slider-hgv.jpg
Jak zbudować kwietnik i łóżko z palet drewnianych od producenta?
9 listopada 2022

Jak zbudować kwietnik i łóżko z palet drewnianych od producenta?

W naszym wcześniejszym opracowaniu skupialiśmy się na możliwościach nabycia palet drewnianych dobrej jakości. Taki towar oferują punkty skupu i sprzedaży palet. Nie warto kupować palet pokątnie, gdyż wtedy może do nas trafić towar niespełniający  oczekiwań, co w konsekwencji uniemożliwi nam realizację naszych zamiarów. W tym samym tekście zawarliśmy też informacje, jak stworzyć z palet drewnianych od producenta surowiec do wyrobu różnych przedmiotów.  Bazując na wiedzy, jaką posiadają nasi czytelnicy w tym zakresie, chcemy udzielić kilku wskazówek, jak zrobić meble z palet z drewna. Skupimy się na łóżku, które stanowi element wyposażenia mieszkania i kwietniku, ozdabiającym ogród bądź restaurację czy kawiarnię.

 

Łóżko z używanych europalet – czemu nie?

Przyjmujemy, że w naszych zasobach znajdują się już palety w ilości i kolorystyce nam potrzebnej. Surowiec jest też odpowiednio przygotowany do wykorzystania go jako materiału do budowy mebli. Nie propagujemy najprostszego rozwiązania, jakim jest ułożenie surowych palet drewnianych HGV  jedna na drugiej i przykrycia ich materacem. Drewno paletowe powinno być odpowiednio przygotowane, tak aby zachowywało swoją wytrzymałość. Nie połączone na stałe platformy mogą się przemieszczać pod ciężarem ludzkiego ciała, a tym samym sprzyjać upadkom i powodować uszkodzenia ciała. Łóżko musi być pewne i stabilne.

Dlatego proponujemy połączyć palety metalowymi płaskownikami budowlanymi bądź wkrętami o odpowiedniej długości. Obie metody wymagają zastosowania wkrętarki. Zaczynamy od połączenia spodniej części łóżka. Warto zabezpieczyć złącza filcem, tak aby nie rysowały one podłogi. Gdybyśmy chcieli wzmocnić konstrukcję połączeniami bocznymi musimy się liczyć z tym, że będą one widoczne. Dla osób z wyobraźnią nie wydaje się to być problemem. Miejsca złączenia można bowiem zamaskować wykorzystując do tego elementy dekoracyjne, których na rynku jest mnóstwo.

Gdy konstrukcja jest już stabilna należy ją uzupełnić wygodnym materacem. Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest poproszenie  tapicera o stworzenie „części miękkiej” naszego łóżka. Bez względu na to, którą  opcję wybierzemy zwieńczeniem naszej pracy będzie ozdobienie mebla dekoracyjnymi tkaninami, zagłówkami czy poduszkami. Po wykonaniu pracy możemy mieć absolutną pewność, że takiego samego łóżka nie ma na całym świecie.

Jak wykorzystać palety drewniane w ogrodzie – oto podpowiedź.

Dobrej jakości palety drewniane to doskonały surowiec, by stworzyć oryginalny kwietnik z palet przydomowego ogródka bądź letniej kawiarenki. Gdy umieścimy na takim sprzęcie atrakcyjne rośliny i będziemy o nie należycie dbać, będzie on stanowił niewątpliwą ozdobę przestrzeni na wolnym powietrzu. Jednym z pomysłów jet umocowanie odpowiednio oszlifowanej, zaimpregnowanej i ewentualnie pomalowanej palety drewnianej ze skupu na ścianie. Może być to ściana garażu czy innego pomieszczenia. Gdy paleta jest już przymocowana, możemy na metalowych zaczepach umieścić na niej doniczki bądź skrzynki z roślinami. To, że uchwyty nie są zamontowane na stałe umożliwia ewentualne przestawianie roślin, tak aby miały najlepszy dostęp do światła, bądź aby chronić  je przed nadmiernymi opadami atmosferycznymi.

Innym rozwiązaniem jest połączenie górnych części palet i rozsuniecie dolnych, tak aby utworzony w ten sposób stojak był stabilny. Pamiętać jednak należy, że w przypadku gwałtownych zjawisk atmosferycznych, taki „rozkrok” może okazać się niewystarczający. Dlatego tez warto zadbać o odpowiednie obciążenie kwietnika. Będzie on wtedy bezpieczny dla roślin, które na nim egzystują, ale także nie stworzy niebezpieczeństwa dla osób i zwierząt znajdujących się w pobliżu.

Palety drewniane HGV można także wykorzystać jako kwietniki w usytuowaniu poziomym. Pomocna tu będzie folia ogrodnicza, którą należy wyłożyć spód i boki palet. W folii zastępującej dno należy wykonać otwory, którymi będzie odpływać woda opadowa i nadmiar wody z podlewania. Zapobiegnie  to gniciu roślin. Jeśli w tak zaprojektowanym kwietniki zasadzimy rośliny płożące i obficie kwitnące jest duża szansa, że zamienią się one w kwietne dywany. A istnienia palet i foli ogrodniczej nikt się nawet nie domyśli.

Dla ludzi o dużej wyobraźni i niekonwencjonalnym sposobie myślenia, palety drewniane ze skupu mogą być źródłem prawdziwej inspiracji. Myśl jak bardzo wspomaga się  środowisko naturalne wykorzystując je ponownie, jeszcze dodaje skrzydeł. Życzymy satysfakcji z pracy z paletami drewnianymi!

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.