slider-hgv.jpg
5 pomysłów na meble z palet drewnianych
30 marca 2022

5 pomysłów na meble z palet drewnianych

Jeśli chcemy pracować bezpiecznie i uniknąć przykrych niespodzianek, warto najpierw odpowiednio przygotować palety. Winny one być suche, gdyż budowanie z mokrego drewna może spowodować, że w przyszłości nasze meble wypaczą się i nie będą dobrze spełniać swoich funkcji. Suche drewno to gwarancja stabilności wyglądu i kształtu. Warto je też oszlifować, aby nie miały drzazg i zadr, które mogą skaleczyć nas lub przyszłych użytkowników naszych sprzętów. Chcąc podnieść odporność na warunki atmosferyczne, drewno paletowe można zaimpregnować. Tym sposobem wydłużymy ich żywotność. Pomalowanie lakiero-bejcą lub farbą akrylową do drewna znacznie podniesie estetykę wykonanych przez nas przedmiotów. Pozwoli nadać im też określony charakter i dopasować do wnętrza lub scenerii. Zacznijmy od najprostszych propozycji.

Kompostownik z palet drewnianych

Niewielkim nakładem sił i środków możemy zbudować praktyczny kompostownik. W każdym ogrodzie znajduje się mnóstwo wyrwanych podczas plewienia chwastów i innych resztek organicznych. Warto je wykorzystać do produkcji naturalnego nawozu, który zasili w składniki mineralne rośliny żyjące w naszym ogrodzie. Wystarczą do tego cztery palety drewniane producenta HGV. Pracę należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Winno ono być położone na uboczu i nie w pełnym słońcu. Palety powinniśmy ustawić pionowo ze wspornikami do wewnątrz konstrukcji. W co druga deskę wbijamy gwoździe, aby była ona stabilna. W wolne krawędzie pierwszej i trzeciej palety gwoździe powinny być wbite do połowy. Po ich zagięciu bowiem utworze one skobelki, dzięki czemu czwarta z palet będzie ruchoma. Umożliwi to dostanie się do wnętrza kompostownika. Możemy także skorzystać z gotowych skobli, które nabędziemy w sklepie z wyrobami metalowymi.

Dobrym pomysłem jest zaimpregnowanie kompostownika. Będzie on wtedy odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Stojak na drewno kominkowe z używanych europalet

Kolejną rzeczą, którą możemy własnoręcznie wykonać z palet drewnianych, jest stojak na drewno kominkowe. W wielu domach, a także niektórych mieszkaniach są kominki tradycyjnie opalane drzewem. Tworzą one w pomieszczeniach specyficzny klimat, zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Problemem często bywa natomiast przechowywanie paliwa, którym się w kominku pali.

Dobrze jest, aby było ono pod ręką i nie szpeciło wyglądu pokoju. Takim rozwiązaniem może być stojak, wykonany z palet drewnianych. Spód pojemnika utworzy jedna paleta ułożona podstawą do góry. Do jej boków przybijamy pojedyncze deski z innej, wcześniej rozmontowanej palety. Wybór boków (krótszych czy dłuższych ) zależy od  miejsca, w którym chcemy postawić nasz sprzęt. Ważne jest bowiem, aby dostęp do niego był w miarę swobodny. Ścianki schowka powinny być ażurowe. To zapewni dobrą cyrkulację powietrza a tym samym szybkie schnięcie drewna. Jeśli natomiast w naszej konstrukcji chcemy gromadzić duży zapas drewna i ma ona stać np. w ogrodzie, potrzebna będzie większa ilość palet drewnianych. Boczne ściany powinny stanowić litą powierzchnię, tak aby nie dostawała się tam woda opadowa. Taki schowek  należy też wyposażyć w daszek. Ochroni to drewno przed zbędną wilgocią.

Kwietnik z drewna paletowego do ogrodu

Mamy też dobry pomysł na zagospodarowanie pustej ściany domu, garażu czy ogrodowego składzika. I tu też przydadzą się palety drewniane. Po oszlifowaniu ich i zaimpregnowaniu bądź pomalowaniu kolorową farbą będą stanowić doskonałą podstawę do umocowania na nich skrzynek, bądź donic z kwiatami, lub innymi roślinami ozdobnymi. Platformy takie można na stałe przymocować do pustej ściany bądź je o nią oprzeć. To pierwsze rozwiązanie jest na pewno bezpieczniejsze, szczególnie przy gwałtownych zjawiskach pogodowych, z jakimi mamy ostatnio do czynienia. Do tak przygotowanych palet mocujemy metalowe zaczepy, utrzymujące pojemniki z kolorowymi roślinami. Ten sposób wykorzystania nieciekawej, pustej ściany zmieni ją w kolorową, żywą odwiedzaną przez pszczoły i motyle, enklawę.

Meble ogrodowe z palety drewnianej

Gdy zadbamy już o piękną scenerię, warto pomyśleć o udogodnieniach, które pozwolą nam w dobrych warunkach podziwiać piękno przyrody. Taki komfort zapewni nam przytulne siedzisko, wykonane z palet z drewna. Potrzebujemy sześciu palet. Starannie wyczyśćmy je papierem ściernym bądź szlifierką ze specjalną nakładką. Ich powierzchnia musi być bardzo gładka, aby się nie skaleczyć lub nie doznać jakiegoś urazu. Dla lepszego efektu drewno możemy pokryć farbą akrylową bądź kolorowym impregnatem. Jeśli chcemy, aby nasze siedzisko zachowało naturalny wygląd drewno, lakierujemy bezbarwnym lakierem. Cztery z palet ustawiamy jedna na drugiej po dwie. Łączymy je  metalowymi złączkami, tak aby nie przesuwały się  i były bezpieczne dla użytkowników. Dwie pozostałe palety przymocowujemy tak, aby stanowiły bezpieczne oparcie. Możemy to zrobić pod niewielkim katem. Całość mebla pokrywamy kolorowymi poduszkami, których ogromny wybór oferują nam sklepy z artykułami dekoracyjnymi. Na noc poduchy zabieramy do domu, gdzie bezpiecznie doczekają kolejnego wypadu do ogródka.

Stolik tarasowy zrobiony z palety euro

Dopełnieniem kącika w ogrodzie będzie niski stolik, na którym można postawić filiżankę z kawą lub talerzyk ze słodyczami. Wystarczy położyć dwie palety jedna na drugiej i zespolić je w całość metalowymi złączkami. Mebel będzie stabilny i nic z niego nie będzie spadać. Aby łatwiej było go przemieszczać, na dole instalujemy solidne kółka. Pamiętać bowiem należy, że palety z drewna sporo ważą. Aby bezpiecznie przesuwać stolik, kółka muszą być w stanie unieść ich ciężar. Po przykryciu palet dekoracyjną płytą bądź taflą szkła lub tworzywa sztucznego stolik będzie gotowy do przyjmowania gości.

W palety najlepiej zaopatrzyć się w licencjonowanym składzie firmy HGV. Mamy wtedy gwarancję, że towar jest dobrej jakości i dzięki temu uda nam się zrealizować nasze plany. To tylko kilka propozycji stworzenia użytecznych sprzętów z palet drewnianych, własnym sumptem. Możliwości jest bowiem tyle, ile podpowie nam nasza wyobraźnia. Takie rozwiązania są dobre nie tylko dla naszych budżetów domowych , ale co chyba ważniejsze, dla środowiska naturalnego. A więc bierzmy się do roboty!

 

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.