slider-hgv.jpg
Jaka jest waga europalety HGV Rybnik
6 maja 2021

Jaka jest waga europalety HGV Rybnik

W ciągu wielu lat obecności na rynkach palety drewniane od producenta ewoluowały, by wreszcie powstała, jedna zunifikowana jej postać. Jest to, wprowadzona na rynek w 1950 roku przez szwedzki koncern Industries, europaleta. W latach pięćdziesiątych europaleta miała wymiary 800 x 1200 x 144 mm i pasowała do wszystkich typów wózków widłowych. To bardzo ułatwiło magazynowanie, załadunek i transport towarów. Europalety od producenta HGV Rybnik doskonale funkcjonują dzisiaj w nowoczesnych magazynach, szczególnie tych zarządzanych automatycznie. W roku 1991 zostało założone Europejskie Stowarzyszenie Palet, którego zadaniem jest normalizacja palet funkcjonujących na rynkach europejskich. To dzięki tej organizacji znaki towarowe EUR i EPAL zostają nadawane tylko tym paletom z drewna, które produkowane są zgodnie z określonymi normami i wytycznymi. Te oba oznaczenia istniały do roku 2013. Wtedy to doszło do konfliktu między organizacjami EPAL i  UIC, co przyniosło skutek w postaci ujednolicenia oznaczeń. Obecnie europalety noszą znak towarowy EPAL, a na całym świecie jest ich od 350 do 500 mln sztuk.

Jaki jest wymiar palety EURO firmy HGV

Znormalizowanie palet drewnianych spowodowało, że mają one takie same wymiary. Określa je europejska norma UNE-EN 13698-1, a wynoszą one 1200 x 800 mm. Jest to wielokrotność wymiarów pojemników skrzyniowych wyprodukowanych z tworzywa sztucznego transportowanych na paletach. Wymiary palet drewnianych HGV Rybnik są też dostosowane do powierzchni załadunkowych ciężarówek i kontenerów przewożonych w ładowniach statków morskich. Ładownie samochodów ciężarowych mieszczą 33 dwojako układanych palet drewnianych. W kontenerze morskim mieści się 4 do 5 palet, w zależności od sposobu ułożenia. Europalety posiadają także skosy we wszystkich rogach oraz ostre górne krawędzie frezowanych prowadnic. To udogodnienie ułatwia wyciąganie palet z magazynów i składów.

Podobnie jak szerokość i długość także wysokość europalety jest ściśle określona. Deski, belki i klocki połączone są tak, że tworzą podest o wysokości 14 4mm. Ten wymiar pozwala na obsługę wózkami widłowymi różnych typów oraz na prawidłowe składowanie towarów na posadzce magazynu i regałach. Dlatego też planując rozmieszczenie rzeczy w magazynie należy bezwzględnie brać pod uwagę wysokość europalety.

Poznaj wagę standardowej palety drewnianej 

Paleta EURO od producenta jako produkt znormalizowany ma także określoną dokładnie wagę. Jej ciężar własny wynosi 25 kg. Wartość ta nie jest przypadkowa. Taka masa palety z drewna daje gwarancję bezpiecznego udźwigu towaru o wadze 1500 kg. Przy składowaniu wzrasta on do 4000 kg. Dwudziestopięciokilogramowa paleta utrzymuje także obciążenie dynamiczne do 1000 kg. Waga palet drewnianych z firmy HGV Rybnik ma bezpośrednie przełożenie na dopuszczalną ładowność samochodów ciężarowych i kontenerów funkcjonujących na statkach morskich. Jeśli bowiem w kontenerze morskim umieścimy 5 palet, to maksymalna ładowność zmniejsza się o 125 kg, czyli ciężar własny palet. W przypadku samochodów ciężarowych, przy maksymalnym załadunku 33 palet, ładowność samochodu ulega zmniejszeniu o 82 5kg. Ujednolicenie ciężaru towarów, które bezpiecznie podróżują po Europie, bardzo ułatwia planowanie i realizację transportu oraz składowanie  przewożonych dóbr.

Oprócz wymogów dotyczących wagi i wymiarów, palety EPAL powinny także spełniać normy IPPC. Licencja ta określa warunki produkcji palet z drewna, które powinny odpowiadać zasadom ochrony środowiska, w kontekście jakości powietrza, ziemi i wody.  Norma ta określa także wymagany poziom hałasu i prawidłowej gospodarki odpadami przy wytwarzaniu palet z drewna.

Jak wynika z przedstawionych powyżej informacji europaleta to nowoczesny i bezpieczny dla środowiska sposób przewożenia towarów najróżniejszymi środkami transportu. Łatwy dostęp do nich zapewniają licencjonowane składy palet drewnianych. 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.