slider-hgv.jpg
Palety drewniane Jastrzębie-Zdrój w funkcjonowaniu magazynu
13 stycznia 2021

Palety drewniane Jastrzębie-Zdrój w funkcjonowaniu magazynu

Aktualnie, gdy obrót towarowy osiągnął gigantyczne rozmiary gospodarka magazynowa to oddzielna dziedzina wiedzy. Współczesne magazyny zajmują olbrzymie powierzchnie, a zarządzanie nimi przypomina kierowanie niezależnym podmiotem gospodarczym. Na proces magazynowania towarów na paletach drewnianych składają się działania związane z przechowywaniem towarów oraz działania operacyjne na powierzchni magazynowej. Tworzą je przyjmowanie, transport wewnątrz magazynu i wydawanie towarów. Integralną częścią tych działań są także kompletowanie oraz konserwacja przechowywanych materiałów.

Palety drewniane a organizacja magazynu

Prawidłowa organizacja procesów mających miejsce w magazynie, gdzie znajdują się palety drewniane pełne towarów, daje gwarancję racjonalnego wykorzystania powierzchni oraz takie ulokowanie zapasów, które zredukują straty towarów na etapie magazynowania. Dobrze zagospodarowana powierzchnia to łatwy dostęp do produktów na paletach drewnianych Jastrzębie-Zdrój i bezpieczne poruszanie się pojazdów pomiędzy półkami. Służy temu właściwa szerokość i odpowiednia topografia dróg transportowych. To także racjonalne rozmieszczanie towarów na regałach.

Towary, które częściej opuszczają magazyn winny znajdować się na dolnych trawersach, tak aby dostęp do nich był, jak najłatwiejszy. Te natomiast, na które popyt jest mniejszy, należy umieszczać na wyższych trawersach regałów. Rozmieszczenie materiałów w magazynach nie jest przypadkowe. Kierują nim klasyczne metody klasyfikacji. Mimo iż nie są one doskonałe, posiadają walor prostoty i łatwość implementacji. W gospodarce magazynowej funkcjonują także nowoczesne metody klasyfikacji.

W przeciwieństwie do klasycznych nowoczesne metody nie opierają się na klasyfikacji produktów. Sprawdzają natomiast dopuszczalne możliwości ich rozmieszczenia na powierzchni magazynu, gdzie przechowywane są towary na paletach EURO. Wszystkie te zasady znajdują swoje odzwierciedlenie w systemach informatycznych. Bez nich działanie współczesnego magazynu z towarami na drewnianych paletach, byłoby niemożliwe.

Co zrobić, aby magazyn z europaletami działał dobrze?

Aby nowoczesny magazyn funkcjonował dobrze i spełniał swoje zadania w nowoczesnym obrocie towarowym, niezbędni są ludzie o wysokich kwalifikacjach. Oczywiście najważniejszy jest kierownik magazynu. Dzisiaj to osoba z wyższym wykształceniem, najczęściej ekonomicznym. Powinna mieć duże zdolności interpersonalne, a także co nie mniej ważne, wyobraźnię przestrzenną. Pomoc dla kierownika może stanowić główny logistyk,który nie tylko dysponuje umiejętnością obsługi programów biurowych, w tym arkuszy kalkulacyjnych, ale też włada językiem angielskim. To bardzo upraszcza przebieg procesów magazynowych z zagranicznymi kontrahentami. Do osób, które są niezbędne w prawidłowej pracy magazynu, należy także zaliczyć sekretarkę. Jeśli będzie to osoba z wykształceniem prawniczym bądź administracyjnym, na pewno dokumenty pracownicze będą prowadzone w sposób prawidłowy a programy księgowe i pakiety biurowe będą działać bez zarzutu.

Trzon magazynu z towarami na paletach drewnianych HGV stanowią jednak magazynierzy, kierowcy samochodów dostawczych i operatorzy wózków widłowych. Kierowcy winni się legitymować uprawnieniami do prowadzenia pojazdów o ładowności powyżej 3.5 t, a także doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Znajomość języka angielskiego stanowi dodatkowy walor. Żaden dobrze funkcjonujący magazyn, który gospodaruje towarami na paletach drewnianych, nie może dobrze funkcjonować bez mechanika, który na bieżąco dokonuje niezbędnych napraw wózków widłowych czy podajników. Ich bezawaryjne funkcjonowanie jest bowiem warunkiem płynności towarów, znajdujących się w magazynie.

O procesach, które stanowią krwiobieg magazynu, napiszemy w drugiej części artykułu

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.