slider-hgv.jpg
Co warto wiedzieć o paletach drewnianych?
30 lipca 2023

Co warto wiedzieć o paletach drewnianych?

Palety drewniane stanowią serce większości systemów logistycznych na świecie. Umożliwiają bezpieczny transport i magazynowanie najróżniejszych towarów. Dzięki zunifikowanym wymiarom zwiększają wydajność magazynów, gdyż łatwo je przemieszczać z użyciem wózków widłowych lub podnośników paletowych. Warto wiedzieć, czym jest paleta fitosanitarna, czyli taka, która została poddana obróbce fitosanitarnej, a co wyróżnia paletę EURO.

Dlaczego palety z drewna są tak użyteczne?

Decyduje o tym na pewno ich wszechstronność, przy jednocześnie niewysokich kosztach ich wytworzenia. Palety drewniane zakupione u sprawdzonego producenta są bardzo wytrzymałe i mogą spełniać swoje funkcje przez długie lata. Ma to duże znaczenie nie tylko dla uczestników obrotu towarowego, ale i ochrony środowiska naturalnego. Drewno jest surowcem ekologicznym i nawet po wyłączeniu palet z użycia stwarza duże możliwości ponownego jego wykorzystania.

Normy bezpieczeństwa i certyfikaty palet drewnianych

Dokonując zakupu palet drewnianych ważne jest zwrócenie uwagi na oznaczenia, które są świadectwem spełniania przez nie standardów określonych przez organizację EPAL. Chodzi głównie o normę europejska EN 13698-1 oraz  wymagania wynikające z Karty UIC 435-2.

Jakie wymiary posiadają europalety?

Ujednolicenie wymiarów palet EURO było milowym krokiem w usprawnieniu transportu i magazynowania towarów. Dzięki temu palety  są dostosowane do wymiarów kontenerów przewożonych w samochodach, na statkach i w samolotach. Unifikacja wielkości pozwoliła także na stworzenie kompatybilności ze środkami transportu używanymi w magazynach. Chodzi między  innymi o rozstaw wideł w wózkach.

Produkcja palet zgodnych z normami EURO, które są dostosowane do standardów unifikacji, umożliwia efektywne zarządzanie przepływem towarów w globalnym łańcuchu dostaw. Dzięki jednolitym wymiarom produkcja palet staje się bardziej elastyczna, umożliwiając optymalne wykorzystanie przestrzeni w kontenerach i magazynach. To z kolei przekłada się na skrócenie czasu obsługi, redukcję kosztów logistycznych oraz zwiększenie ogólnej wydajności operacyjnej.

 Na rynku najpopularniejsze są palety o następujących wymiarach:

  • standardowa europaleta ( EUR/1/EPAL/EUR) ma wymiary 1200x800 mm i nośność dynamiczną 1000 do 1500 kg,
  • półpaleta ( EUR6/EPAL 6) o wymiarach 800 x 600 mm o nośności dynamicznej 500kg,
  • paleta ISO ( EUR 2/EPAL 2) posiada wymiary 1200x1000mm. Nazywana jest również paletą przemysłową lub „angielką”. Jej nośność dynamiczna wynosi 1470 kg,
  • europaleta EUR 3/EPAL 3 o wymiarach 1000x 1200 mm

Palety drewniane różnią się nie tylko wymiarami. Posiadają także różną konstrukcję. I tak w obrocie towarowym spotykamy następujące nośniki;

  • palety otwarte (europalety) posiadające  cztery wejścia i składają  się z drewnianych bloków połączonych deskami na brzegach i pośrodku. Ten typ palet jest bardzo popularny w Europie( z wyłączeniem Wielkiej Brytanii). Jest to paleta uniwersalna, gdyż mogą ją obsługiwać prawie wszystkie typy wózków widłowych,
  • palety zamknięte  to takie, które mają cztery wejścia i zbudowane są z bloków połączonych deskami w środku i z czterech stron. Najwięcej jest ich w Wielkiej Brytanii. Aby je transportować trzeba korzystać z pojazdów unoszących,
  • palety Bearer mają dwa wejścia i konstrukcję blokową zamkniętą, z wycięciem dla wideł i wzmocnieniem,

palety Stringer ( nazywane także paletami warzywnymi lub GMA i CPC), posiadają cztery wejścia  i zamkniętą od dołu konstrukcję blokową. Mają także boczne wzmocnienie i wycięcie dla wideł.

W przypadku palet Bearer i Stringer do ich obsługi niezbędne są pojazdy nisko profilowe, reach truck, wózki czołowe lub takie z rozszerzonymi  ramionami podporowymi. Palety tych dwóch wymienionych rodzajów są popularne w Azji, Afryce i Ameryce Północnej.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.