slider-hgv.jpg
Zalety i wady mebli z europalet od producenta
19 lipca 2022

Zalety i wady mebli europalet od producenta

Palety z drewna rozpoczęły swój gospodarczy byt od uczestniczenia w zaopatrywaniu żołnierzy walczących w II wojnie światowej w amunicję i inne niezbędne towary. Przez wiele lat była to jedyna funkcja, jaką spełniały one w gospodarce. Poprawiała się ich jakość i funkcjonalność. Poddane zostały także standaryzacji i powstało pojęcie europalet. Przez długie lata jednak nikt nie szukał dla tych drewnianych platform innego zastosowania. Sytuacja się zmieniła, kiedy ruchy proekologiczne zaczęły zwracać uwagę na bardzo zły stan naszej planety. Zwiększająca się ilość różnego rodzaju badań naukowych potwierdzały ten pogląd. Do zwykłych ludzi zaczęły przemawiać nasilające się, bardzo gwałtowne i niepojące zjawiska atmosferyczne. Ci, którzy myśleli,że ziemia jest wieczna, zaczęli na początku ostrożnie, a potem zdecydowanie w to wątpić.

I wtedy pojawiła się koncepcja nadania paletom drewnianym od producenta drugiego życia poprzez budowanie z nich mebli i innych elementów wyposażenia mieszkań i ogrodów. Idea ta znalazła wielu zwolenników wśród świadomych ekologicznie i poszukujących oryginalnych rozwiązań ludzi. Meble z palet wkroczyły do naszych domów, na tarasy i do kawiarnianych ogródków.

Jakie są zalety mebli z używanych europalet?

  • Są dużo tańsze od tradycyjnych rozwiązań. Europaletę dobrej jakości w licencjonowanym składzie możemy nabyć już za 30 złotych. Jest to bardzo ważne szczególnie w dobie powszechnie panującej drożyzny, kiedy każdy wydatek domowy jest szczegółowo analizowany.
  • Oryginalna, niepowtarzalna kolorystyka poszczególnych palet. Każda bowiem z nich to inny kolor drewna i rysunek słojów. Inne ubarwienie mają palety wyprodukowane z drzew iglastych (sosny lub świerka) a inne z drzew liściastych (brzozy lub olchy). Jeśli chcemy zdecydowanie zmienić kolor naszych mebli, możemy pokryć je kolorową farbą lub lakierobejcą.
  • Możliwość samodzielnego wykonania mebli z palet, bez posiadania stolarskich umiejętności i specjalistycznych narzędzi. Obróbka drewna paletowego jest bardzo prosta i gdy tylko mamy dobre chęci i kilka niezbędnych narzędzi na pewno każdy sprosta takiemu zadaniu. Należy pamiętać, że meble z palet bazują na surowości i minimalizmie. Na tym polega ich urok. Jeśli jednak zadanie samodzielnego wykonania mebli przekracza nasze możliwości, możemy nabyć gotowe sprzęty w sklepach stacjonarnych bądź internetowych. Ich dostępność jest bardzo duża a asortyment dość szeroki.
  • Wytrzymałość palet od producenta. Standardowa paleta EPAL waży zaledwie 25 kg. Może ona natomiast mieć nośność od 1000 do 1500 kg. Jest to cecha szczególnie ważna w przypadku aranżacji lokali użytkowych bądź ogrodów. Tam bowiem meble powinny często unieść bardzo znaczne ciężary.
  • Meble wykonane z oryginalnych europalet nie są ciężkie. Jeśli wyposażymy je w masywne kółka, łatwo będzie je przesuwać z miejsca na miejsce. Szczególnie jest to ważne w przypadku mebli ogrodowych, które na zimę winny być przenoszone do suchych  i przewiewnych pomieszczeń.

Czy meble z palet drewnianych mają jakieś wady?

Jak każda rzecz na świecie meble z palet posiadają także swoje wady. Obiektywnie przyznać jednak trzeba, że jest ich mniej niż zalet. I tak należy tu wymienić:

  • Ryzyko, iż palety są niezgodne z wymaganymi standardami. Palety wykorzystywane w przemyśle meblarskim winny spełniać określone normy. Ich rozmiary zostały określone na 120 x 80 cm, wilgotność drewna natomiast  nie może przekraczać 22%. Powinny także charakteryzować się określoną nośnością , układem elementów i właściwym procesem produkcji. Kupując meble nie mamy pewności , czy wszystkie te warunki zostały przez wytwórcę spełnione.
  • Niepewność, czy palety, które mają stanowić materiał do wyrobu mebli we własnym zakresie, są oryginalne czy podrobione. Licencjonowane palety EPAL są wyrobem najwyższej jakości. Ich produkcja podlega regularnym audytom przedstawicieli organizacji EPAL, które dają gwarancję spełniania wszystkich, gwarantowanych przepisami, norm. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo dokonania chybionego zakupu palet, należy kupować je w licencjonowanych punktach sprzedaży.
  •  Powtarzalność. Mimo że poszczególne palety mogą się różnić kolorem czy strukturą drewna, ich konstrukcja jest taka sama. Meble z nich stworzone zawsze będą mieć podobne elementy. Tego nie się zmienić.

Podejmując decyzję o tym, w jaki sposób chcemy urządzić nasze mieszkanie, restaurację czy ogród musimy zdecydować, czy meble z palet drewnianych to rozwiązanie dla nas. Dla dobra własnego portfela, a także,co ważniejsze, środowiska naturalnego warto poważnie rozważyć taką ewentualność.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.