slider-hgv.jpg
Specjalistyczne metody usuwania pleśni z drewna
30 sierpnia 2021

Specjalistyczne metody usuwania pleśni z drewna

Jeśli domowe metody okażą się nieskuteczne, musimy skorzystać z preparatów chemicznych dostępnych na rynku. Wybór jest duży. Decydując się na któryś, należy wziąć pod uwagę, z jakim drewnem mamy do czynienia. Wiadomo bowiem, że na drewno delikatne, po starannej obróbce nie możemy stosować zbyt silnych preparatów. Zamiast bowiem pozbyć się pleśni, możemy nasze meble uczynić niezdatnymi do dalszego użycia. Warto również zawczasu zadbać o przechowywanie np. mebli ogrodowych czy tarasowych tak, aby zmienne warunki atmosferyczne nie miały na nie wpływu. Czasami wystarczy odpowiednie osłonięcie drewna przed deszczem, aby uniknąć przykrych w skutkach konsekwencji. Nie ma chyba smutniejszego widoku niż szare i ciemne ślady pleśni czy grzybów na pięknym wcześniej kawałku drewna.

Jaki środek wybrać do likwidacji pleśni z drewna?

Preparaty grzybobójcze, które dostępne są na rynku, działają głównie na bazie aktywnych form tlenu, którego cząsteczki stopniowo likwidują komórki grzyba. Niektóre z nich wzbogacone są cząsteczkami koloidalnego srebra, które wzmacnia działanie biobójcze. Tak mocne środki chemiczne mogą być szkodliwe dla podłoża, na które działają. Dlatego trzeba bardzo uważnie czytać etykiety i informacje umieszczone na opakowaniach. Na małe skupiska pleśni preparaty można rozpylać cienką warstwą za pomocą podajnika z atomizerem. Przy dużych powierzchniach przyda się pędzel. Nałożony środek musi przez określony czas pozostawać w skupisku pleśni. Czasem zabieg powinien być powtórzony tak, aby preparat dotarł do wszystkich zainfekowanych miejsc. Po wyschnięciu oczyszczoną powierzchnię dobrze jest pokryć środkiem chroniącym przed grzybami, w tym pleśnią.

Prace ze środkami chemicznymi zawsze należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Niektóre środki, te szkodliwe dla dróg oddechowych trzeba stosować w maseczkach i okularach ochronnych. Kontakt z takimi preparatami wymaga dużej ostrożności i bezwzględnego przestrzegania zaleceń producenta. Aby chronić się przed pleśnią warto wszystkie drewniane elementy w domu czy ogrodzie zabezpieczyć stosownymi preparatami. Należy też pamiętać o dobrej wentylacji i częstym wietrzeniu pomieszczeń.  Wilgoć bowiem i różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a warunkami panującymi na zewnątrz to idealne środowisko dla tego niechcianego grzyba.

Porady pracowników HGV Palety drewniane Będzin

Jeśli chcesz przed długi okres cieszyć się ładnym i zadbanym drewnem lub np. meblami z palet drewnianych HGV Będzin, przede wszystkim zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie. Dobierz impregnat lub olej impregnujący do rodzaju drewna i jego późniejszego zastosowania. Pamiętaj również o tym, że nawet zaimpregnowane lub zabezpieczone przed wilgocią drewno, powinno być odpowiednio chronione przed deszczem lub śniegiem. Tylko w ten sposób, meble z palet drewnianych na Twoim tarasie będą ozdobą przez lata, a nie tylko jeden sezon.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.