slider-hgv.jpg
Palety na wymiar - jak przebiega ich produkcja
9 marca 2022

Palety na wymiar - jak przebiega ich produkcja

Mimo kryzysów, z którymi ostatnio zmaga się ludzkość takimi jak pandemia czy wojna w Ukrainie, obrót towarowy odbywa się, zaopatrując poszczególne kraje w niezbędne towary i artykuły. Warunki zewnętrzne wymusiły pewne zmiany w handlu międzynarodowym. Niektóre firmy opuszczają rosyjski, a także białoruski rynek. Powoduje to spore zmiany w kierunkach dystrybuowania dóbr materialnych.

W dalszym ciągu jednak potrzebne są różnego rodzaju nośniki, na których można bezpiecznie przewozić i magazynować towary. Jak zwykle największe zapotrzebowanie jest na palety EPAL o wymiarach: 1200 × 800 mm i 1200 × 1000 mm, a także pół palety 800 × 600 mm. Nie znaczy to jednak, że przestały być potrzebne palety przemysłowe czy te z tworzyw sztucznych. Różnorodność materiałów będących w obrocie wymaga bowiem nośników o różnych cechach indywidualnych. Odpowiedzią na takie właśnie zapotrzebowanie są palety nietypowe.

Czym są palety nietypowe?

Tego rodzaju palety są produkowane z suchego drewna o różnej szerokości i grubości. W zależności od wymagań klienta, poza typowymi wzorcami producent palet tworzy na półautomatycznych liniach produkcyjnych, palety niestandardowe. Niektóre z takich palet, ze względu na swoją specyfikę,  wytwarzane są ręcznie. Elementy nośników z drewna są konstruowane oddzielnie. Potem łączy się je w całość. Są dopasowane do konkretnego towaru i zgodne ze specyfikacją. Przy produkcji niektórych palet niestandardowych stosowana jest mechanizacja. Pracują tu między innymi roboty ABB RN 4017. Urządzenia te mogą wytworzyć nawet 1500 palet dziennie, zachowując 100% powtarzalności działań.

Prace przy produkcji palet nietypowych rozpoczyna się od zrobienia dokładnego wywiadu na temat towaru, który ma być transportowany. Chodzi tu mianowicie o jego wagę, sposób pakowania i składowania, a także środki, którymi towar będzie transportowany.

Następnym krokiem jest stworzenie projektu, który jest udoskonalany w zakresie wytrzymałości i wszechstronności nośnika. Projekt ten uwzględnia taką cechę drewna jak elastyczność. Wytworzone z niego elementy połączone w całość stworzą doskonałą nietypową paletę lub skrzynię. Na podstawie projektu powstają wzory konkretnych konstrukcji, które poddawane są licznym testom i próbom wytrzymałościowym.

Mają one dać obraz funkcjonowanie palety w transporcie i procesie składowania. Wyniki tych badań są podstawą do wprowadzenia ewentualnych poprawek czy ulepszeń. Następnym krokiem jest produkcja serii próbnej, która wyprzedza produkcję finalną palety drewnianej na wymiar. Zarówno ta pierwsza, jak i wyrób ostateczny poddawany jest ścisłemu nadzorowi technicznemu, aby palet drewniane od producenta wytwarzane na indywidualne zamówienie, spełniały swoje zadanie przez długie lata.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.