-Biała, bierzemy także pod uwagę ich ciężar własny. Jest to bardzo ważne przy planowaniu wysyłki towarów, gdzie całkowita waga przesyłki często ma wpływ na wybór środka transportu. Wydawać by się mogło, że palety o tych samych wymiarach ważą tyle samo. Tak jednak nie jest. Zdarzają się przypadki, że różnica wagi palet o tych samych wymiarach może wynosić nawet 10kg. Standardowa europaleta o wymiarach 1000x800x 144 mm waży 40 kg. Taka paleta daje gwarancję długoletniej eksploatacji.

Waga palet drewnianych jest istotna

W obrocie funkcjonują jednak też takie, które tylko imitują oryginalne drewniane podesty. Różnica w wadze certyfikowanych i  produkowanych bez licencji palet wynika przede wszystkim z grubości desek, z których konstruowane są palety, a także odstępów między nimi. Europaleta to pięć desek o grubości od 22 do 25 mm, które tworzą blat. Inne palety są budowane z cieńszych desek, które powodują, że waga palety jest niższa. Waga palet jest bezpośrednio związana z jej udźwigiem. Oryginalna paleta EURO  posiada ładowność od 2500 do 4000kg. Inne palety drewniane mogą unieść ciężar tylko 500kg.

To zestawienie wyraźnie wskazuje na różnicę pomiędzy paletami EURO i EPAL wykonywanymi z zachowaniem wysokich norm technicznych a paletami niestandardowymi. Należy też pamiętać, że waga palety jako bezpośrednio związana z nośnością,  ma wpływ na bezpieczeństwo osób i towarów podczas prac magazynowych. Paletę bowiem należy podnosić zgodnie ze stosunkiem masy do przedmiotu, który ma przenosić.

Jak więc widać, inwestując w palety drewniane dobrze jest mieć wiedzę na temat tych ich cech, które wpływają na opłacalność naszego przedsięwzięcia.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.