slider-hgv.jpg
Łóżko z palet drewnianych Łódź
20 grudnia 2020

Łóżko z palet drewnianych Łódź

W ostatnich latach moda na ekologiczny styl życia jest coraz bardziej powszechna. Widząc, w jakim stanie jest nasza planeta, coraz więcej osób stawia na wykorzystanie w codziennym życiu już istniejących przedmiotów. Nadawanie im drugiego życia stało się ważne i powszechnie akceptowane. Przydają się tutaj palety drewniane. Dlaczego?

Modny recykling palet drewnianych

Recykling stał się trendy i jest alternatywą dla kupowania rzeczy nowych i ogólnie dostępnych. Zalet korzystania z takiego sposobu aranżacji wnętrz jest wiele. Pierwsza to świadomość, że działamy na rzecz środowiska, w którym wszyscy żyjemy. Druga nieco mniej sztandarowa to fakt, ze zrobione przez nas meble z palety euro czy przedmioty użytkowe są niepowtarzalne i wyrażają nasze poczucie estetyki i wrażliwość plastyczną.

Palety drewniane jako meble

Palety drewniane HGV przekształcone w meble sprawdzają, nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale też użytkowych. Z palet wysokiej jakości można zrobić prawdziwe perełki, które nie tylko będą funkcjonalne, ale też wzbudza podziw naszego otoczenia. Najprostszym meblem, który możemy zbudować, wykorzystując palety drewniane, jest łóżko. Podstawę konstrukcji stanowi stelaż z palet drewnianych. Najlepiej do tego celu nadają się palety euro. Maja one zunifikowane wymiary - ich długość to 120 cm, szerokość 80 cm, a wysokość 14,4 cm. Palety drewniane typu euro wykonuje się z desek o grubości 22 mm, co daje gwarancję udźwigu do 800 kg. Jak więc widać są one bardzo wytrzymałe, ale też ciężkie. Jeśli zależy nam na lżejszej konstrukcji, możemy użyć palety o takich samych wymiarach, ale o grubości desek 17 mm.

Skąd wziąć drewniane palety?

W drewniane palety najlepiej zaopatrzyć się w skupie palet drewnianych w Łodzi, które najczęściej działają przy zakładach produkujących palety przemysłowe. Dostaniemy tam towar dobrej jakości, nawet gdy kupimy palety drewniane używane. Skup daje gwarancje spełniania norm technicznych dotyczących palet. Daje też pewność co do źródeł ich pochodzenia. Ile palet potrzeba na stelaż pod materac ? Wszystko zależy od tego, jak duże łóżko chcemy zrobić. Należy pamiętać, że podstawa z palety musi być szersza niż materac. Unikniemy wtedy przesuwania się pościeli. Jeśli nasz materac ma szerokość 160 cm, będziemy potrzebować 6 standardowych palet drewnianych. Przy podwójnej warstwie musi być ich 12. Z takiej ilości palet zrobimy łóżko dwuosobowe. Gdybyśmy chcieli ozdobić je zagłówkiem, potrzebujemy jeszcze dwóch palet.

Jak przygotować palety do budowy łóżka

Palety drewniane kupione w skupie z reguły są nieoszlifowane, pełne zadr i nierówności. Aby stały się materiałem do budowy łóżka, muszą być gładkie i bezpieczne w eksploatacji. Dlatego palety przemysłowe należy starannie wyczyścić. Będzie nam do tego potrzebna szlifierka z zapasem papieru ściernego. W związku z tym, że szlifowanie wiąże się z powstawaniem dużej ilości pyłu, powinniśmy się wyposażyć w maskę przeciwpyłową i okulary ochronne. Zanim jednak przystąpimy do szlifowania, palety trzeba dokładnie umyć. Najlepiej zrobić to przy użyciu szczotki o ostrym włosiu, stosując płyn do mycia naczyń. Gdy drewno dobrze wyschnie, palety należy wyszlifować papierem ściernym o niskiej granulacji, np. 60 lub 80. Po tym zabiegu czyszczone powierzchnie dobrze jest wytrzeć lekko wilgotną gąbką lub szmatką. Kolejnymi czynnościami będą szlifowanie papierem o granulacji 100-120, a następnie 220-240. Po dokonaniu finalnego czyszczenia szlifierką musimy starannie odkurzyć powierzchnie palet drewnianych. Chcąc zabezpieczyć drewno i zwiększyć efekt dekoracyjny, można pokryć je farbą gruntującą, kryjącą farbą akrylową, bejcą lub olejem do drewna. Taki zabieg nie tylko zwiększy odporność naszego stelażu z palet drewnianych na wilgoć, pleśń i działanie szkodników, ale też uczyni go bardziej efektownym. Opis dalszych kroków przy budowie łóżka z palet drewnianych przedstawimy w drugiej części artykułu.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.