slider-hgv.jpg
Jak uchronić się przed zakupem niecertyfikowanych palet euro
18 listopada 2021

Jak uchronić się przed zakupem niecertyfikowanych palet euro

Palety drewniane, podobnie jak inne towary dostępne na rynku, mają cechy, które powodują, że ich zakup jest udany. W przypadku palet EPAL jest to posiadanie specjalnego certyfikatu, który nadawany jest tylko oryginalnym wyrobom. Rynek palet drewnianych nie jest jednak wolny od oszustów, którzy proponują podrobione palety z drewna, przedstawiając je jako wyrób certyfikowany.

Jak oszuści sprzedają podrabiane palety?

Oszuści  działają w dość niewyszukany sposób. Wysyłają do przedsiębiorców maile oferujące palety drewniane po bardzo korzystnej cenie. Jako że jest to pierwsza  transakcja, dopiero rozpoczynającą współpracę, domagają się płatności w formie przedpłaty. Jak się okazało w wielu przypadkach, po dokonaniu zapłaty z góry, żadne palety nigdy nie dotarły do kupującego. Oferent znikał z pola widzenia, a podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych okazywało się bezskuteczne. Organizacja EPAL ostrzega przedsiębiorców przed takimi transakcjami.  Zaleca zwracać szczególną uwagę na podejrzanie niską cenę oferowanego towaru, a także domaganie się zapłaty z góry. Nieuczciwi sprzedawcy nie mają też własnej licencji EPAL, a pytania o pochodzenie oferowanych palet pozostają bez odpowiedzi.

Jak uchronić się przed oszustami?

Niekiedy oszuści dołączają do oferty fałszywe certyfikaty EPAL w formacie PDF. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z wymienionym licencjobiorcą i sprawdzić prawdziwość danych zawartych w ofercie.  Dane wszystkich właścicieli licencji EPAL można znaleźć na jej stronie internetowej. Zdarzały się jednak przypadki, gdzie fałszywi dostawcy tworzyli strony internetowe o bardzo profesjonalnym wyglądzie, a to bardzo utrudniało weryfikację.

Zawsze, jednak gdy pojawi się, chociaż cień podejrzenia, ofertę należy gruntownie „prześwietlić”. Lepiej bowiem włożyć dużo trudu w sprawdzenie sprzedawcy palet, niż potem liczyć straty związane z oszustwem. Zawsze można też liczyć na pomoc organizacji EPAL bądź krajowych stowarzyszeń EPAL. Pomogą one zweryfikować oferentów i ewentualnie wydadzą stosowną  rekomendację.

EPAL na bieżąco przeprowadza audyty u producentów palet i organizacji handlowych. Mają one na celu wyeliminowanie nieuczciwych producentów i dystrybutorów. Krajowe stowarzyszenia EPAL organizują też szkolenia dla zainteresowanych tematem palet drewnianych. Przedmiotem zajęć jest między innymi zdobycie umiejętności odróżnienia  palet oryginalnych od podrobionych, a także weryfikacji nieuczciwych dostawców. Aby bezpiecznie funkcjonować na rynku palet drewnianych, warto mieć podstawową wiedzę na temat parametrów palet EPAL. Posiadają  one bowiem cechy, które odróżniają je od innych. To pozwoli dużo bezpieczniej poruszać się w obrocie handlowym z udziałem palet drewnianych i ustalić, który producent palet jest uczciwym sprzedawcą, a którego lepiej unikać.

Po czym poznać oryginalną paletę EPAL

Pierwsza rzecz to wymiary europalety. Standardowa paleta EPAL ma wymiary 1000 × 800 x 144mm. Paleta tej wielkości waży 25 kg. Waga jest bardzo ważna w ocenie oryginalności palety. Palety niecertyfikowane z reguły zrobione są z cieńszych desek. Dlatego ich waga jest mniejsza. Paleta EPAL składa się z jedenastu desek o  grubości od 22 do 25 mm. Pięć z nich stanowi wierzch palety. Według Regulaminu Technicznego EPAL taka paleta posiada także 9 wsporników i 78 gwoździ. Waga palety ma bezpośredni związek z jej udźwigiem. Paleta EPAL może unieść od 2500 do 4000kg. Ta ostatnia wielkość dotyczy udźwigu statycznego. Przepisy EPAL pozwalają na wyposażanie europalet we wsporniki zarówno z drewna litego jak i rozdrobnionego. Dlatego też po wyglądzie wsporników trudno będzie odróżnić paletę certyfikowaną od tej bez certyfikatu.

Jakość i grubość drewna, z którego jest zrobiona, a także  wysokie standardy produkcji powodują, że oryginalne europalety charakteryzują się dużą wytrzymałością. Mogą być bezpiecznie używane przez wiele lat. Na długą żywotność takich palet ma wpływ także sposób ich naprawy. Wolno je  wykonywać tylko w licencjonowanych punktach a ich przeprowadzenie musi być potwierdzone oryginalnym gwoździem EPAL. Każda naprawa wykonana w innym miejscu powoduje, że paleta traci status palety wielokrotnego użytku.

Znajomość tych podstawowych cech charakterystycznych pozwala przynajmniej pobieżnie ocenić oryginalność palety EPAL. Jeśli chcemy zwiększyć naszą pewność w tym zakresie, należy zaopatrywać się w palety tylko w licencjonowanych składach. Tam bowiem możemy liczyć na uzyskanie informacji o ich pochodzeniu, co pozwoli na dokonanie bezpiecznego zakupu.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.