slider-hgv.jpg
Jak odróżnić palety przemysłowe od palet EURO?
31 października 2022

Jak odróżnić palety przemysłowe od palet EURO?

Europalety to  nośniki, które uczestniczą w międzynarodowym obrocie towarowym. Z tego względu ich wytwarzanie i naprawa muszą odbywać się w określonym reżimie produkcyjnym. Na jego straży stoi  licencja EPAL, która jest nadawana producentom palet, spełniającym normy określone przez Unię Europejską. Obowiązkowa kontrola prawna sprawdza posiadanie wszystkich wymaganych atestów.

Europalety są wyrobem najwyższej jakości. Potwierdzają to oznaczenia EUR i EPAL, umieszczane na bokach drewnianych palet. Posiadają one także ujednolicone wymiary, nośność i ciężar własny. Ta jednolitość parametrów doskonale sprawdza się w handlu krajowym i zagranicznym.

Zunifikowane wymiary europalet dla firm mają wymiary:

  • 800 x 600 mm,
  • 1200 x 1000 mm,
  • 1000 x 1200mm,
  • 800 x 1200mm.

Waga własna tych nośników to około 25 kg. Są one w stanie unieść ciężar od 1000 do 1500 kg.

Jak wygląda produkcja europalety?

Zgodnie z europejskimi  wymaganiami większość części europalet od producenta jest wykonanych z drewna litego. Są to blaty i płozy. Surowcem do wyrobu innych elementów palet jest drewno rozdrobnione. Wykorzystaniu naturalnych składników nie towarzyszy obróbka chemiczna. Jest to wielka zaleta, gdyż ma to bezpośredni wpływ na poziom dwutlenku węgla. Taki sposób produkcji nie podnosi jego poziomu, a więc nie szkodzi środowisku naturalnemu.

Unifikacja wymiarów palet drewnianych dla firm posiadających licencję EPAL sprzyja także bardziej ekonomicznemu wykorzystaniu powierzchni transportowych. Dotyczy to zarówno transportu samochodowego, lotniczego czy morskiego jak i hal magazynowych.

Wytrzymałe palety przemysłowe

Nie zawsze produkcja palet odbywa się przy zachowaniu norm, określonych przez EPAL i podlegających audytom tej organizacji. Wszystkie jednak są doskonałej jakości i świetnie sprawdzą się  w handlu różnymi towarami. Mogą być produkowane  w różnych wymiarach, co pozwala lepiej spełnić specjalne oczekiwania klienta. Ich długość, wysokość czy szerokość można wtedy  dostosować do indywidualnego zamówienia.

Wszechstronność palet przemysłowych to niewątpliwa zaleta, ale jak to zwykle bywa jest też odwrotna strona medalu. Chodzi o to, że takie palety nie mogą uczestniczyć w międzynarodowym obrocie towarowym. Brak formalnych kontroli przez upoważnionych audytorów może bowiem powodować, że są one produkowane z gorszej jakości drewna. Czasami różnią się one od palet EURO czy EPAL budową. Podczas gdy np. kostki drewniane czy wiórowe europalet są zawsze identyczne, u innych palet mogą być one różne.

Prowadząc działalność gospodarczą każdy musi ocenić, które z palet drewnianych dla firm będą najbardziej odpowiednie. Jeśli firma działa w kraju możemy ograniczyć się do palet przemysłowych. Jeśli natomiast chcemy prowadzić handel poza granicami Polski musimy pamiętać, że palety drewniane muszą wtedy spełniać europejskie normy w zakresie jakości transportu. Wysłanie towarów na teren Europy czy świata  na pewno wiązać się będzie  z wyższymi kosztami prowadzenia firmy. Europalety Opole, mimo że droższe niż palety przemysłowe dają gwarancję spełnienia wszystkich wymogów jakościowych, a także pewność bezpiecznego dotarcia towarów do miejsca przeznaczenia.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.