slider-hgv.jpg
Drewniane palety w ogrodzie - 4 pomysły jak je wykorzystać
15 marca 2023

Drewniane palety w ogrodzie - 4 pomysły jak je wykorzystać

Aura panująca za oknem co prawda na to nie wskazuje, ale kalendarz nieuchronnie wieszczy wiosnę. A to czas, w którym właściciele ogrodów i działek zastanawiają się jak je ulepszyć i uatrakcyjnić. Dobrym sposobem na to są sprzęty i aranżacje ogrodowe, wykonane z palet drewnianych. Palety stanowią doskonały materiał do realizacji takich przedsięwzięć. Po pierwsze są niedrogie i łatwo dostępne. Poza tym, wykorzystanie nośników wycofanych z obrotu gospodarczego, ma duże znaczenie proekologiczne. Pozwala bowiem na nadanie „drugiego życia” przedmiotom, które zamiast trafić do utylizacji będą pełnić nowe funkcje. Fakt, że wyposażenie ogrodu stworzymy sami  pozwoli uruchomić wyobraźnie i zrealizować indywidualne pomysły.

Gdzie zdobyć wytrzymałe palety drewniane?

Aby przystąpić do pracy, musimy najpierw nabyć palety. Można zdobyć je pokątnie, np. penetrując place budów czy zaplecza dużych magazynów. Nie polecamy jednak tych sposobów. Aby bowiem efekty naszej pracy były trwałe i efektowne musimy mieć pewność, że palety są dobrej jakości. Taką gwarancję będziemy mieć, gdy zaopatrzymy się w nie w licencjonowanym składzie palet drewnianych. W takich miejscach bowiem nawet używany towar spełnia określone  normy techniczne. W składzie uzyskamy też dokładną informację o nabywanych przez nas paletach.

Nawet palety w bardzo dobrym stanie technicznym, aby mogły być wykorzystane do budowy infrastruktury ogrodowej, muszą być odpowiednio przygotowane. Najpierw należy je starannie wysuszyć. Palety, nawet te kupione w licencjonowanym składzie, często są wilgotne. Jak wiadomo drewno z dużą zawartością wody jest mnie wytrzymałe i nie daje gwarancji bezpiecznego używania. Gdy już je odpowiednio wysuszymy dobrze jest poddać  je procesowi szlifowania. Ma on na celu  pozbycie się zadr i drzazg, a także likwidację ewentualnych nierówności. Palety są wykonywane z surowego drewna.

Pozostawienie go w takim stanie może stanowić niebezpieczeństwo dla potencjalnego użytkownika  naszych sprzętów.  Grożą nam bowiem skaleczenia i drobne urazy. Czyszczenie drewna można wykonać ręcznie, przy użyciu papieru ściernego. Metoda ta jest jednak praco i czasochłonna. Jej zaletą jest natomiast niewielka ilość pyłu pojawiającego się przy pracy. Znacznie szybciej wyszlifujemy palety drewniane przy użyciu szlifierki z odpowiednią nakładką. Pamiętać jednak należy, aby prace te wykonywać w maseczce ochronnej. Szlifierka bowiem powoduje powstawanie dużej ilości pyłu.

Sprzęty ogrodowe funkcjonują na wolnym powietrzu i tym samym narażone są na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Warto więc je odpowiednio zabezpieczyć. Cel ten osiągniemy nakładając impregnat. Na rynku dostępne są zarówno impregnaty bezbarwne jak i nadające kolor. Chcąc jeszcze bardziej ulepszyć nasze dzieła możemy użyć akrylowych farb do drewna.

Gdy mamy należycie przygotowany materiał, przystępujemy do pracy. Najlepiej jest zacząć od rzeczy prostych. W ten sposób nabędziemy doświadczenia i unikniemy frustracji związanej z ewentualnymi niepowodzeniami.

Podest z palet drewnianych

Podest drewniany to doskonałe rozwiązanie do ogrodu, a jego wykonanie może stanowić wstęp do pracy nad bardziej skomplikowanymi sprzętami. Taka konstrukcja, w zależności od wielkości, sprawdzi się jako  podstawa, na której ustawimy ogrodowe meble. Może też być zaczątkiem  oazy zieleni, którą stworzymy w naszym ogrodzie. Na takiej platformie możemy ustawić rośliny w donicach, a także umieścić solarne oświetlenie, które nada temu miejscu niepowtarzalny klimat. Podest z palet drewnianych będzie też doskonałym miejscem do gromadzenia ogrodowych rzeźb i innych dekoracji.

Aby stworzyć taki podest, wystarczy trwale połączyć odpowiednią ilość palet, dostosowując ją do naszych potrzeb. Należy pamiętać, aby połączenie  eliminowało  przesuwanie się poszczególnych elementów konstrukcji. Inaczej  korzystanie z podestu może grozić wypadkiem!

Kompostownik z używanych palet

W dobrze utrzymanym ogrodzie bardzo ważne jest należyte gromadzenie kompostu. Usuwane chwasty to materiał na doskonały nawóz naturalny. Jest nie tylko skuteczny w hodowli roślin, jest także bezpieczny dla środowiska naturalnego, gdyż nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. W przypadku kompostownika ważny jest właściwy wybór miejsca jego usytuowania. Winno ono być przewiewne i niezbyt nasłonecznione.

Mały kompostownik wykonamy z czterech palet. Ustawiamy je na sztorc, kierując gładkimi powierzchniami na zewnątrz. Trzy z nich zbijamy gwoździami, wbijając je w co drugą deskę. W wolne brzegi pierwszej i trzeciej palety, gwoździe wbijamy do polowy. Tak wbite gwoździe zaginamy, aby utworzyły skoble. Następnie dołączamy czwartą paletę, która będzie ruchoma i pozwoli dostać się do wnętrza kompostownika. Kompostownik możemy także wyposażyć w klapę zamykającą, która  umieszczona na zawiasach ograniczy zalanie kompostownika przez nadmierne opady deszczu i śniegu.

Kwietnik z wytrzymałych europalet

Palety drewniane są także bardzo dobrym materiałem na budowę kwietników. Rozwiązania mogą być dwojakie. Jeśli elementem naszego ogrodu jest ściana domu czy garażu, może ona stanowić tło dla aranżacji kwiatowej. Wystarczy, odpowiednio przygotowane palety drewniane na stałe umocować na takiej ścianie. Potem, na metalowych zaczepach, możemy umieścić na nich skrzynki czy inne pojemniki z kwitnącymi roślinami, czy ziołami. Na pewno będą one stanowić niezwykłą dekorację, jednocześnie zapełniając, nie zawsze atrakcyjną, powierzchnię.

Kolejny pomysł na budowę kwietników z palet drewnianych jest połączenie dwóch  ustawionych w poziomie palet stalowymi zawiasami. Na obu paletach możemy umieścić doniczki z kwiatami. Po rozsunięciu konstrukcji stworzymy ciekawą aranżację, która będzie prawdziwą ozdobą naszego ogrodu. Musimy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić jej stabilność. Warunki atmosferyczne bowiem, szczególnie intensywne wiatry, mogą uszkodzić kwietniki a co gorsze doprowadzić do wypadku.

Drewutnia ze starych palet EURO

Z palet drewnianych możemy zorganizować także miejsce do przechowywania drewna używanego w kominku lub ogrodowym ognisku. Cała paleta będzie stanowiła spód składziku. Wysokość ścian bocznych zależy od indywidualnych potrzeb. Palety drewniane zawsze możemy przyciąć na potrzebną wysokość. Aby uniknąć zawilgocenia drewna, dobrze jest osłonić je szczelnym daszkiem. Taką samą konstrukcję, tylko w nieco mniejszym wymiarze, możemy zbudować na potrzeby kominka, który funkcjonuje w naszym domu. Jeśli chcesz kupić palety idealne do konstrukcji wytrzymałych kwietników i podestów, wybierz firmę, w której produkcja palet jest główną usługą.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.