slider-hgv.jpg
Paleta niestandardowa i jej funkcjonowanie w obrocie towarowym
9 sierpnia 2023

Paleta niestandardowa i jej funkcjonowanie w obrocie towarowym

Obecna logistyka jest coraz bardziej wymagająca. Zarówno jeśli chodzi o czas transportu, jak i wszechstronność nośników. Rozwój cywilizacyjny spowodował konieczność transportowania towarów o nietypowych gabarytach i wadze. Palety drewniane o  standardowych wymiarach okazały się w tych przypadkach nieużyteczne, a to wymusiło potrzebę stworzenia palet nietypowych.

Czym jest paleta niestandardowa?

W związku z tym,że żadne przepisy nie definiują palety standardowej i niestandardowej, musimy opierać się na pojęciach funkcjonujących w branży paletowej. Paletą standardową jest na pewno paleta EPAL. Ma ona wymiary 1200x 800 mm. Pod te wymiary produkowane są wózki widłowe a także kontenery, przewożone w samochodach, samolotach i na statkach. W związku ze swoją uniwersalnością można je nadać w każdej firmie transportowej.

Współczesny handel wymaga jednak palet,które są w stanie unieść i bezpiecznie przewieźć towary o nietypowym ciężarze, wymiarach czy stanie skupienia. Aby móc nadać takie palety drewniane, muszą one spełniać określone normy.

Różni przewoźnicy mają w tym zakresie różne wymagania. I tak niestandardowa paleta winna mieć następujące wymiary podstawy:

–       140 x 200 cm,

–       120 x 200 cm,

–       120 x 120 cm,

–       300 x 100 cm,

–       150 x 150 cm.

Maksymalny ciężar palety  to 1200 kg, a wysokość do 180 – 220 cm.

Palety o tych gabarytach mogą być przewożone przez tradycyjne firmy transportowe. Jeśli powyższe parametry są przekroczone, należ skorzystać z usług przedsiębiorstw zajmujących się transportem ponadnormatywnym.

 

Wysyłka palet niestandardowych

Wychodząc na potrzeby klientów wiele firm transportowych ma w swojej ofercie przewóz palet niestandardowych. Zamówienia takie realizują także firmy kurierskie, dostarczając towar nawet w kolejnym dniu roboczym.

Pomocny jest także internet, który umożliwia  zlecenie nadania przesyłki, którą kurier odbierze z dowolnego miejsca.

Składając zamówienie na transport niestandardowej palety, warto użyć kalkulatorów przesyłek, które są źródłem  informacji o koszcie nadania i dopuszczalnych wymiarach przesyłki.

Wymogi dotyczące pakowania palet niestandardowych

Nadawcy palet dokładają wszelkich starań, aby towar na nich umieszczony bezpiecznie dotarł do adresata. Przesyłki na paletach nietypowych powinny być zabezpieczone szczególnie. Należy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad:

–       towar musi być przymocowany do palety tak, aby nie miał możliwości przesuwania się,

–       ciężar ładunku musi odpowiadać wytrzymałości palety,

–       towar nie powinien wystawać poza krawędzie nośnika,

–       środek ciężkości towaru winien znajdować się w centralnym punkcie palety.

Ekspediując towary, szczególnie te o nietypowej wadze czy rozmiarach, należy dokładnie poznać możliwości przewoźnika. Uchroni to nas przed niechcianymi zdarzeniami i ich finansowymi konsekwencjami.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.