slider-hgv.jpg
Palety drewniane, a prowadzenie opłacalnego biznesu
27 stycznia 2022

Palety drewniane, a prowadzenie opłacalnego biznesu

W dzisiejszej dobie, każdy prowadzący działalność gospodarczą, musi mieć świadomość jak jego aktywność wpływa na otaczający nas świat. Poprzez ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak powodzie, susze czy zmiany klimatu nasza planeta upomina się o szacunek dla otaczającej nas przyrody. Jednym z elementów, który bezwzględnie ma wpływ na środowisko naturalne, jest  gospodarka opakowaniami. Uregulowaniu tych kwestii służy Dyrektywa Unii Europejskiej 2018/853 w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, która stwarza podstawy prawne do utworzenia systemów zapewniających zwrot zużytych opakowań i odpadów z tym związanych.

Ochrona środowiska, a produkcja palet drewnianych

Nadrzędnym celem, który wspólnota europejska chce osiągnąć za pomocą tych unormowań jest redukcja emisji dwutlenku węgla o około 55%. Da to szansę na zahamowanie katastrofalnych zmian klimatu. Nie tylko kwestie ekologiczne powodują, że przedsiębiorcy coraz częściej analizują funkcjonowanie opakowań w swoim przedsiębiorstwie. W obecnych trudnych, pandemicznych czasach cięcie kosztów jest dla wielu firm warunkiem być albo nie być. Opakowanie złej jakości bądź takie, które nie jest dostosowane do łańcucha dostaw, generuje dodatkowe koszty. Tego zaś firmy chcą uniknąć. Co z tym fantem zrobić?

Jak obniżyć koszt opakowań w naszym przedsiębiorstwie?

Pomyślimy o zmniejszeniu liczby opakowań. W pierwszym momencie może wydawać się to trudne. W końcu mamy do wysłania określoną ilość towaru, który musi być odpowiednio zapakowany. Jeżeli jednak opakowania będą starannie dobrane, nie będzie konieczności uzupełniania ich o zapinki, taśmy i dodatkowe elementy, które mają chronić towar. Ważne jest też to, aby opakowania były zaprojektowane tak, aby wypełnienie  ich towarem zajmowało jak najmniej czasu. Pozwoli to zmniejszyć wydatki związane z zatrudnieniem osób w pakowalni, a co za tym idzie obniżyć koszty całkowite. Warto rozważyć np. zamówienie palet drewnianych na indywidualne zamówienie pod produkowany przez nas towar. Pozwoli to nam usprawnić procesy magazynowe oraz logistyczne, a przy tym zyskać na czasie.

Reuse w przypadku palet drewnianych i opakowań to dobry pomysł

Wykorzystywanie opakowań używanych wydaje się oczywiste, ale nie zawsze tak jest. Wiele istniejących na rynku opakowań może być używanych wielokrotnie. Należą do nich nie tylko słoiki czy plastikowe opakowania wykorzystywane w kuchni, ale także palety i nadstawki drewniane. Jeśli będzie się z nich korzystać tylko raz, na potrzeby ponownego łańcucha dostaw trzeba będzie kupić nowe, a stare zutylizować. Wiąże się to z dużymi kosztami, których nikt przecież nie chce. Nowe palety i nadstawki z drewna są bowiem droższe niż te, które są już w obrocie. Istotne są tu również galopujące ceny drewna, które jest bardzo popularnym surowcem. Trzeba także zapłacić za utylizację starych palet drewnianych. Użycie opakowań ponownie to wieć duża oszczędność. Nie tylko nie wymaga dużych nakładów finansowych, ale też nie powoduje konieczności wyprodukowania nowych wyrobów i ogranicza ilość odpadów. Palety drewniane używane są tak samo wytrzymałe, jak nowe i dają gwarancję bezpiecznego transportu towarów. Szczególnie, jeśli zakupi się je u licencjonowanego producenta palet drewnianych.

Dowiedz się, co zrobić z niepotrzebnymi paletami drewnianymi.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.