slider-hgv.jpg
Meble z palet drewnianych Kielce – dobry czy zły wybór?
31 stycznia 2021

Meble z palet drewnianych Kielce – dobry czy zły wybór?

Meble z palet w restauracjach czy mieszkaniach nikogo już dziś nie dziwią. Restauratorzy chwalą sobie ich niską cenę oraz duże możliwości aranżacyjne. Właściciele mieszkań natomiast możliwość wykonania mebli we własnym zakresie, z udziałem własnej wyobraźni i poczucia estetyki. Palety drewniane jako materiał do budowy mebli wybierają najczęściej osoby, dla których ważny jest minimalizm i ochrona środowiska. Często jest to sposób na umeblowanie byłych pomieszczeń przemysłowych, zaadaptowanych na mieszkania, czyli tzw. loftów. Bez względu na to, jakimi przesłankami kierują się użytkownicy mebli z palet drewnianych HGV Kielce, można pokusić się o skatalogowanie zalet i wad takich rozwiązań. 

Plusy mebli z palet drewnianych

  1. Meble zbudowane z  palet drewnianych są bardzo wytrzymałe. Standardowa paleta EURO, przy swoim ciężarze 25 kg, jest w stanie unieść od 1000 do 1500 kg!
  2. Palety drewniane HGV są też tanie. Średnia ich cena wynosi od 30 do 50 złotych. Paletę używaną możemy nabyć już za 15 złotych. Gdy porównamy elementy mebli wykonane z palet z tymi oferowanymi przez handel, różnica na korzyść tych pierwszych jest ogromna. Jest to szczególnie ważne dla osób o niezbyt zasobnych portfelach.
  3. Aktualnie palety drewniane są ogólnie dostępne. Najlepiej je kupić w licencjonowanych składach, gdzie towar jest bardzo dobrej jakości. Nawet ten używany. Kupując tam nie tylko mamy duży wybór, ale i gwarancję, że palety drewniane spełniają wszystkie normy jakościowe. Jeśli nie chcemy wykonywać mebli we własnym zakresie, można to zlecić stolarzowi. Coraz więcej znanych firm meblowych zaczyna takie meble mieć w swojej ofercie.
  4. Palety drewniane od producenta są tworzywem uniwersalnym. Możemy z nich zrobić takie meble, jakie w danej chwili są nam potrzebne. Te same palety mogą nam służyć do zrobienia półki na książki czy łóżka bądź sofy. Mogą funkcjonować zarówno w salonie, jak i przedpokoju czy kuchni. Odjęcie jednego elementu, np. dekoracyjnych poduszek  może diametralnie zmienić przeznaczenie mebla. Jeśli odpowiednio zaimpregnujemy drewno, przerobiona paleta może funkcjonować nawet w kontakcie z wilgocią, np. w łazience.
  5. Meble z palet drewnianych zakupionych w profesjonalnym składzie nie są ciężkie. Bez wysiłku można je dowolnie przestawiać.
  6. Zaletami mebli z palet są także oryginalna kolorystyka i faktura nieobrobionego drewna. Niepowtarzalny jest rysunek słojów, a różne gatunki drewna mają różne kolory. Inne dla palet z drzew iglastych (sosny lub świerku), a inne dla tych z drzew liściastych (brzozy lub olchy). Jeśli nie odpowiada nam oryginalne ubarwienie, bardzo prosto możemy je zmienić za pomocą bejcy lub specjalnych farb.

Jakie są minusy mebli z palet EURO?

Meble z palet drewnianych HGV, podobnie jak wszystkie wyroby użytkowe, mają też swoje wady. W porównaniu z liczbą zalet jest ich jednak mniej. Także ich ciężar gatunkowy zdaje się być bez porównania. Rzetelność opracowania wymaga jednak, aby poświęcić im należną uwagę.

Gdy kupujemy palety drewniane, istnieje ryzyko, że nie będą one oryginalne, a tym samym, nie będą spełniać wszystkich wymaganych norm. Dotyczy to w szczególności wymiarów, zawartości wilgoci w drewnie (nie może ona przekraczać 22%), a także nośności. Szczególnie jest to ważne przy zakupie palet używanych. Dlatego warto mieć wiedzę na temat wymagań technicznych palet lub dokonywać zakupu w profesjonalnych składach. Tam dostaniemy gwarancję, iż wszystkie normy są spełnione. Kolejną potencjalną wadą jest powtarzalność elementów, jakie tworzą palety drewniane w naszych meblach.  Mimo iż różnią się fakturą czy kolorem, ich konstrukcja jest zawsze taka sama. Rozwiązaniem tego problemu mogą być dodatki, które spowodują, że każdy mebel będzie miał swoją indywidualność, mimo że ich struktura jest identyczna. Każdy sam musi ocenić, czy meble z palet to dla niego dobre rozwiązanie. Warto ten temat przemyśleć.  

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.