slider-hgv.jpg
Czy każda paleta drewniana może być wielokrotnie używana?
22 sierpnia 2023

Czy każda paleta drewniana może być wielokrotnie używana? 

 W chwili obecnej w światowej logistyce funkcjonuje około 7 mln palet z drewna. Ułatwiają one magazynowanie i transport najróżniejszych towarów. Panująca na całym świecie inflacja powoduje, że producenci palet drewnianych, podobnie jak inni przedsiębiorcy, ponoszą zwiększone koszty ich wytworzenia. Pojawia się więc pytanie, czy palety z drewna mogą być wielokrotnie wykorzystywane? Ma to bezpośredni wpływ na koszt ich produkcji. Pytanie to ma szczególne znaczenie w przypadku palet nietypowych. Są one  bowiem wytwarzane pod konkretne zamówienie klienta. To powoduje, że koszt ich produkcji jest wyższy, niż w przypadku wyrobów standardowych. 

Jakie palety z drewna mogą być używane wielokrotnie?

Aby palety z drewna dobrze sprawdzały się w handlu i magazynowaniu towarów muszą być najwyższej jakości. Winny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Te warunki powinny także spełniać nośniki o niestandardowych wymiarach. Aby takie palety mogły być wielokrotnie używane i wymienne, ktoś musi stwierdzić spełnianie przez nie określonych norm. Obecnie robi to Organizacja Epal. Kontrolując jak przebiega produkcja palet i jaka jest jakość surowca, nadaje certyfikat, który uprawnia do wielokrotnego używania palet z drewna.

Nabywanie palet od certyfikowanych producentów na pewno się opłaca. Szczególnie w przypadku palet nietypowych, których koszt wytworzenia jest sporo wyższy niż tradycyjnych. Źródłem znacznych oszczędności dla przedsiębiorców jest także możliwość naprawiania palet dopuszczonych do wielokrotnego użytku. Czasami uszkodzenia są bardzo małe i wystarczy drobna naprawa, aby nośnik ponownie mógł funkcjonować w obrocie towarowym.

Korzyści z  używania palet wielokrotnego użytku?

Dla każdego przedsiębiorcy wskaźnikiem powodzenia przedsięwzięcia jest osiągany zysk. Dlatego też chętnie sięgają oni po palety wielokrotnego użytku. Unikają w ten sposób konieczności nabywania palet, przy każdej transakcji handlowej. W ostatnim okresie możliwość używania palet z drewna   jest oceniana nie tylko w kategoriach ekonomicznych. Coraz częściej pojawia się bowiem aspekt ekologiczny.  Planeta Ziemia coraz gwałtowniej upomina się o przestrzeganie jej praw. Gwałtowne ulewy, zabójcze upały, osunięcia ziemi i pożary dają nam do zrozumienia, że jeśli nie podejmiemy szybkich i zdecydowanych działań czeka nas katastrofa.

Wielokrotne wykorzystanie palet z drewna to nie tylko rezygnacja  z wycinki drzew. To także oszczędność wszelkich dóbr, które są niezbędne do ich produkcji. Chodzi o wodę, energię elektryczną czy wysiłek człowieka. Tworzenie rzeczy, które będą mogły być używane wielokrotnie to nie tylko ekonomiczny zysk, ale i dbałość o naszą planetę.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.