slider-hgv.jpg
Ochrona palet drewnianych HGV przed pleśnią
7 września 2022

Ochrona palet drewnianych HGV przed pleśnią

Palety drewniane od lat dominują na rynku nośników transportowych. Jako że są wyprodukowane z naturalnego materiału, jakim jest drewno, są podatne na działanie wielu niszczących czynników. Pleśń to naturalny i bardzo groźny wróg drewna paletowego. W powietrzu stale obecne są zarodniki tego grzyba, które przy zaistnieniu sprzyjających warunków, atakują palety z drewna. Pojawiają się  wtedy biało zielone nacieki, które wydzielają specyficzną woń. Działanie grzybów pleśni może być dwojakie. Jedno likwiduje związki chemiczne, które odpowiadają za właściwości drewna, inne natomiast uszkadza jego strukturę. Grzyby pleśni nie tylko tworzą, widoczne gołym okiem, białe naloty. Niszczą także drewno od wewnątrz. Zmiękczają jego masę, co negatywnie wpływa także na jakość towarów transportowanych na paletach z drewna. Szczególnie szkodzą one artykułom spożywczym. Niedobre oddziaływanie pleśni dotyczy nie tylko dóbr materialnych. Pleśń jest niebezpieczna także dla ludzi. Źle działa na układ oddechowy człowieka, mogąc powodować nawet ataki astmy.

Co warunkuje powstawanie grzyba na drewnie?

Pleśń, jak każdy grzyb do swojego rozwoju na paletach drewnianych dla firm,  potrzebuje określonych warunków zewnętrznych. Niezbędne są:

  • wysoka wilgotność,
  • odpowiednia temperatura,
  • pożywka np. drewno,
  • tlen.

Wśród przyczyn powstawania pleśni na paletach drewnianych w Opolu są takie, na których istnienie nie mamy wpływu bądź nasz wpływ jest niewielki. Chodzi o zawartość tlenu w powietrzu oraz wysokość temperatury, w miejscu przechowywania palet. Ta druga okoliczność jest poza naszą kontrolą, głównie, gdy palety składowane są na wolnym powietrzu. A taka właśnie sytuacja ma miejsce w większości składów palet.

Jak uniknąć pleśni na paletach drewnianych

Nasze działania możemy skoncentrować na spowodowaniu nieatrakcyjności drewna paletowego dla zarodników pleśni. Jednym ze sposobów jest obniżenie jego wilgotności. Jest to trudne, szczególnie w przypadku nośników wykonanych z mokrego lub świeżego surowca. Jeśli chcemy zmniejszyć straty spowodowane przez pleśń, wszystkie palety z drewna należy odpowiednio zabezpieczyć. Winny być one przechowywane pod zadaszeniem. Można je też przykryć, ale tak, aby zachować odpowiednią cyrkulację powietrza. Inaczej pleśni nie unikniemy.

Jeśli jednak powyższe rozwiązania okażą się nieskuteczne, pozostaje, w sposób profesjonalny, wysuszyć palety. Można to  zrobić w Będzinie, gdzie palety zostaną równomiernie i przez odpowiednio długi czas, poddane procesowi suszenia. Pamiętać bowiem należy, że w paletach EPAL poziom wilgotności nie może przekraczać 20%. Aby zachować właściwy poziom wody w drewnie paletowym, możemy wykorzystać wentylatory lub przygotować otwory wentylacyjne. Sprawdzą się także pochłaniacze wilgoci. Wszystkie te metody nie wymagają ingerencji w strukturę drewna. 

Jeśli jednak  te sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, trzeba odwołać się do środków chemicznych. Dostępne są zarówno preparaty syntetyczne, jak i naturalne, stworzone na bazie roślin. Hamują one rozwój grzybów pleśni oraz niszczą bakterie. Niektóre z dostępnych preparatów uszczelniają drewno, przez co uniemożliwiają dostanie się tlenu do jego wnętrza. A bez tlenu, jak wiadomo pleśń nie może bytować. Są też takie środki, które wykorzystują formulację miedzi i nie pozwalają na rozrost kolonii pleśni.

Dokonując wyboru preparatów chemicznych dla palet drewnianych dla firm, należy uwzględniać rodzaj drewna, a także to, w jaki sposób nośniki są przechowywane. Ważne jest także to, że środki wytworzone z roślin nie szkodzą środowisku naturalnemu. Wszystkie wytwory chemii chronią palety przez okres od kilku tygodni do 3 miesięcy.

 

Możemy uniknąć konieczności podejmowania działań mających na celu uchronienie od pleśni palet od producenta, jeśli zastosujemy stosowną profilaktykę. Pamiętajmy więc aby palety drewniane dla firm chronić przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Najlepiej, żeby były składowane w suchych pomieszczeniach, Te, które przechowujemy na wolnym powietrzu, winny być przykryte. Osłonięta z jednej lub dwóch stron wiata, to także bardzo dobre rozwiązanie.

Przedwiośnie to czas, kiedy paletom należy się szczegółowo przyjrzeć i natychmiast wyeliminować wszelkie objawy zakażenia pleśnią. Musimy wszakże pamiętać, że pleśń stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi obsługujących palety  i towarów na nich przewożonych.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.