slider-hgv.jpg
Czym są palety fumigowane Kraków
2 lipca 2020

Czym są palety fumigowane Kraków

Uczestnicząc w międzynarodowym obrocie towarami, przedsiębiorcy muszą stosować się do wielu wymogów. Dotyczą one nie tylko jakości wyrobów i czy terminowości dostaw. Często też odnoszą się do sposobu, w jaki są transportowane  poszczególne artykuły, w tym palet drewnianych. W niektórych krajach Unii Europejskiej a także poza jej granicami transport towarów jest dopuszczalny tylko w paletach, które przeszły odpowiedni proces fitosanitarny, który oczywiście stosowany jest w HGV Palety drewniane Kraków. Ma on na celu uzyskanie jak największej sterylności palet, poprzez likwidację mikroorganizmów, grzybów i wirusów, na każdym etapie ich rozwoju. Dotyczy to także form przetrwalnikowych. Zapewnienie czystości biologicznej palet ma służyć uniemożliwieniu przenoszenia drobnoustrojów z jednej strefy klimatycznej do innej. Sterylne palety drewniane HGV Kraków zapewniają bezpieczny transport artykułów spożywczych takich np. jak warzywa czy owoce. Po przeprowadzeniu takiego procesu, palety uzyskują certyfikat IPPC ( Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin) i oznaczane są znaczkiem w postaci kłosa.

Jak zabezpieczyć palety drewniane od producenta w Krakowie

Istnieją trzy sposoby zabezpieczenia drewna, którym odpowiadają stosowne oznaczenia umieszczane na paletach:

  • znak DB  oznacza, że drewno zostało poddane obróbce mechanicznej, usuwającej resztki kory,
  • znak HT oznacza, że drewno było wysuszone w komorze, w odpowiedniej temperaturze, przez odpowiedni czas.
  • znak MB , to drewno  odkażone za pomocą  gazowania bromkiem metylu.

Na paletach drewnianych, na których przeprowadzono powyższe zabiegi fitosanitarne umieszczane jest logo, zawierające dwuliterowy kod ISO kraju pochodzenia  oraz unikalny numer, który pozwala zidentyfikować producenta palet drewnianych.

Fumigacja palet drewnianych Kraków to najlepsza ze znanych metod zwalczania szkodników atakujących drewno. Polega ona na  poddaniu drewnianych palet działaniu  substancji aktywnych. Może to być para lub dym. Najskuteczniejsze jednak są trujące gazy. Palety umieszcza się w szczelnym pomieszczeniu i wpuszcza tam tzw. fumigant. Działa on na wszystkie fazy rozwoju szkodników, w tym jaja, larwy i osobniki dojrzałe. Fumiganty przez okres swojego działania paraliżują ich mechanizmy obronne i w konsekwencji  powodują śmierć. W ten sposób można likwidować kornika, spuszczela pospolitego i kołatka domowego.

Status palet fitosanitarnych i fumigowanych może zyskać każda paleta drewniana, która została poddana opisanym wyżej zabiegom. W celu ułatwienia międzynarodowego obrotu towarowego Unia Europejska rekomenduje niektóre, ustandaryzowane wymiary palet. Są to palety EURO Kraków o wymiarach: 200x800x144 mm o udźwigu od od 1000 do 1500 kg, a także te o wymiarach 1200x1000x144mm.  Do tego typu palet należą też palety CP1 o wymiarach 1000x1200x138 mm, CP2 o wymiarach 800x1200x141 mm, CP3 o wymiarach 1140x1140x128mm.

Polska od lat znana jest jako producent najlepszych jakościowo palet drewnianych, które przeszły proces fumigacji. Są więc bezpieczne dla międzynarodowego obrotu towarowego. Nie tylko są wolne od drobnoustrojów ale posiadają też odpowiednią wilgotność. Dla przypomnienia w krajach Unii Europejskiej nie może ona przekroczyć 22%.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.