slider-hgv.jpg
Przygotowanie ogródka z drewnianych nadstawek na palety z Opola
8 listopada 2020

Przygotowanie warzywnika z drewnianych nadstawek na palety z Opola

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, jak wykorzystać nakładki na palety drewniane HGV Opole do hodowli roślin. Mieliśmy na uwadze ogródki przydomowe, a także tarasy i balkony. Dzisiaj skupimy się na temacie przygotowania skrzynek z nadstawek do sadzenia i siania roślin. Aby nasze nasionka zmieniły się w okazałe i pyszne rośliny muszą mieć odpowiednie podłoże. Dobra ziemia zapewni im składniki odżywcze potrzebne do wzrostu i wydania owoców. Przy odpowiednim nawilżeniu możemy się spodziewać obfitych plonów. Aby jednak nasze sadzonki miały dobre warunki wegetacji, musimy im zapewnić prawidłowe podłoże.

Jak przygotować nadstawki paletowe?

Zanim skrzynki z nadstawek paletowych od opolskiego producenta wypełnimy ziemią, warto uzbroić je metalową siatką. Zabezpieczy ona sadzonki przed niechcianymi wizytami  gryzoniów.  Na dnie można położyć karton lub czarno białe gazety. Po przykryciu ich patykami lub słomą, skrzynie należy wypełnić ziemią kompostową. Pojawia się wtedy szansa, że odwiedzą je dżdżownice, które użyźnią i spulchnią ziemię, Dla uzyskania obfitych plonów jakość ziemi jest niezwykle ważna. Winna ona być bogata w próchnicę i zawierać dużo rozłożonych składników mineralnych.

Po przygotowaniu właściwego podłoża, możemy przystąpić do siania i sadzenia roślin. Zanim jednak się za to weźmiemy warto przeanalizować warunki, w których czują się najlepiej. Chodzi o chciane bądź nie chciane sąsiedztwo innych roślin. Od dawna wiadomo bowiem, że sadzonki nie zawsze dobrze tolerują sąsiedztwo innych roślin. Jest to tzw. allelopatia. Warto więc posadzić je tak, aby dobrze się czuły w nowym otoczeniu. Zapewni to im dobrą wegetację a nam udane zbiory. Uprawy prowadzone zgodnie z tymi zasadami  nazywane są współrzędnymi. Jeśli je zastosujemy, ograniczymy występowanie szkodników i chorób. Rośliny będą bujniejsze i bardziej okazałe.

Co sadzić obok siebie w warzywniku z palet?

A więc jak powinniśmy tworzyć sąsiedztwo roślin? Obok siebie dobrze czują się:

  • cebula i truskawki( zmniejsza się ryzyko ataku szarej pleśni),
  • cebula lub por i marchew(unikniemy połyśnicy marchwianki i śmietenki cebulanki),
  • gorczyca i groch( ograniczymy występowanie pachówki  strąchóweczki)
  • seler i rośliny kapustne ( seler uchroni przed bielikiem kapustnikiem),
  • aksamitki i warzywa korzeniowe(kwiaty ograniczą populację nicieni).

Są także rośliny, które bardzo korzystnie wpływają na rozwój swoich sąsiadów. I tak marchew pobudza pora, a pietruszka poprawia smak pomidorów. Koper powoduje natomiast, że lepiej smakują groch i cebula. Także zioła mają dobroczynny wpływ na rośliny posadzone w sąsiedztwie. Bazylia to dobry towarzysz dla pomidora i czosnku, majeranek dla cebuli, sałaty i pietruszki, Szałwia dla kapusty, fasoli karłowej, selera i kopru.

Sadząc rośliny w nadstawkach paletowych ze składu palet drewnianych w Opolu, należy też pamiętać o tym, że niektóre rośliny wydzielają związki chemiczne, które niekorzystnie wpływają na systemy korzeniowe innych roślin. Utrudnia to kiełkowanie i przyciąga szkodniki. Może być także przyczyną chorób roślin. Unikajmy więc sadzenia w sąsiedztwie takich roślin jak:

  • marchew i rośliny kapustne,
  • ziemniaki, ogórki i pomidory,
  • sałata i pietruszka,
  • warzywa cebulowe i groch.

Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, istnieję duża szansa, że nasz ogródek w drewnianych nadstawkach z palet sprawi nam dużo radości. Chcąc  pomóc naszym roślinom, musimy pamiętać o ich regularnym odchwaszczaniu. Chwasty bowiem są doskonałą pożywką dla szkodników i roznosicieli chorób. Dlatego pamiętajmy o stałym usuwaniu chwastów z naszych inspektów.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.