slider-hgv.jpg
Palety drewniane vs palety plastikowe
30 stycznia 2023

Palety drewniane vs palety plastikowe

Przez wiele lat w międzynarodowym obrocie towarowym funkcjonowały jedynie palety wykonane z drewna. Do dziś stanowią one zdecydowaną większość. W miarę specjalizowania się handlu i transportu towarów pojawiło się zapotrzebowanie na bardziej funkcjonalne i wygodne nośniki. Jednym z rozwiązań stały się palety wykonane z tworzywa sztucznego. Produkuje się je metodą wtryskową,wtłaczając uplastycznione tworzywo do formy. Nadają się do transportu różnych towarów. Łatwo je utrzymać w czystości, dlatego też często posiadają atest pozwalający na kontakt z żywnością. Chętnie korzysta z nich przemysł spożywczy i ogrodniczy. Służą też do transportu leków i farmaceutyków.

Wyróżniamy trzy grupy palet z tworzywa sztucznego. Posiadają one następujące wymiary:

  • palety ISO 1200x1000x150 mm,
  • palety EURO 1200x800x150 mm,
  • półpalety 800x600x150 mm.

Producencie palet plastikowych mają także w ofercie nośniki plastikowe na stopach bądź płozach. Inne mogą być wyposażone w bortnice bądź mieć ażurową konstrukcję. Bortnice uniemożliwiają przemieszczanie się towarów podczas magazynowania i transportu. Niektóre palety plastikowe wyposażone są dodatkowo w nadstawki lub pokrywy również wykonane z plastiku.

Które palety są dla nas lepsze, drewniane czy plastikowe?

Użyteczność obu rodzajów palet jest bezdyskusyjna. Każda z nich ma swoje zalety, ale też słabe strony. Palety z drewna są ciężkie. Waga palety euro to średnio 25 kg. Ciężar ładunku ma bezpośrednie przełożenie na koszt transportu. Producenci palet, a także podmioty odpowiedzialne za transport robią więc wszystko, aby zmniejszyć wagę przewożonych dóbr. Paleta jest formą opakowania i jako taka ma duży wpływ na ciężar transportowanego ładunku. Projektanci palet skoncentrowali więc swoje działania na zmniejszeniu wagi nośnika. Paleta z tworzywa sztucznego jest znacznie lżejsza od palety z drewna. Przy tych samych wymiarach, prawie o połowę. Ma także te zaletę, że łatwo utrzymać ja w czystości. Może być regularnie myta i dezynfekowana, co podnosi jej użyteczność w transporcie towarów, gdzie muszą być spełnione określone wymogi higieniczne.

Dużo trudniej jest utrzymać właściwy poziom czystości palet z tworzywa sztucznego o dość skomplikowanej konstrukcji. Tu wchodzą do gry maszyny myjące, które potrafią wyczyścić wszelkie zakamarki plastikowego nośnika. Czystość ma największe znaczenie w transporcie artykułów spożywczych. Pandemia jeszcze bardziej unaoczniła nam bowiem, jak ważne jest zachowanie higieny na każdym etapie naszego życia.

Palety drewniane i plastikowe, jak będą funkcjonować w obrocie towarowym?

Zaletą palet z tworzywa sztucznego jest także to, że są one odporne na działanie warunków atmosferycznych a także szkodników. Nie grozi im wilgoć,  inwazja pleśni czy atak małych żyjątek, dla których np. drewno jest pożywieniem. Ważną rzeczą jest także to, że palety plastikowe można barwić na określone kolory. Jest to rzecz znacząca dla niektórych użytkowników obrotu towarowego. Ułatwia bowiem ich lokalizację w olbrzymich przestrzeniach magazynowych. Plastik, z którego wykonane są palety jest  bardzo odporny na uszkodzenia. Tak duża trwałość powoduje, że okres ich eksploatacji jest  długi. Może wynosić nawet 15 lat. Palety z tworzyw sztucznych mają także swoje wady. Na pewno jest to ich cena. Są niestety dużo droższe od palet wykonanych z drewna. Na pewno tak jest w przypadku używanych palet drewnianych ze składu HGV.

Palety plastikowe, przy nadmiernym obciążeniu, ulegają także odkształceniu, Wszystko zależy bowiem od jakości tworzywa użytego do ich produkcji, a także grubości i żebrowania. Jak oceniają użytkownicy palety drewniane są bardziej wytrzymałe. Palety z plastiku wymagają także większej uwagi przy ich transportowaniu i magazynowaniu. Mogą się one bowiem ślizgać , zarówno na wózku widłowym jak i regałach przesuwnych i przepływowych. Ryzyko takiej sytuacji zwiększa się, gdy palety są mokre. Należy też zauważyć, że obsługując palety z plastiku, pracownicy magazynów nie są narażeni na urazy spowodowane drzazgami czy gwoździami, co niestety ma miejsce przy pracy z paletami z drewna.

Niektóre kraje świata posiadają wyśrubowane normy jakości dotyczące palet drewnianych. Należą do nich:Chiny, Nowa Zelandia, Turcja, Kolumbia, Szwajcaria, Republika Południowej Afryki,Brazylia, Gwatemala. Australia , Kanada czy USA. Nośniki drewniane trafiające do tych krajów muszą spełniać normę ISPM. Dlatego też organizatorzy obrotu towarowego chętniej kierują tam towary na paletach z plastiku. Mimo, iż w międzynarodowym handlu pojawiają się palety z różnych tworzyw, dominacja palet z drewna nie podlega dyskusji. Jak będzie to wyglądać w przyszłości, pokaże czas.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.