slider-hgv.jpg
Towar na paletach drewnianych Rzeszów, jako element gospodarki magazynowej
6 grudnia 2020

Towar na paletach drewnianych Rzeszów, jako element gospodarki magazynowej

W dzisiejszej dobie, kiedy konsumpcja napędza światowe rynki, transport i magazynowanie milionów ton towarów jest działalnością strategiczną. Wielkie magazyny to świetnie zarządzane  centra, posiadające nie tylko doskonałą infrastrukturę ale też system przepisów prawa regulujących ich działalność. Tymi, które reguluję sprawy techniczne pracy magazynów są instrukcje magazynowe. One szczegółowo określają procesy przyjmowania i wydawania materiałów, a także techniki przemieszczania ich po terenie magazynu. Pomagają magazynom działać jak „w zegarku”.

W zakładach produkcyjnych oznacza to stałe zapewnienie materiałów do przetworzenia i wysyłkę wyrobów gotowych. W handlu natomiast kompletację w odpowiednim czasie i miejscu artykułów potrzebnych odbiorcy.

 W praktyce funkcjonują trzy typy schematów układu magazynów:

  • przelotowy,  którego osią jest linia prosta pomiędzy strefą przyjęć a strefą wydań, 
  • kątowy, gdzie strefa przyjęć tworzy ze strefą wydań kąt prosty,
  • workowy, w którym strefa przyjęć i wydań znajdują się zwykle w tym samym miejscu, czasami rozdzielone ścianką działową.

Jakakolwiek jest organizacja magazynów, zawsze w niej pojawiają się towary umieszczone na paletach drewnianych. Palety drewniane Rzeszów są wciąż najczęściej wykorzystywaną metodą transportu towarów. Zunifikowanie rozmiarów i udźwigu, między innymi poprzez wprowadzenie europalet, ułatwiło ich funkcjonowanie zarówno w środkach transportu jak i w magazynach. Palety drewniane od producenta, podobnie jak wszystkie, są transportowane różnego rodzaju wózkami przeładunkowymi. Należą do nich wózki podnośnikowe i wózki unoszące ręczne. O wyborze wózka określonego rodzaju, decyduje głównie masa przewożonego towaru, a także długość drogi, którą ma on do przebycia.

Najbardziej popularny jest wózek ręcznie unoszony, tzw. paleciak. Bardzo dobrze sprawdza się on  przy przewozie towarów na paletach drewnianych, na krótkie odległości i przy niedużym natężeniu prac transportowych. Posiada jednak pewne ograniczenia. Jedno dotyczy ciężaru wózka, który wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 450 kg. Drugie dotyczy wagi towaru, który może przenieść pracownik. Jest to maksimum 30 kg. Poza ograniczeniami wagowymi istnieją także te, związane z odległością. Otóż ładunek tym wózkiem można przewozić na odcinku maksymalnie 30m.

W magazynach o wielkich powierzchniach i dużym natężeniu prac przeładunkowych, swojski paleciak nie sprawdzi się, jako jedyny sprzęt. Tu muszą pojawić się wózki widłowe podnoszące mechanicznie. Z ich pomocą można przewieść towar o wadze powyżej 400kg, ale nie przekraczającj tony,  na odległość 80 m. Do transportu towarów umieszczonych na paletach drewnianych o większej wadze i na dłuższą odległość, należy użyć tradycyjnych wózków widłowych. Operowanie za ich pomocą zapewnia szybki rozładunek i sprawne przemieszczanie towaru w pomieszczeniach magazynowych. Stosowanie odpowiednich urządzeń transportowych w magazynach nie tylko da gwarancję sprawnego i bezpiecznego transportu  towarów, ale też uchroni  osoby zarządzające przed odpowiedzialnością za nieprzestrzeganie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.