slider-hgv.jpg
Szkodniki w drewnie czyli czego nie znajdziesz w paletach drewnianych HGV Warszawa
17 września 2021

Szkodniki w drewnie, czy naprawdę są niebezpieczne?

Drewno jest materiałem, który ma duże znaczenie w procesach gospodarczych. Jako że jest wytworem natury, często pada ofiarą szkodników i pasożytów, w nim żerujących. Drewno jest atakowane na wszystkich etapach swojego bytowania. Zarówno tam, gdzie zaczyna swój żywot, czyli w lesie, jak i wtedy gdy jest już gotowym meblem czy ramą do obrazu. Szkodniki żyjące w drewnie obniżają jego walory użytkowe.

Powodują,że nie można wykorzystać go w produkcji dobrych palet drewnianych bądź utrudniają eksploatację gotowych już wyrobów. W przypadku zaatakowania przez szkodniki newralgicznych elementów budowli jak więźby dachowe czy stropy mogą doprowadzić do tragicznych wypadków, gdzie ucierpią ludzie i powstaną znaczne straty materialne. Najgroźniejszy pasożyt drewna, spuszczel pospolity, atakuje drewno już w lesie. Miazgowce natomiast żerują podczas każdej fazy życia drzewa.

Co interesującego jest w drewnie?

Drewno zostaje zaatakowane, kiedy dorosła samica dostaje się do jego wnętrza i składa tam jaja. Wylęgają się z nich larwy, które żerują w drewnie, drążąc w nich kanały. Niektóre gatunki szkodników szukają w drewnie tylko schronienia. Są i takie, dla których miazga drzewna stanowi pożywienie. I jedne i drugie naruszają strukturę drewna, czyniąc tym samym duże szkody. Szkodniki atakują drewno wtedy, gdy stanowi ono dla nich bezpieczną kryjówkę bądź atrakcyjne pożywienie. Gryzący aparat gębowy owada mechanicznie uszkadza drewno. Larwy potrzebują składników odżywczych, z których najważniejsze są witaminy, białko i sterole. Najbardziej narażone są drzewa młode, choć także te zagrzybiałe bywają atrakcyjne dla owadów.

Im więcej grzybów w strukturze drewna tym jest ono bardziej pożywne. W takim drewnie szybciej przebiega i rozwój owadów. System trawienny szkodników drewna funkcjonuje tak, że pokarm przebywa w nim bardzo krótko. Aby więc przejść wszystkie stadia rozwoju od jaja do dojrzałego osobnika, muszą one pochłonąć duże ilości drewna. Spustoszenie przez nie siane jest więc bardzo wielkie. Duże znaczenie ma także temperatura i wilgotność panujące w miejscu żerowania. Im warunki otoczenia bardziej odpowiadają poszczególnym gatunkom, tym sprawniej przechodzą one kolejne stadia rozwoju. Jest to bardzo groźne dla drewna i uniemożliwia wielu producentom wykonanie wytrzymałych palet drewnianych czy produktów z drewna.

Szkodniki leśne przyzwyczajone są do zmiennej pogody panującej w poszczególnych porach roku. Jeśli temperatura otoczenia osiąga wartości skrajne, zapadają one w stan anabiozy. Aktywność życiowa jest wtedy ograniczona do minimum. Gdy temperatura wraca do właściwego poziomu, one też zaczynają normalną egzystencję. Wyjątkiem jest tu kołatek domowy, któremu żadna aura nie jest straszna. Owady mają swoje ulubione miejsca żerowania. Jedne wolą otoczenie jasne i słoneczne, inne natomiast żyją w miejscach ciemnych i wilgotnych. Szkodniki mają dobrze rozwinięty narząd powonienia, który umożliwia im wyczuwanie zapachu nawet z dużej odległości. Woń starego drewna, grzybów czy pleśni  skutecznie je wabi.

Jak mieć pewność, że palety drewniane, które chcemy kupić są wolne od szkodników? Najlepiej udać się do zaufanego producenta palet drewnianych HGV Warszawa, który na swoim składzie oferuje nowe i używane palety drewniane wolne od insektów.

Jakie są oznaki obecności szkodników drewna? O tym napiszemy w naszym następnym artykule.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.