slider-hgv.jpg
Na czym polega obróbka fitosanitarna palety drewnianej?
22 listopada 2023

Na czym polega obróbka fitosanitarna palety drewnianej?

Palety drewniane po przejściu przez proces fumigacji stanowią artykuły, które przeszły specjalistyczną obróbkę fitosanitarną. Ten proces zapewnia kompleksowe usunięcie potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów z materiału. Na czym polega obróbka fitosanitarna i w jakich przypadkach konieczne jest zastosowanie palet poddanych temu procesowi? Na te kwestie znajdziesz odpowiedzi w kolejnych fragmentach artykułu.

Czym jest obróbka fitosanitarna palet drewnianych?

Obecnie palety drewniane są praktycznie niezbędne zarówno w transporcie krajowym, jak i transporcie międzynarodowym oraz w magazynowaniu towarów w bezpieczny sposób. Odgrywają także niebagatelną rolę w handlu międzynarodowym i obrocie międzynarodowym towarami.

Obróbka fitosanitarna to inaczej obróbka cieplna, której celem jest wyeliminowanie wszelkich agrofagów kwarantannowych, bakterii i chorobotwórczych mikroorganizmów. Agrofagi kwarantannowe to pojęcie dotyczące mikroorganizmów, które nie występowały jeszcze na terenie kraju lub występowały w przeszłości na niewielkim jego obszarze.

Aby wyeliminować groźne patogeny i wszelkie wirusy stosuje się proces fumigacji palet, dzięki któremu otrzymują one stosowny certyfikat określający, że spełniają one surowe wymogi fitosanitarne. Dzięki temu palety te mogą być bez problemu wykorzystywane do użytku i spełniają normy konieczne w przypadku transportu międzynarodowego. Z drugiej strony palety takie są również bezpieczne i czyste, a dzięki temu nie istnieje ryzyko przenoszenia chorób i zagrożenie epidemiologiczne.

Standardy ISPM 15 a fumigacja palet

Standardy fitosanitarne ISPM 15 odgrywają kluczową rolę w regulowaniu międzynarodowego transportu drewnianych opakowań, w tym palet. Standard ISPM 15 określa wymogi dotyczące obróbki fitosanitarnej, które mają na celu eliminację potencjalnych zagrożeń związanych z obecnością szkodliwych organizmów w drewnianych produktach.

W tym kontekście fumigacja drewna jest jednym z zalecanych procesów, zapewniającym skuteczne usunięcie wszelkich mikroorganizmów, które mogą być obecne w strukturze drewna. W procesie zgodnym ze standardem ISPM 15 głównym celem jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa podczas międzynarodowego transportu, ale również ochrona ekosystemu kraju docelowego przed potencjalnymi zagrożeniami.

Eliminacja wszelkich organizmów szkodliwych dla ekosystemu jest priorytetem, co sprawia, że palety drewniane poddane fumigacji spełniają najwyższe normy fitosanitarne. Certyfikat IPPC, wydawany po zakończeniu procesu obróbki fitosanitarnej, odgrywa kluczową rolę w międzynarodowym transporcie. Jest to dokument ważny przez dwa lata, świadczący o zgodności palet z normami ISPM 15 i o tym, że przeszły proces fumigacji. Brak tego certyfikatu może stanowić poważny problem w transporcie, zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa fitosanitarnego oraz prawne utrudnienia.

Palety fitosanitarne bez tajemnic

Obróbka fitosanitarna palety drewnianej

Palety fitosanitarne, nazywane również fumigowanymi, reprezentują szczególny typ narzędzi używanych w dziedzinie logistyki, wyróżniając się konkretnymi cechami, wynikającymi z ich specyficznych zastosowań. Takie palety poddane procesowi fitosanitarnemu odznaczają się wyróżnieniem w postaci kłosa zboża. Inne oznaczenia takie jak DB określają, że drewno poddane zostało mechanicznej obróbce usuwającej pozostałości kory drzewnej, a inny taki jak MB mówi o tym, że drewno odkażono za pomocą bromku metylu.

Dzięki unikalnemu procesowi wytwarzania charakteryzują się one specyficznymi właściwościami drewna, z którego są wykonane, prowadzącymi do eliminacji mikroorganizmów zawartych w materiale i zapobiegającymi powstawaniu nowych. Dzięki temu uznawane są za najbezpieczniejsze i najmniej inwazyjne ze wszystkich rodzajów palet drewnianych.

Palety fitosanitarne są zazwyczaj używane w konkretnych sytuacjach, w których jednym jest eksport towarów do innych krajów. Ten proces zazwyczaj wiąże się z wieloma ograniczeniami sanitarnymi, które dotyczą nie tylko samych produktów, ale również palet, na których są transportowane. Wymaga się, aby palety te posiadały szczególne właściwości uniemożliwiające rozwój mikroorganizmów na ich powierzchni, co mogłoby potencjalnie przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób.

Czym różni się fumigacja palet drewnianych od obróbki fitosanitarnej?

W kontekście palet drewnianych, terminy "fumigacja" i "obróbka fitosanitarna" są często stosowane zamiennie, ponieważ procedura fumigacji stanowi kluczowy element obróbki fitosanitarnej. Istotnie, nie ma istotnych różnic między tymi pojęciami, gdyż obie terminy odnoszą się do procesu eliminacji szkodliwych organizmów z drewnianych palet w celu spełnienia standardów bezpieczeństwa fitosanitarnego.

W praktyce oba terminy są używane wymiennie, a ich głównym celem jest zagwarantowanie, że drewniane palety są wolne od potencjalnie szkodliwych organizmów, co jest kluczowe zwłaszcza podczas międzynarodowego transportu.

Proces fumigacji palet krok po kroku

Proces fumigacji palet to ściśle kontrolowana procedura, która ma na celu zabezpieczenie drewnianych nośników przed potencjalnie szkodliwymi mikroorganizmami. Krok po kroku, zgodnie z międzynarodowym standardem fitosanitarnym ISPM 15, przedstawiamy, jak odbywa się ten skomplikowany proces.

  1. Przygotowanie palet: Przed rozpoczęciem fumigacji palet, każdy egzemplarz musi być starannie przygotowany. To obejmuje usunięcie wszelkich obcych substancji, co może obejmować resztki poprzednich ładunków czy też inne zanieczyszczenia.
  2. Zastosowanie środków fitosanitarnych: Głównym etapem procesu jest zastosowanie specjalnych środków fitosanitarnych, które eliminują wszelkie mikroorganizmy obecne w drewnie. Te substancje są dobrane zgodnie z normami międzynarodowymi, zapewniając skuteczność i bezpieczeństwo zarówno dla palet, jak i środowiska.
  3. Obróbka termiczna w komorze fumigacyjnej: Po zastosowaniu środków fitosanitarnych palety poddawane są obróbce termicznej. Proces ten odbywa się w specjalnej komorze fumigacyjnej, gdzie drewniane nośniki są narażane na ściśle określoną temperaturę 56 stopni Celsjusza przez 30 minut. Innym rozwiązaniem jest również poddanie drewna działaniu ciężkiego gazu, który wnika dokładnie w jego szczeliny.
  4. Monitoring temperatury: Kluczowym aspektem fumigacji jest monitorowanie temperatury. Zgodnie z międzynarodowymi standardami, musi być utrzymana określona temperatura przez odpowiedni czas, aby proces był skuteczny. Monitoring odbywa się na bieżąco, aby zapewnić pełną efektywność procedury.
  5. Certyfikacja zgodnie z ISPM 15: Po pomyślnym przejściu przez proces fumigacji, każda paleta jest certyfikowana zgodnie z międzynarodowym standardem ISPM 15. Ten certyfikat potwierdza, że drewniane nośniki są gotowe do bezpiecznego międzynarodowego transportu, spełniając wymogi bezpieczeństwa fitosanitarnego.

Kiedy niezbędna jest obróbka termiczna palet? Palety fitosanitarne a wymogi prawne

Dysponowanie paletami, które posiadają certyfikat IPPC potwierdzający ich czystość i bezpieczeństwo mikrobiologiczne, jest obligatoryjne w przypadku transportu międzynarodowego. Palety poddane fumigacji stanowią reakcję na wymogi mające na celu ochronę obcych ekosystemów przed przenoszeniem szkodliwych owadów i mikroorganizmów z innych krajów.

Drewniane palety fitosanitarne są wymagane podczas przewozu towarów w obrębie Unii Europejskiej, natomiast w innych krajach, które przyjęły normy IPPC, można wymienić między innymi: Brazylię, Kostarykę, USA, Argentynę, Szwajcarię oraz terytorium Turcji.

To oznacza, że każdy transport mający dotrzeć na teren tych państw musi przejść proces fumigacji. Brak odpowiedniego certyfikatu może skutkować dodatkowymi opłatami oraz w wielu przypadkach zatrzymaniem i odesłaniem towarów do kraju pochodzenia.

Czytaj również: kompleksowy przewodnik po paletach drewnianych

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.