slider-hgv.jpg
Metody produkcji palet drewnianych HGV Tarnów
15 kwietnia 2021

Metody produkcji palet drewnianych HGV Tarnów

Pierwsze przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem palet z drewna powstały w latach 80 – tych ubiegłego wieku. Na początku, ze względu na bliskość surowca, usytuowane były na Podhalu bądź w Bieszczadach.  Były to firmy rodzinne, dla których palety były dodatkowym źródłem zysku. Palety wytwarzane  były ręcznie. Dopiero w momencie, gdy ta działalność stała się naprawdę dochodowa, przedsiębiorcy skupili się wyłącznie na niej.

Produkcja palet drewnianych HGV w Tarnowie

Palety drewniane HGV Tarnów tak jak każdy inny towar musi spełniać określone wymagania. Dotyczą one głównie europalet, które winny spełniać kryteria określone przez  European Pallet Association. Proces produkcji palet drewnianych w Tarnowie rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego rodzaju drewna. Z reguły pochodzi ono z gatunków liściastych, gdyż jest ono bardziej wytrzymałe. W związku jednak z tym, że gatunki iglaste są tańsze, producenci korzystają także z nich.  Drewno na palety powinno charakteryzować  się dużą wytrzymałością na rozciąganie, ściskanie czy zginanie.

Poszczególne odmiany drewna różnią się rozkładem lignicy i celulozy w ścianach komórek tworzących masę drewna. Cechy te mają wpływ na jego sprężystość oraz plastyczność. Gęste ułożenie słojów sprzyja wytrzymałości drewna. Ma to wpływ na higroskopijność, czyli zdolność zatrzymywania i oddawania wilgoci. Gdy drzewo zostanie już dostarczone do tartaku, zostaje poddane obróbce maszynami, które tną je na tarcicę. Tak utworzone elementy są umieszczane w komorach suszarniczych, gdzie drewno schnie, aż uzyska odpowiedni stopień wilgotności. 

Jaka wilgotność drewna na palety drewniane jest dopuszczalna

Aby z drewna mogły powstać palety drewniane gwarantujące odpowiednią nośność i bezpieczny transport towarów, jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Gdy taki poziom zostanie osiągnięty, tarcica trafia do kolejnej fazy przerobu. Jest cięta na mniejsze deski o standardowych wymiarach. Z nich powstaną podstawy drewnianych palet. Kolejny proces montażu jest zautomatyzowany i polega na wbijaniu, przez maszyny gwoździ we właściwe miejsca. Następnie, także mechanicznie, przymocowywane są do górnej części kolejne deski. Nowoczesne zakłady używają w procesie produkcji palet zbijarek. Niektóre są uniwersalne i można na nich  produkować zarówno palety EUR/EPAL, jak i CHEP czy BPR. Posiadają  zestaw matryc do obsługi europalet.  Urządzenia takie mogą być stosowane do wyrobów o wymiarach 1500 x 1500 , a także tych o wymiarach minimalnych 700 x 700. Wydajność pracy takich zbijarek to 6 palet na minutę. W wytworzeniu takiej liczby palet drewnianych od producenta w Tarnowie pomagają dwa podajniki na 12 gwoździ oraz 24 chwytaki ze stali hartowanej.

Po połączeniu wszystkich elementów palety drewnianej rozpoczyna się jej końcowa obróbka. Dokonywane jest fryzowanie krawędzi, a także maszynowe obcinanie ostrych elementów. Chodzi o to, żeby podczas eksploatacji palety nie stwarzały zagrożenia dla ludzi.

W obecnej dobie maszyny pracujące przy wytwarzaniu palet drewnianych mają ograniczony wpływ na środowisko naturalne. W trakcie procesu produkcyjnego potrafią oszczędzić około 40% energii w porównaniu z urządzeniami, które były w użyciu w czasie, gdy produkcja palet z drewna w Polsce dopiero rozwijała skrzydła. Dzisiaj produkcja palet to dochodowy biznes, gdyż transport towarów za ich pośrednictwem to główne rozwiązanie w dystrybucji krajowej i międzynarodowej.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.