slider-hgv.jpg
Co zrobić, aby transport na paletach drewnianych był bezpieczny?
30 czerwca 2023

Co zrobić, aby transport na paletach drewnianych był bezpieczny?

Palety drewniane stanowią absolutną podstawę w bezpiecznym transporcie produktów nie tylko w Polsce, ale również na terenie całej Unii Europejskiej. Widujemy je w sklepach, magazynach, a nawet w ogrodach restauracyjnych czy nowoczesnych loftowych wnętrzach. Kupując produkty w sklepie, rzadko jednak myślimy o tym, jakie czynności musi podjąć firma korzystająca z palet drewnianych od producenta, aby przewóz produktów był bezpieczny i spełniał wszystkie normy. Przewożenie towarów na paletach drewnianych może być bezpieczne, jeśli przestrzegasz kilku podstawowych zasad, oraz wiesz, jakie palety najlepiej sprawdzą się w przypadku przewozu produkowanych przez Ciebie towarów. Przypomnijmy, jakie palety drewniane najczęściej możemy spotkać na rodzimym rynku:

Kategorie palet drewnianych

 

  • paleta EPAL to drewniana płaska paleta o wymiarach 800 × 1200 mm. Charakteryzuje się czterema wejściami dla wideł wózka transportowego. Jej autentyczność potwierdza oznaczenie  EPAL na wszystkich wspornikach zewnętrznych lub oznaczenia EPAL i EUR na wspornikach przeciwległych zewnętrznych. Paleta ta spełnia wymagania określone w Karcie UIC 435, odpowiadające  normie EN 13698-1. Paleta EPAL to paleta wielokrotnego użytku, którą możemy sprzedać lub zakupić w punkcie skupu i sprzedaży palet drewnianych.

  • paleta EUR  to płaska paleta z drewna o wymiarach 800 × 1200 mm. Spełnia ona europejską normę EN 13698 – 1, zawartą w Karcie UIC 435. Posiada ona na wspornikach przeciwległych zewnętrznych oznaczenia UICi i EUR. Paleta ta posiada cztery wejścia dla wózka widłowego i tak, jak paleta EPAL, nadaje się ona do wielokrotnego wykorzystania, o ile jej stan fizyczny na to pozwala.

  • paleta CHEP, LPR  to drewniana płaska paleta o standardowych wymiarach 800 x 1200 mm. Jest to paleta własna bądź outsourcingowa  z grupy palet wymiennych, będących własnością operatora poolu  używającego unikatowych palet własnych, tzw. palet nietypowych. Występują one w dwóch   kolorach, czerwonym bądź niebieskim. Oznaczone są napisami CHEP lub LPR umieszczonymi na wspornikach. Te palety są wynajmowane, a po użyciu należy je zwrócić właścicielowi.
  • Paleta jednorazowa jak sama nazwa wskazuje, nie nadaje się do wielorazowego użytku. Paleta ta dostępna jest w różnych rozmiarach, ale zawsze posiada cztery wejścia dla wózka widłowego, podobnie jak jej wielorazowe siostry. Nie jest oznaczona żadnymi znakami, gdyż nie podlega ona żadnym normom i certyfikatom.

Bezpieczny transport palet drewnianych - na to zwróć uwagę

KIedy już zdecydujemy się na konkretny model palety drewnianej, o czym powinniśmy pamiętać, aby przewóz naszych towarów był jak najbardziej bezpieczny? Oto kilka wskazówek:

  • Sprawdź, czy palety są w dobrym stanie: Przed załadunkiem towaru na palety upewnij się, że są one w dobrym stanie. Sprawdź, czy nie mają pęknięć, złamanych desek lub luźnych gwoździ. Uszkodzone palety mogą być niebezpieczne i powodować wypadki.
  • Stabilizacja towaru: Upewnij się, że towar jest stabilnie umieszczony na paletach. Zastosuj odpowiednie metody stabilizacji, takie jak stosowanie pasów lub folii stretch, aby zapobiec przesuwaniu się towaru podczas transportu.
  • Zabezpiecz palety: Przygotuj palety, aby były bezpiecznie przewożone. Zamocuj je na podłodze pojazdu lub kontenera, aby zapobiec ich przesuwaniu się podczas jazdy. Możesz użyć pasów zabezpieczających lub specjalnych klamr do mocowania.
  • Etykietowanie: Zamocuj widoczną etykietę z informacjami o towarze na palecie. W ten sposób ułatwisz personelowi magazynowemu lub kierowcy identyfikację towaru.
  • Używanie odpowiedniego sprzętu: Podczas załadunku i rozładunku palet używaj odpowiedniego sprzętu, takiego jak wózki widłowe lub paleciaki. Unikaj podnoszenia ciężkich palet ręcznie, aby uniknąć kontuzji.
  • Znajomość przepisów: Przed rozpoczęciem transportu na paletach sprawdź lokalne przepisy dotyczące przewozu towarów. Upewnij się, że przestrzegasz wszystkich wymogów dotyczących wagi, wymiarów i zabezpieczenia towaru.

Pamiętaj, że każda przesyłka jest inna, dlatego zawsze warto skonsultować się z przewoźnikiem lub ekspertem w dziedzinie logistyki, aby upewnić się, że przewożony towar jest bezpieczny i zgodny z przepisami.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.