slider-hgv.jpg
Rola tarcicy w produkcji palet drewnianych
2 lutego 2023

Rola tarcicy w produkcji palet drewnianych

Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców. Służy do wytwarzania wielu przedmiotów użytkowych. Zanim jednak można go użyć w produkcji, należy je wcześniej odpowiednio obrobić. I tu pojawia się pojęcie tarcicy, będącej efektem rozcięcia drzewa równolegle do jego osi pionowej. Taki proces odbywa się przy użyciu traków taśmowych bądź pionowych, przeznaczonych do kłód. Te pierwsze dają tylko jedną sztukę tarcicy. Traki pionowe natomiast umożliwiają przecieranie grupowe, efektem którego jest pocięcie większej ilości drewna. Zarówno w jednym jak i drugim urządzeniu cięcie wykonuje sprzęg pił, odsuniętych od siebie na odpowiednią odległość.

Typy tarcicy

Źródłem tarcicy są zarówno drzewa iglaste jak i liściaste. Ten pierwszy rodzaj ma zastosowanie w produkcji drzwi, okien i podłóg. Tarcica z gatunków liściastych natomiast to doskonały surowiec na meble i elementy stolarskie. Głównymi źródłami tarcic jest sosna i świerk. Z gatunków liściastych natomiast, to: buk, brzoza i dąb.

Tarcice dzielą się także ze względu na stopień obróbki. I tak:

  • tarcica nieobrzynana to taka, gdzie obrobione są tylko dwie powierzchnie równoległe, boczne zaś pozostają nieobrobione,
  • tarcica obrzynana to taka, gdzie ,  skutkiem dwukrotnego przecierania, ,obrobione są cztery płaszczyzny. W tej grupie tarcicy wyróżnia się także tarcicę obrzynana zbieżyście, czyli taką, gdzie przetarcia dokonano na ostro z obrzynaniem nierównoległym wzdłuż osi,
  • tarcica obliniasta to taka, gdzie naroża poprzecznych przekrojów zawierają oflisy lub obliny, czyli elementy obwodu drewna.
  • Tarcice możemy także podzielić ze względu na jej wymiary. I tak rozróżniamy:
  • bale o grubości 50-100 mm i szerokości 100-250 mm,
  • belki o przekroju od 200/200 do 275/275 mm,
  • krawędziaki o przekroju 100/100 do 175/175 mm,
  • deski o grubości 19-45 mm i szerokości 75-250 mm,
  • łaty o przekroju poprzecznym 38/63 do 75/140 mm,
  • listwy o przekroju poprzecznym od 12/24 do 29/70 mm.

Podane wyżej wymiary mają odniesienie do tarcicy pochodzącej z drzew iglastych. Wymiary gatunków liściastych są nieco inne, choć zbliżone.

Sposób postępowania z tarcicą

Przed przystąpieniem do produkcji palet drewnianych, drewno winno być gruntownie wysuszone. Proces suszenia zapewnia poziom wilgotności pożądany w finalnej fazie wytwarzania. Pozbywanie się wilgoci zwiększa także twardość drewna i jego odporność na działanie czynników biotycznych i abiotycznych. Na jakość tarcicy bardzo duży wpływ ma  sposób jej przechowywania. Ten surowiec, który ma być użyty w budownictwie jest rozmieszczany na deskach o grubość 23 mm  nazywanych sztaplami. Stelaże tego rodzaju konstruowane są na betonowych podstawach, by uniknąć przemakania drewna, Sztaple ustawia się na wolnym powietrzu, pod zadaszeniem bądź  pomieszczeniach z czynną wentylacją.

Gdzie wykorzystuje się tarcicę? 

Największe zapotrzebowanie na tarcicę pochodzi z budownictwa. Drewno jest odporne na wysokie temperatury i pod ich wpływem nie ulega odkształceniom. W przeciwieństwie do stali, która gdy ulegnie rozgrzaniu zwiększa swoją objętość.

W procesie schnięcia tarcica zyskuje na twardości, a tym samym staje się wytrzymalsza. Świetnie nadaje się więc na belki konstrukcyjne czy krawędziaki. Te części z drewna odpowiadają za przenoszenie ciężaru z dachu na ściany budynku. Tarcice pochodzące z różnych gatunków drewna mają różne cechy przydatne dla określonego rodzaju potrzeb. Drewno wysokogatunkowe sprawdza się w wytwórstwie podłóg, okien czy mebli. Surowiec ten wykorzystywany jest także w produkcji galanterii drewnianej zdobiącej mieszkania czy luksusowe samochody.

Bez tarcicy trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie gospodarki w obecnych czasach. Nie sposób także nie docenić jej roli w życiu zwykłych ludzi. Tworzy się z niej zarówno przedmioty luksusowe jak i dokonuje napraw najprostszych rzeczy.

 

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.