slider-hgv.jpg
Czy renowacja palet drewnianych to doby pomysł?
3 czerwca 2022

Czy renowacja palet drewnianych to dobry pomysł?

 

Produkcja nowych wyrobów z używanych palet drewnianych to świetny pomysł wykorzystanie cennego i coraz droższego surowca, jakim jest drewno. Ta metoda, chociaż wyjątkowo sprzyjająca środowisku, wykorzystywana jest od stosunkowo krótkiego okresu czasu. Głównym problemem była dość wysoka zawartość w drewnie substancji chemicznych, które stawały na drodze procesowi ponownego wykorzystania elementów drewnianych. Stały rozwój nauk i technologii pozwolił jednak na znalezienie rozwiązania dla tego problemu i usprawnienie procesu recyklingu palet drewnianych. Jakie przedmioty możemy wytworzyć z używanych europalet? Są to m.in. okładziny i płyty tarasowe z udziałem tworzyw sztucznych, wiórów i trocin, płyty OSB oraz płyty wiórowe, a także te elementy skrzyń i palet, które produkuje się ze sprasowanych trocin.

Renowacja palet z drewna

Produkcja z uszkodzonych palet EURO innych wytworów opiera się głównie na tych egzemplarzach palet drewnianych, których nie da się już naprawić. Ogromną ilość jedna można poddać profesjonalnemu zabiegowi renowacji, który przeprowadzany jest w licencjonowanych punktach skupu i sprzedaży palet drewnianych. Takie działania również sprzyjają ochronie środowiska, ponieważ nie doprowadzamy do wykorzystania świeżego drewna. Warto wiedzieć, że podstawowa naprawa palet drewnianych na wymianie zniszczonych części palety oraz usunięciu ewentualnych obluzowań. Takie prace nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Wystarczą przysłowiowy młotek i gwoździe. Ewentualnie piła. Naprawione palety drewniane dla firm Katowice mogą wrócić na rynek.

Te palety, które nie nadają się już do profesjonalnego użytku, mogą zostać z powodzeniem wykorzystane np. w ogrodzie czy domu. Do producentów palet drewnianych coraz częściej odzywają się osoby chętne odkupić zużyte palety drewniane po to, aby wykorzystać je w aranżacjach ogrodowych czy domowych. Bardzo popularnym pomysłem jest budowa kwietnika ze starych europalet czy stworzenie z nich funkcjonalnego kompostownika. W domach natomiast coraz bardziej popularne stają się meble wypoczynkowe oraz stoliki z drewnianych palet, które najlepiej pasują do wnętrz nowoczesnych i loftowych. W dużych miastach można również znaleźć nowoczesne kawiarnie i restauracje, które całe swoje wnętrze oparły na meblach i produktach, które wykonane zostały z podniszczonych palet drewnianych. To świetny przykład na to, że przy dobrych chęciach i ochocie do pracy, możemy uzyskać oryginalne oraz przyjazne środowisku wnętrza.

Czy palety drewniane można palić?

Zgodnie z prawem zdecydowanie nie. Spalanie drewna, które pochodzi z uszkodzonych palet drewnianych, jest w naszym kraju zakazane. I zresztą słusznie, biorąc pod uwagę trwającą cały czas walkę z zanieczyszczonym powietrzem oraz nielegalnym paleniem śmieci. Drewno, które pochodzi z europalet, może być spalane tylko i wyłącznie w specjalnych spalarniach. Zamiast jednak myśleć o tak drastycznych rozwiązaniach, warto pomyśleć o naprawie uszkodzonych palet drewnianych w specjalnych punktach u producentów palet drewnianych, lub o wykorzystaniu ich we własnym ogrodzie. Może to być nie tylko zajęcie pożyteczne, ale dające także ogromną satysfakcję. Czy warto więc poddawać palety drewniane renowacji? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Jest to nie tylko właściwa odpowiedź na pogarszający się stan naszej planety, ale także dobra inwestycja, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące ceny drewna na rynku europejskim i światowym.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.