slider-hgv.jpg
Palety drewniane HGV Ostrowiec Świętokrzyski vs palety plastikowe
6 września 2021

Palety drewniane HGV Ostrowiec Świętokrzyski vs palety plastikowe

Pojawienie się palet drewnianych w obrocie towarowym wywołało prawdziwą rewolucję. Według szacunków dziś na świecie użytkuje się ich około 70 mln. Najpierw wykonywane były wyłącznie z drewna. W miarę upływu czasu pojawiły się pomysły na zmiany w paletach drewnianych, które miały na celu poprawę ich funkcjonowania w transporcie. I tu pojawił się pomysł na palety plastikowe. Wytwarzane są one metodą wtryskową. Uplastycznione tworzywo zostaje wtłoczone do formy. Mogą być stosowane w transporcie najróżniejszych towarów. Zarówno wyprodukowanych w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym, a także w ogrodnictwie. Wiele z nich posiada atesty pozwalające na kontakt z żywnością.

W obrocie towarowym funkcjonują trzy rodzaje palet z tworzywa sztucznego. Są to:

  • palety EURO o wymiarach 1200 x 800 x 150mm,
  • palety ISO o wymiarach 1200 x 1000 x 150mm,
  • półpalety o wymiarach 800 x 600 x 150mm.

Niektórzy producenci palet drewnianych i plastikowych oferują także plastikowe palety na płozach bądź stopach. Istnieją także palety ażurowe i wyposażone w bortnice na krawędziach. Uniemożliwiają one przesuwanie się towaru podczas przewozu i magazynowania. Palety z plastiku mogą zostać doposażone poprzez umieszczenie na nich nadstawek bądź pokryw również wykonanych z tworzywa sztucznego.

Palety drewniane czy plastikowe - co wybrać

Wadą palety drewnianej jest jej duża waga. Ciężar przeciętnej palety euro to 25kg. Koszty transportu są uzależnione głównie od wagi ładunku. Dlatego też producentom palet, a także przedsiębiorcom przewozowym zależy na tym, aby wszelkimi sposobami tę wagę zmniejszyć. Paleta jako swoista forma opakowania ma duży udział w ciężarze transportowanych towarów. Konstruktorzy skupili więc myśli na zmniejszeniu wagi palet. Waga plastikowej palety jest mniejsza od palety drewnianej o takich samych parametrach, o połowę. Oprócz tego, że palety z plastiku są lżejsze od tradycyjnych palet drewnianych łatwiej je utrzymać w czystości. Ma to szczególne znaczenie przy transporcie artykułów spożywczych. W dobie pandemii waga tego problemu jest podwójna. Sprawa jest trudniejsza w przypadku palet o skomplikowanej konstrukcji. Maszyna myjąca bowiem musi dotrzeć do wszystkich zakamarków palety.

Palety plastikowe i drewniane - co dalej

Palety z tworzywa sztucznego posiadają także ten walor, że są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych i szkodników. Nie straszny jest im deszcz i śnieg, a także owady, które potrafią wyrządzić spore szkody w paletach wykonanych z drewna.

Zaletą palet z plastiku jest możliwość ich barwienia. Pozwala to spełnić oczekiwania różnych użytkowników, a także ułatwić ich lokalizację na wielkich powierzchniach magazynowych. Plastikowe palety są około dziesięciokrotnie odporniejsze na uderzenia w trakcie eksploatacji. Powoduje to, że ich trwałość jest większa niż tych wykonanych z drewna. Fachowcy oceniają żywotność palet z plastiku na 15 lat.

Jeśli chodzi o wady palet z plastiku, to na pewno należy do nich ich cena. Są one znacznie droższe od palet drewnianych. Szczególnie tych używanych, które możemy kupić na składzie palet drewnianych HGV w Ostrowcu Świętokrzyskim. Palety plastikowe nie posiadają też zbytniej odporności na odkształcenia pod wpływem nadmiernego obciążenia. Ich trwałość zależy od tworzywa, z jakiego zostały zrobione, a także grubości i zastosowanego żebrowania. Wiadomo natomiast, że palety drewniane należą do najbardziej wytrzymałych.

Przy obsłudze palety plastikowej w magazynach należy zachować szczególną ostrożność. Istnieje bowiem możliwość ślizgania się ich na wózku widłowym, na regałach przepływowych i przesuwnych. Ryzyko takie powstaje, gdy palety są mokre. Natomiast pracownikom magazynów nie grożą tu gwoździe czy drewniane drzazgi, które stwarzają ryzyko wypadku przy pracy z paletami drewnianymi. Palety z tworzywa sztucznego doskonale sprawdza się w eksporcie do krajów, które w stosunku do palet drewnianych wymagają spełniania normy ISPM. A są to między innymi: Brazylia, Gwatemala,Australia, Kanada, USA,Korea Południowa ,RPA, Kolumbia Turcja, Szwajcaria, Nowa Zelandia czy Chiny. Palety drewniane wciąż jednak dominują w światowym handlu. Obecność tych z tworzywa jest jednak coraz bardziej zauważalna. Jak będzie w przyszłości, zobaczymy.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.