slider-hgv.jpg
Czym są palety CP?
28 lutego 2022

Czym są palety CP?

Rozwój obrotu międzynarodowego stworzył także potrzebę standaryzacji palet tak, aby pasowały do różnych środków transportu. Miało to duże znaczenie dla projektantów kontenerów, wagonów czy ciężarówek. Problem ten był istotny także przy tworzeniu powierzchni magazynowych. Dla organizatorów handlu ważne było także stworzenie możliwości wymiany palety za paletę, bez potrzeby ich rozładowywania. Spełnieniu wszystkich tych oczekiwań zadośćuczyniło powstanie zunifikowanej palety EURO.

Palety drewniane dedykowane do konkretnych towarów

Kolejnym etapem rozwoju rynku palet drewnianych była ich specjalizacja. Zaczęto produkować palety przeznaczone do przewozu konkretnych towarów. Tak właśnie powstały palety CP. Miały one ujednolić standardy europejskie w przewozie wyrobów chemicznych i przemysłu tworzyw sztucznych. Dzisiaj palety tego typu obsługują także inne gałęzie gospodarki. Doskonale nadają się one do transportu i przechowywania takich artykułów jak: nawozy, lakiery, farby czy środki czystości. Ze względu na bardzo solidną konstrukcję mogą one być także wielokrotnie używane w handlu materiałami budowlanymi i urządzeniami, takimi jak cegły, pustaki czy bębny olejowe. Nadają się do łączenia, co umożliwia racjonalne wykorzystanie przestrzeni transportowej czy magazynowej. Palety CP nowej generacji mogą być używane także poza granicami Unii Europejskiej. Posiadają bowiem certyfikat ISPM15, potwierdzający fumigację.

Rodzaje palet CP

Palety chemiczne oznaczone są symbolem CP  i numeracją od 1 do 9. Określa ona ich wielkość i właściwości.

I tak:               

  • paleta CP1 ma wymiary 1200 mm x 1000 mm,       
  • paleta CP2 ma wymiary 800 mm x 1200 mm,
  • paleta CP3 ma wymiary 1140 mm x 1140 mm,
  • paleta CP4 ma wymiary 1100 mm x 1300 mm,
  • paleta CP5 ma wymiary 760 mm x 1140 mm,
  • paleta CP6 ma wymiary 1200 mm x 1000 mm,
  • paleta CP7 ma wymiary 1100 mm x 1300 mm,
  • paleta CP8 ma wymiary 1140 mm x 1140 mm,
  • paleta CP9 ramowa ma wymiary 1140 mm x 1140 mm.

Na klockach palety określony jest jej typ, data wyprodukowania oraz kod producenta dokonującego ewentualnej naprawy.

Jak zbudowana jest paleta CP

Palety CP mają trójpłozową podstawę, przykrytą 7,9 lub 11 deskami. Na określone potrzeby np. przewozu beczek, zbiorników cylindrycznych czy worków typu Big - Bag, w palecie pozostawiana jest wolna przestrzeń pośrodku. W ostatnim czasie popularność palet chemicznych znacznie wzrosła. Przyczyniła się do tego m.in. ich kompatybilność z wózkami widłowymi i podnośnikami. Wiele palet typu CP ma takie same wymiary jak najbardziej popularne palety EURO , tj. 1200 mm x 800 mm i 1200 mm x 1000 mm. I tak paleta chemiczna CP1, posiadająca trzy dolne płozy używana jest do układania w stosy worków Big -Bag i pudeł. Jest najpopularniejszym modelem używanym w przemyśle chemicznym. Ma wymiary 1200 mm x 1000 mm, które pasują do wymiarów  samochodów ciężarowych i naczep. Kolejny rodzaj palet CP to te oznaczone numerami CP3 i CP9. Ich wymiary są kompatybilne z rozmiarami kontenerów używanych w transporcie morskim. Pasują także do wózków widłowych, co usprawnia załadunek. Doskonale nadają się  do składowania towarów w magazynach. Można na nich układać w stosy  worki i paczki. Modele CP3 i CP9 różnią się między sobą budową. Paleta chemiczna CP3 ma 3 dolne deski, natomiast paleta CP 9 ma dno obwodowe.

Różnorodność palet w grupie CP powoduje , że każdy klient znajdzie taki typ palety , który zaspokoi jego potrzeby. W Polsce najbardziej popularne są palety CP1, CP2, CP3 i CP9. W licencjonowanym skupie palet na pewno uzyskamy wyczerpującą  informację, jaki typ palety chemicznej będzie odpowiedni do transportu i magazynowania określonych towarów. Dzisiaj palety typu CP nie są już tylko specjalistycznymi nośnikami używanymi w obrocie towarami chemicznymi czy artykułami budowlanymi. Ich zastosowanie jest dużo szersze. Niektóre z nich z powodzeniem zastępują palety EPAL, co  świadczy o ich dużej wszechstronności.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.