slider-hgv.jpg
Kompostownik z palet drewnianych Katowice
29 września 2020

Kompostownik z palet drewnianych Katowice

Niektórzy myślą, że jesień to pora, kiedy właściciele ogrodów przestają o nich myśleć. Nic bardziej błędnego. Dla prawdziwych ogrodników to czas, kiedy dokonują  oni zabiegów pielęgnacyjnych drzew, nasadzeń kwiatów i kombinują, co jeszcze mogą zrobić, aby ich ogród stał się doskonały. Ważnym elementem dobrze funkcjonującego ogrodu może stać się kompostownik np. wykonany z europalet HGV Katowice. W czasach kiedy ochrona środowiska staje się sprawą fundamentalną, posiadanie własnego, organicznego nawozu nabiera nowego znaczenia. Jeśli jeszcze  wyprodukujemy go w kompostowniku wykonanym z nieprzydatnych już palet drewnianych, nasz sukces będzie podwójny. Jak bowiem uczą liczne przykłady, palety drewniane od producenta z Katowic są idealnym materiałem do wykonania takiej instalacji. Do zrealizowania naszego pomysłu będziemy potrzebować:

  • Czterech palet o takich samych wymiarach (warto poszukać ich w punkcie skupu i sprzedaży palet drewnianych w Katowicach),
  • Długich i krótkich gwoździ,
  • Dwóch długich i kilkunastu krótkich desek, jeśli chcemy aby kompostownik miał wygodną pokrywę.

Zanim jednak przystąpimy do budowy naszej konstrukcji, musimy wybrać i przygotować miejsce w którym będzie ona stać i dobrze funkcjonować. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej wytwarzać kompost w półcieniu. Resztki biologiczne, które mają go stworzyć nie powinny być narażone na zbyt intensywne promienie słoneczne. Jednocześnie też nie należy pozbawiać ich słońca w ogóle. Dlatego też półcień jest rozwiązaniem optymalnym. Dżdżownice amerykańskie, których aktywność w tworzeniu kompostu jest najbardziej znacząca, w takich warunkach czują się najlepiej. Podłoże pod kompostownik należy oczyścić ze zbędnych roślin. Po dokonaniu wyboru właściwego miejsca i odchwaszczeniu gleby, możemy przystąpić do właściwej pracy. Nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy wyrzynarka lub piła ręczna.

Trzy palety ustawiamy pod kątem prostym do siebie.  Jeśli ułożymy je gładką stroną do środka, łatwiej będzie dotrzeć do zawartości kompostownika. Niestety jego wygląd nie będzie wtedy zbyt estetyczny. Bardzo dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest umieszczenie na wystających elementach doniczek z kwiatami lub zasianie dekoracyjnych roślin pnących, które można będzie upiąć, maskując jednocześnie brzydkie elementy kompostownika. Po wyborze koncepcji ustawienia palet zbijamy je gwoździami lub łączymy wkrętami do drewna. Czwartą paletę musimy przyciąć w 2/3 wysokości.

Tak zmodyfikowany element przykręcamy na górze dłuższą częścią, dolną pozostawiając ruchomą. Pokrywę do kompostownika możemy zbudować z niewielkich deseczek. Możemy je przygotować po dokładnym wymierzeniu górnego otworu skrzyni. Dobrze jest, jeśli pomiędzy deskami będą regularne przerwy. Pozwolą one na przyjęcie przez kompost opadów deszczu a także właściwą cyrkulację powietrza. Temat kompostowania odpadów w pojemniku z palet drewnianych od producenta Katowice omówimy w kolejnym artykule. 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.