slider-hgv.jpg
Jakie drzewo wykorzystujemy do produkcji palet drewnianych HGV?
31 grudnia 2022

Jakie drzewo wykorzystujemy do produkcji palet drewnianych HGV?

 

Specjaliści od logistyki określają palety drewniane mianem krwi dla gospodarki. Faktycznie trudno sobie wyobrazić współczesny obrót towarowy bez tych nośników. Świadczy o tym między innymi liczba palet drewnianych, które zostały wyprodukowane w Polsce  w 2021 roku. Według statystyk polskiego oddziału organizacji EPAL wyprodukowano ich ponad 30mln. Wspólnie z Niemcami zaspakajamy  w ten sposób potrzeby rynku światowego w 75%.

Palety drewniane to nie tylko ich odpowiednia ilość w obrocie towarowym ale też ich należyta jakość. Tylko bowiem  nośniki spełniające określone normy mogą bezpiecznie funkcjonować w transporcie i handlu. Surowcem dla palet drewnianych jest drewno. Wykorzystując je w różnych dziedzinach naszego życia nauczyliśmy się oceniać jego jakość,  twardość, usłojenie, podatność na aktywność szkodników czy na wilgoć.

Jakie drewno sprawdzi się w produkcji palet drewnianych?

Mamy iglaste i liściaste gatunki drzew. Inny podział to drewno miękkie bądź twarde, krajowe bądź egzotyczne. Oprócz tego, że gatunki rodzime są dużo tańsze od tych z importu, to posiadają  one wiele cech, które czyni je dobrym materiałem do wyrobu palet drewnianych.

 • Dąb daje bardzo twarde i wytrzymałe  drewno. Nie bez powodu mówi się „silny jak dąb”. Używa się go do budowy statków oraz elementów maszyn i pojazdów. Budownictwo używa go do konstrukcji parkietów i progów. Sprawdza się także w wytwarzaniu mebli stylizowanych na zabytki.
 • Sosna jest często wykorzystywana w górnictwie i budownictwie. Korzystają z niej budowniczowie  linii kolejowych, gdyż doskonale sprawdza jako podkłady pod szyny. Zrobione z niej meble , narzędzia i drewniane pojemniki dobrze spełniają swoje funkcje. Z żywicy sosny otrzymujemy także terpentynę i kalafonię, używaną przez muzyków do wcierania w struny instrumentów. Sosna to także źródło eterycznego olejku.
 • Świerk znajduje zastosowanie w budownictwie i górnictwie. Wykonuje się z niego podłogi, okna oraz schody. Wykorzystywany jest także w produkcji papieru wysokiej jakości, płyt wiórowych oraz instrumentów muzycznych.
 • Jodła stanowi świetny surowiec do produkcji skrzynek i palet. Przemysł chemiczny korzysta z niej do produkcji beczek i kadzi. Także przy wyrobie piszczałek organowych i  pudeł rezonansowych instrumentów wykorzystuje się z drewno jodłowe. Wytwarza się z niego także zapałki.
 • Buk to drewno znacznie bardziej miękkie niż dąb. Szybciej także ulega ścieraniu, Jest natomiast bardzo odporne, na nawet duże, obciążenia. Posiada zwartą strukturę, dlatego nadaje się na sklejki lotnicze, meble czy klepki podłogowe. Niestety drewno bukowe osiąga walory użytkowe dopiero, gdy drzewo ma przynajmniej 100 lat. Poddając je działaniu pary wodnej unika się pękania i pęcznienia drewna tego gatunku.
 • Orzech to drewno o średniej twardości. Wytwarza się z niego instrumenty muzyczne, a także galanterię drewnianą i kolby strzelb. Nadaje się na meble, ramy do obrazów czy boazerie.
 • Modrzew to dobry surowiec na boazerie i parkiety. Można z niego także wytwarzać meble i galanterię meblową. Modrzew w naszym kraju jest pod ochroną. Jego dostępność na rynku drzewnym jest więc niewielka.
 • Brzoza ma drewno niezbyt trwałe, ale za to łatwe do obrobienia i twarde. Wytwarza się z niego celulozę, papier i wyroby snycerskie. Służy też do produkcji sklejek, płyt i oklein.
 • Klon z Europy posiada miękkie drewno, w przeciwieństwie do klonu kanadyjskiego. Ten jest znacznie bardziej twardy. Z europejskiej odmiany produkuje się boazerie, forniry, meble i sprzęty kuchenne. Znajduje też zastosowanie w wyrobie prawideł obuwniczych, obcasów czy wszelkiego rodzaju rękojeści.
 • Jabłoń i grusza to odmiany owocowe, Ich przydatność nie ogranicza się jednak do sprawiania przyjemności naszemu podniebieniu. Gatunki te wykorzystywane są do wyrobu parkietów, mebli i ram okien. Nadają się do rzeźbienia i produkcji ram do obrazów. Narzędzia miernicze, przyrządy kreślarskie, uchwyty ręcznych narzędzi oraz czółenka tkackie  także wytwarzane są z tych odmian drzew owocowych.
 • Topola czarna to drzewo o nie dużej trwałości. Wykorzystywana więc jest we wnętrzach w postaci oklein i sklejek. Wytwarza się z niej także wełnę drzewną, zapałki a także papier, rysownice oraz ołówki.
Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.