slider-hgv.jpg
Standard fitosanitarny palet drewnianych HGV Nowy Sącz
8 kwietnia 2021

Standard fitosanitarny palet drewnianych HGV Nowy Sącz

Obróbka cieplna oprócz zmniejszenia wilgotności drewna i zwiększenia jego odporności na warunki atmosferyczne eliminuje owady, a także ich larwy. Jest wykonywana w temperaturze 56 stopni Celsjusza i trwa  minimum 30 minut. Poddawane jej jest drewno okorowane. Do produkcji palet drewnianych HGV Nowy Sącz potrzebny jest tylko rdzeń drzewa, dlatego też kora jest zbędna. Doświadczenie wskazuje, że temperatura 56 stopni Celsjusza jest idealna, jeśli chodzi o likwidację wszelkiego rodzaju szkodników drewna. Proces obróbki cieplnej powinien odbywać się w profesjonalnej suszarni, gdzie istnieje pełna kontrola nad panującą temperaturą i czasem trwania suszenia.

Dlaczego obróbka cieplna drewna na palety jest potrzebna

Głównym celem obróbki cieplnej jest zmniejszenie ryzyka przenoszenia się mikroorganizmów żyjących w drewnie na nowe obszary. Zainfekowane przez owady drewno stanowi jednak także zagrożenie dla osób, które mają z nim kontakt tu i teraz. Niebezpieczne są także bakterie i pleśnie, którym sprzyja wilgotność palety. Obróbka cieplna eliminuje te zjawiska i powoduje, że są one bezpieczne dla ludzi, a paleta fitosanitarna nadaje się do użytku. Ta forma konserwacji palet wpływa też na ich trwałość w kontakcie z warunkami atmosferycznymi. Proces obróbki cieplnej jest potwierdzany specjalnym dokumentem, który upoważnia do oznaczenia palet oficjalnymi, honorowanymi na cały świecie, znakami.

Jakie są wymierne korzyści z obróbki cieplej palet drewnianych od producenta HGV? Na pewno jest nią ochrona lokalnego środowiska naturalnego przed inwazją szkodników drewna. Jest to jednak także ochrona przed szkodliwymi grzybami i pleśniami. Nie bez znaczenia jest też zwiększenie żywotności palet drewnianych w kontakcie z warunkami atmosferycznymi.

Istotne jest oznakowanie palet drewnianych HGV

O oznakowaniu palet drewnianych poddanych obróbce cieplnej wspominaliśmy w pierwszej części artykułu. Są one przepustką do bezpiecznego włączenia opakowań drewnianych do międzynarodowego obrotu towarowego. Ich brak może spowodować blokadę celną, konieczność przepakowania towaru bądź jego odrzucenia. Wszystko to generuje dodatkowe koszty dla eksportera. W skrajnym przypadku odbiorca towaru, może nawet na koszt dostawcy, zniszczyć opakowanie niespełniające międzynarodowych norm. Dlatego też warto przestrzegać normy  ISPM-15, dając tym samym wyraz szacunku dla naszego wspólnego dobra, jakim jest zdrowie i dobro naszej planety,

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.