slider-hgv.jpg
Jak suszymy drewno do produkcji europalet?
9 marca 2023

Jak suszymy drewno do produkcji europalet?

Drewno to doskonały materiał do produkcji wielu rzeczy, bez których nie może się obyć zarówno gospodarka jak i ludzie. Aby jednak było ono w pełni użyteczne, musi posiadać określone cechy. Najbardziej podstawową jest odpowiednia wilgotność. Pamiętać bowiem należy, że tylko suche drewno jest odpowiednio trwałe i wytrzymałe. Zwiększona wilgotność znacznie obniża  jego przydatność w procesach produkcyjnych i wykorzystaniu gospodarczym. Dlatego tak ważne jest prawidłowe i efektywne suszenie drewna.  Celem procesu suszenia jest  uzyskanie przemieszczenia się wilgoci z wewnętrznych warstw surowca najpierw do zewnętrznych, a potem poza masę  drzewną.

Suszenie drewna  na palety EURO przebiega w kilku etapach

  • etap 1 polega na odparowywaniu wolnej wody z warstw położonych najbliżej powierzchni,
  • etap 2 ma na celu powolne obniżanie poziomu wody w zewnętrznych warstwach drewna z zachowaniem wysokiego jej poziomu w warstwach wewnętrznych,
  • etap 3 polega na zmniejszaniu stopnia wilgotności w środkowych warstwach drewna,
  • etap 4 ma zapewnić uzyskanie higroskopijnej równowagi warstw zewnętrznych z otoczeniem. Końcowym efektem tego etapu winno być uzyskanie poziomu wilgotności, gdzie warstwy wewnętrzne są nieco bardziej mokre niż te znajdujące się na zewnątrz.

Dawniej drewno suszono w sposób naturalny. Była to metoda tania, ale bardzo czasochłonna. Proces taki mógł trwać nawet kilka lat. Nie zapewniał on także drewnu odporności na działanie szkodników i nie chronił przed  kolonizacją przez grzyby, co jest bardzo ważne w produkcji palet drewnianych. Aby takie drewno nadawało się do produkcji, należało je dodatkowo zabezpieczyć, np. poprzez zaimpregnowanie.

Obecnie znamy nowoczesne metody suszenia drewna, które zapewniają mu wytrzymałość i twardość, a oczekiwany rezultat osiągany  jest w czasie nieporównywalnie krótszym niż w przypadku suszenia naturalnego.

Konwekcyjne metody suszenia drewna na palety drewniane

  • na wolnym powietrzu drewno suszy się, umieszczając tarcicę na tzw. sztaplach. Drewno tworzy stosy umocowane  na betonowych podporach. Sztaple tworzą kwatery, w których mieszczą się sztaple o wymiarach 45 × 55 m długości i 12 × 14 m szerokości. Sztaple umieszcza się na suchym i osłoniętym gruncie, Jednospadowy dach osłoni drewno przed wpływem warunków atmosferycznych. Jeszcze lepiej drewno chronić będzie dach dwuspadowy o wymiarach 30- 50 cm. Ta forma suszenia drewna ma tę wadę, że nie mamy wpływu na temperaturę, w jakiej następuje proces suszenia. Warunki pogodowe grają tu bowiem najważniejszą rolę,
  • suszenie w parach cieczy organicznych, takich jak toluen i ksylen. Wykorzystuje się tu ciepło właściwe par tych substancji, które jest wyższe od  temperatury otoczenia. Temperatura suszenia osiąga ponad 100 stopni Celsjusza. Drewno schnie szybciej, ale jest narażone na pękanie.
  • suszenie w suszarniach spalinowych, bez użycia grzejników. Stosuje się tu mieszaninę CO2H2O i O. Wydzielające się spaliny emitują bardzo dużo ciepła,a to powoduje przyspieszenie procesu suszenia,
  • suszenia drewna w cieczach z użyciem petrolatum lub oleju  kreozolowego. Olej ten podsusza drewno i je impregnuje. Petrolatum natomiast zmniejsza prędkość parowania wody i przyspiesza proces suszenia, nawet dziesięciokrotnie.
  • Bez względu na to jaki sposób suszenia jest zastosowany, jego celem jest stworzenie surowca, który będzie mógł być bezpiecznie  wykorzystywany w produkcji i innych działaniach gospodarczych.
Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.