slider-hgv.jpg
Palety higieniczne - czym są i gdzie ich używamy
29 czerwca 2022

Palety higieniczne - czym są i gdzie ich używamy

Oceniając rozwój rynku nośników, jakimi są palety, możemy stwierdzić, że pierwsze palety drewniane to początek, natomiast palety higieniczne to etap wysokiej specjalizacji. Tak jak w przypadku każdego innego towaru o popycie decyduje rynek. Wszechstronność międzynarodowego handlu spowodowała,że przedmiotem obrotu  stały się towary, które muszą być transportowane w określony sposób. Chodzi tu głównie o zadośćuczynienie rygorystycznym normom sanitarnym. Takie wymogi doskonale spełniają palety wykonane z plastiku, do których należą palety higieniczne. Dla zwykłego konsumenta już ich wygląd wskazuje na specjalne przeznaczenie.

Z czego produkowane są palety higieniczne?

Palety plastikowe są wykonane z tworzywa wysokiej jakości, metoda wtryskową. Ich zaletą jest niska waga, co ma bezpośredni wpływ na koszty transportu. Łatwo także jest utrzymać je w czystości, co ma szczególne znaczenie przy transporcie artykułów spożywczych i farmaceutyków. Ta zaleta nabrała szczególnego znaczenia w czasie pandemii COVID 19, gdy przedsiębiorstwa logistyczne stanęły przed bardzo trudnym wyzwaniem transportu szczepionek przeciw SARS COV 2. W spełnieniu norm higienicznych pomagają specjalne maszyny myjące, docierające do wszystkich szczelin i zagłębień w plastiku. Kolejną pozytywną cechą  tych wyrobów jest  duża odporność na działanie warunków atmosferycznych i ewentualny atak szkodników. W tym rankingu palety drewniane są na zdecydowanie przegranej pozycji. Wilgoć i szkodniki drewna stanowią utrapienie dla użytkowników tych nośników. Palety z tworzywa sztucznego można też barwić. Ułatwia to spełnianie indywidualnych oczekiwań klientów i usprawnia lokalizację takich palet na wielkich powierzchniach magazynowych. Niewątpliwą  zaletą palet z tworzywa sztucznego jest ich tolerancja na uderzenia w czasie transportu i magazynowania towarów. Ocenia się, że jest ona dziesięciokrotnie większa niż palet drewnianych. Zakłada się, że nośniki z tworzywa sztucznego mogą być  eksploatowane przez około 15 lat.

Wadą palet z plastiku jest ich cena. Niestety są droższe od tradycyjnych palet z drewna. Wymagają też dużej ostrożności przy transporcie i rozmieszczaniu w magazynach.  Tworzywo sztuczne jest śliskie i przez to palety narażone są na przemieszczanie się na wózku widłowym czy regałach przepływowych i przesuwnych.

Palety higieniczne wykorzystywane w logistyce środków farmaceutycznych

Wszystkie te cechy posiadają także palety higieniczne. Są one przeznaczone do transportu i przechowywania artykułów spożywczych, takich jak np. warzywa czy wędliny. Doskonale sprawdzają się w logistyce leków i środków farmaceutycznych. Są przeciwieństwem ciężkich palet drewnianych, gdyż ważą zaledwie 18 kg. Ich udźwig jest natomiast bardzo duży. Statycznie można obciążyć je towarami o wadze do 5 tysięcy kilogramów. Takie parametry pozwalają znacznie obniżyć koszty transportu, głównie tego morskiego i lotniczego.

Palety typu H (higieniczne) są wykonane  z plastiku HDPE ,bardzo wysokiej jakości. Polietylen ten jest niezwykle odporny na działanie warunków atmosferycznych. Sprawnie funkcjonują w przedziale temperatur od -40 stopni Celsjusza do +70 stopni Celsjusza. Ten rodzaj nowoczesnych palet wyposażony jest w  tzw.ranty aretacyjne. Zabezpieczają one towary przed  ześlizgnięciem się lub niechcianym przemieszczeniem. Płozy tych palet pozwalają  na efektywną współpracę z wózkiem widłowym każdego typu. Ujednolicenie wymiarów palet higienicznych zapewniło łatwość transportu na nich pojemników typu E1, E2, E3 i E4.

Podsumowując zalety palet typu H, możemy stwierdzić, że:

  • dopuszczone są one do kontaktu z produktami rolnymi, żywnością, lekami i artykułami medycznymi,
  • są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • posiadają nośność statyczną  wynoszącą 5 ton,
  • ich ciężar własny nie przekracza 18 kilogramów,
  • łatwo je utrzymać w czystości,
  • mogą być wykorzystywane w skrajnie niskich i wysokich temperaturach ( od – 40 do + 70 stopni Celsjusza).

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.