slider-hgv.jpg
Transport szczepionek przeciw COVID-19 na paletach EPAL
2 grudnia 2021

Transport szczepionek przeciw COVID-19 na paletach EPAL

Palety drewniane spełniają swoje funkcje w transporcie od kilkudziesięciu lat. Ujednolicenie norm określających  warunki ich produkcji i dystrybucji spowodowały ,że dzisiaj w obrocie towarowym najbardziej powszechne są palety EPAL, które znajdą Państwo na składach naszej firmy HGV. Znak ten gwarantuje należytą jakość i stałą kontrolę spełniania warunków określonych w Regulaminie Technicznym EPAL. Powoduje to, że europalety mogą być wykorzystywane do transportu najbardziej wymagających towarów.

Aktualnie takim wyzwaniem logistycznym jest przewożenie szczepionek przeciwko wirusowi SarsCov2. Stowarzyszenie IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) określiło to „największą i najbardziej skomplikowaną operacją logistyczną, jaką kiedykolwiek podjęto".

Preparaty szczepionkowe mają bardzo duże wymagania, jeśli chodzi o temperaturę ich transportu i przechowywania. Większość szczepionek, aby nie stracić swojej wartości, musi znajdować się w temperaturze od –20 do –70 stopni Celsjusza. Aby bezpiecznie dotarły one do celu, trzeba było stworzyć, ogromnym nakładem sił i środków, specjalne pojemniki transportowe, a także bazę chłodziarek i zamrażarek. Palety EPAL produkowane z naturalnego drewna, doskonale nadają się do transportu w temperaturze kontrolowanej strategicznego produktu, jakim w dobie pandemii stały się szczepionki.

Temperatury przekraczające – ]70 stopni Celsjusza nie mają wpływu na nośność i stabilność europalet. W przeciwieństwie do palet z tworzyw sztucznych, które w tak niskich temperaturach tracą elastyczność i stają się podatne na pęknięcia i złamania. To ogromna zaleta palet drewnianych od producenta.

W związku z tym, że palety EPAL poddawane są obróbce zgodnie ze standardami określonymi w  ISPM 15, mogą być używane także poza granicami Unii Europejskiej. Jest to ważne w przypadku dzielenia się szczepionkami z ubogimi krajami Afryki, Azji czy Ameryki Południowej.

Dla transportu szczepionek przyjęto 3 scenariusze, opracowane w oparciu o kryteria temperatury, odległości i dostępności odpowiednich opakowań i magazynów. Omówimy je w naszym kolejnym artykule.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.