Rodzaje nadstawek paletowych od producenta HGV
Palety drewniane funkcjonują w obrocie towarowym już od kilkudziesięciu lat. Przewożone są na nich różnego rodzaju towary, które podróżują po całym świecie. Transport za ich pomocą odbywa się wszystkimi rodzajami środków przewozu. Dzisiaj trudno byłoby sobie wyobrazić handel bez udziału palet. Są jednak takie ładunki, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Ważne bowiem jest zapewnienie im stabilności i maksymalnego bezpieczeństwa podczas transportu. W takich właśnie przypadkach bardzo pomocne są nadstawki paletowe. Są funkcjonalne i niedrogie. Doskonale spełniają swoje zadania. Na rynku funkcjonuje kilka rodzajów takich nadstawek. Najbardziej popularne to te wykonane z drewna. W użyciu są także nadstawki plastikowe oraz metalowe.
Drewniane nadstawki paletowe Kędzierzyn-Koźle
W ogólnej liczbie nadstawek największy procent stanowią nadstawki drewniane popularnych producentów. Produkuje się je z litego drewna. Swoimi wymiarami odpowiadają wielkości palet, przykładowo 1200 × 800 bądź 800 × 600. Podstawowym materiałem jest sosna, z której drewno po odpowiednim suszeniu poddawane jest zabezpieczeniu przed grzybami i pleśniami. Wyposażone są one w 6 lub 4 najczęściej ocynkowane zawiasy, dzięki którym można je składać i rozkładać. Zaleta ta jest ważna, gdyż pozwala zmniejszyć powierzchnie magazynów, gdzie są przechowywane. Dzięki zawiasom łatwiej także montować nadstawki drewniane na paletach drewnianych HGV. W przypadku przewożenia towarów wymagających specjalnych warunków transportu można je przykryć pokrywami. Daje to doskonałe zabezpieczenie od góry. Nadstawki z drewna często są produkowane w ekologicznych technologiach, dzięki czemu posiadają certyfikat IPPC. Mogą więc być stosowane nie tylko w transporcie, ale i w urządzaniu ogrodów i skwerów.
Plastikowe nadstawki na palety z drewna HGV
Kolejnym rodzajem nadstawek paletowych są nadstawki plastikowe. Służą one głównie do przewozu towarów, które wymagają starannego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Plastik nie podlega uszkodzeniom przez wilgoć i wodę. Nie przepuszcza powietrza w takim stopniu jak drewno. Nie grozi mu też pleśń czy szkodniki. Jest wysokiej jakości. W związku z tym, że nadstawki z plastiku są biologicznie obojętne, nie muszą posiadać, poza terenem Unii Europejskiej, żadnych specjalnych certyfikatów fitosanitarnych. Są bezpieczne w eksploatacji, gdyż nie emitują szkodliwych pyłów. Nie odrywają się od nich drzazgi ani włókna, które mogłyby stanowić zagrożenie dla osób przy nich pracujących. Nadstawki plastikowe na palety drewniane HGV z Kędzierzyna-Koźla nie odkształcają się. Ich trwałość jest bardzo długa. Łatwo utrzymać je w czystości. Są stosunkowo lekkie, a to ma duże znaczenie szczególnie w transakcjach eksportowych. Kiedyś wadą był brak możliwości ich składania. Obecnie nadstawki z plastiku posiadają 4 bądź 6 galwanizowanych zawiasów. Umożliwia to składanie i przechowywanie nieużywanych nadstawek na niedużej powierzchni.
Nadstawki metalowe na europalety
Ostatnim rodzajem nadstawek na palety drewniane są te, które wykonano z metalu. Mają one konstrukcję siatkową. Często zamykane są od góry. Nadają się do przewozu towarów, które mogą mieć kontakt z warunkami zewnętrznymi. Dotyczy to między innymi materiałów sypkich przewożonych w workach lub wiadrach. Doskonale nadają się nie tylko do transportowania, ale także przechowywania towarów oraz ich prezentacji. Jest to możliwe, dzięki siatkowej konstrukcji ścian. To zaleta także przy liczeniu czy ewidencjonowaniu zawartości nadstawek. Nadstawki metalowe dostępne są w wersjach malowanej bądź ocynkowanej. Mogą być także wyposażone w uchylne 1 lub 2 zawiasowe klapy. Łatwo je złożyć, a więc nie zajmują dużej powierzchni składowania.
Jak wynika z powyższego, dobór odpowiedniego rodzaju nadstawki wynika przede wszystkim z rodzaju towaru i wymogów jego transportowania. W każdym jednak przypadku bazą są tutaj palety drewniane od producenta z Kędzierzyna-Koźla, do których dobiera się odpowiedni rodzaj nadstawek. Dlatego warto je kupować w licencjonowanych składach.