slider-hgv.jpg
Zasady użytkowania palet drewnianych HGV Kluczbork
25 października 2021

Zasady użytkowania palet drewnianych HGV Kluczbork

Krokiem milowym była standaryzacja palet z drewna, polegająca na ujednoliceniu wagi, wymiarów i nośności palet. Określono także wymogi dotyczące jakości surowca oraz warunków ich produkcji. Powstały także normy, których należy przestrzegać  przy utylizacji palet wycofanych z użycia. Wprowadzenie tych rygorów miało  na celu ochronę naszego środowiska naturalnego. Końcowym efektem tych działań było powstanie palety EURO.

Funkcjonowanie palet drewnianych HGV Kluczbork w obrocie towarowym określa ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, konstrukcję, a także wymiary możemy podzielić palety na następujące rodzaje.

Rodzaje palet drewnianych w obrocie

  • paleta EPAL to drewniana płaska paleta o wymiarach 800 × 1200 mm. Posiada cztery wejścia dla wideł wózka transportowego. Jej oryginalność potwierdzają napisy  EPAL na wszystkich wspornikach zewnętrznych lub oznaczenia EPAL i EUR na wspornikach przeciwległych zewnętrznych. Paleta ta spełnia wymagania określone w Karcie UIC 435 , odpowiadające  normie EN 13698-1. Jest paletą wielokrotnego użytku.
  • paleta EUR  to płaska  drewniana paleta o wymiarach 800 × 1200 mm. Spełnia ona europejską normę EN 13698 – 1, zawartą w Karcie UIC 435. Posiada ona na wspornikach przeciwległych zewnętrznych oznaczenia UICi i EUR. Paleta ta posiada cztery wejścia dla wózka widłowego i można jej używać wiele razy.
  • paleta CHEP, LPR , to drewniana płaska paleta o standardowych wymiarach 800 x 1200 mm. Jest to paleta własna bądź outsourcingowa  z grupy palet wymiennych, będących własnością operatora poolu  używającego unikatowych palet własnych, tzw. palet nietypowych. Występują one w dwóch   kolorach, czerwonym bądź niebieskim. Oznaczone są napisami CHEP lub LPR umieszczonymi na wspornikach. Te palety są wynajmowane, a po użyciu należy je zwrócić właścicielowi.
  • –    Paleta jednorazowa, to drewniana paleta niewymienna. Jest płaska i może być użyta tylko raz. Ma różne rozmiary ale zawsze posiada cztery wejścia dla wózka widłowego. Nie jest oznaczona żadnymi znakami, gdyż nie podlega ona żadnym normom i certyfikatom.

Unifikacja rynku palet drewnianych spowodowała,że prawo dokładnie określa reguły używania palet. Pośrednicy w ich sprzedaży, firmy transportowe i logistyczne a także przedsiębiorstwa handlowe są zobowiązane do używania palet certyfikowanych, czyli takich które odpowiadają określonym normom.

Palety będące w obrocie poddawane są stałej kontroli, która ma na celu wychwycenie i likwidację uszkodzeń powstałych w bieżącej eksploatacji. Tworzy się kartę oceny palet, której wzór  powstał  przy współpracy Polskiego Komitetu Narodowego EPAL, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji i organizacji ECR Polska.  Określenie stanu palet  pozwala ustalić ilość i rodzaj uszkodzeń i podzielić je na dopuszczalne i niedopuszczalne. Te pierwsze nie stanowią przeszkody w dalszej eksploatacji. Te drugie natomiast wiążą się z koniecznością wyłączenia palet z użytkowania.

Do cech palet, które nie wpływają na ich użyteczność w obrocie towarowym należy sinica. Jest to skutek bytowania w drewnie niektórych gatunków grzybów. Podobnie jest z szarzeniem palet , które powstaje przy długiej eksploatacji. Obie te wady nie wpływają na strukturę drewna i wartość palety. W użyciu mogą być także palety pęknięte, pod warunkiem,że nie biegnie ono przez całą jej długość. Palet nie dyskwalifikuje także uszkodzenie oznaczenia oznaczenia certyfikatu palety. Jeśli to znajdujące się na przeciwległym wsporniku jest nienaruszone, wszystko jest w porządku.

Na rynku nie mogą natomiast funkcjonować palety zarażone pleśnią. Ta bowiem niszczy wewnętrzna budowę drewna, przez co bardzo je osłabia. Taka paleta nie daje gwarancji posiadania deklarowanego udźwigu a co za tym idzie może być przyczyną wypadku w transporcie.

Przepisy prawa pozwalają na korzystanie z palet naprawianych. Warunkiem jednak jest aby elementy użyte do naprawy były nowe i wcześniej poddane obróbce termicznej. Fakt dokonania naprawy powinien być potwierdzony wbiciem gwoździa certyfikującego EPAL.

Właściwe użytkowanie palet a tym samym stosowanie się do obowiązujących w Unii Europejskiej norm pozwoli na długotrwałe i bezpieczne korzystanie z palet drewnianych.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.