slider-hgv.jpg
Palety drewniane Opole - gwarancja palet przemysłowych bez pleśni
17 kwietnia 2020

Palety drewniane Opole - gwarancja palet przemysłowych bez pleśni

Wśród funkcjonujących na rynku towarowym palet dla przedsiębiorców, najpopularniejsze są palety drewniane. W związku z tym jednak, że są wykonane z naturalnego surowca jakim jest drewno, narażone są na działanie różnych szkodliwych czynników. Jednym z nich jest pleśń. Powstawanie pleśni powodują grzyby, których zarodniki są stale obecne w powietrzu. Przy powstaniu sprzyjających warunków w niektórych miejscach drewna powstają zielono białe plamy o specyficznym zapachu. Niektóre z grzybów pleśni rozbijają strukturę drewna, inne natomiast niszczą związki chemiczne, które nadają drewnu jego właściwości.

Jak chronić palety drewniane HGV Opole przed pleśnią?

Pleśń to nie tylko białawe naloty widoczne gołym okiem na drewnianych paletach transportowych. Są to także pleśnie niewidoczne na zewnątrz. Zmiękczają one i niszczą drewno, wpływają także na jakość produktów, które na paletach są transportowane. Pleśń jest szczególnie niebezpieczna dla artykułów spożywczych. Należy także zaznaczyć, że jest ona groźna nie tylko dla palet drewnianych i towarów na nich przewożonych, ale także dla ludzi. Może bowiem wywołać ataki astmy i inne choroby układu oddechowego.

Jakie warunki sprzyjają rozwojowi pleśni na paletach przemysłowych dla firm? Pleśń do życia potrzebuje:

  • tlenu,
  • pożywki, w  naszym przypadku jest to drewno,
  • właściwej temperatury,
  • odpowiedniej wilgotności.

Co zrobić, aby palety drewniane nie były atakowane przez pleśń?

Na niektóre przyczyny powstawania pleśni nie mamy  wpływu, bądź nasz wpływ jest ograniczony. Dotyczy to ilości tlenu w powietrzu a także wysokości temperatury, w miejscu przechowywania palet drewnianych w Opolu. Pozostają więc działania zmierzające do uczynienia drewna surowcem, który dla pleśni jest „nieatrakcyjny”. Ograniczenie wilgotności palet drewnianych zrobionych ze świeżego lub mokrego drewna jest bardzo trudne. Dotyczy to także tych palet, które są przechowywane na zewnątrz. Aby zminimalizować straty związane ze szkodliwością pleśni dla drewna,  palety drewniane standardowe i nietypowe należy właściwie zabezpieczyć.

Czasami wystarczy  staranne  przykrycie. Jeśli jednak są już mokre, jedynym  rozwiązaniem jest  profesjonalne suszenie palet drewnianych Będzin. Musi ono jednak być wykonywane równomiernie i trwać odpowiednio długo. Pleśń jednak nie czeka i nie potrzebuje długiego czasu, aby uszkodzić drewno, z którego zrobione są palety. Jedną z metod utrzymywania właściwej wilgotności palet (prawidłowy poziom wilgotności nie może przekroczyć 20%),  jest stosowanie wentylatorów albo specjalnie przygotowanych otworów wentylacyjnych. Można pomyśleć także o pochłaniaczach wilgoci. Wszystkie te sposoby na zabezpieczenie palet drewnianych dla firm przed pleśnią możemy określić wspólną nazwą nieinwazyjnych.

Czasami jednak niezbędne jest działanie inwazyjne. Trzeba wezwać na pomoc chemię. Praktyka zna różne sposoby stosowania środków chemicznych w ochronie drewna przed pleśnią. Dostępne na rynku są zarówno środki syntetyczne jak i naturalne produkty roślinne. I jedne i drugie niszczą bakterie i nie pozwalają na rozwój zarodników grzybów pleśni. Są też produkty, które powodują uszczelnianie drewna tak, aby niezbędny do rozwoju pleśni tlen, nie miał do niego dostępu. Inne środki chemiczne bazują na formulacji miedzi lub hamują wzrost kolonii pleśni. Przy wyborze właściwych środków chemicznych dla palet drewnianych dla firm należy brać pod uwagę rodzaj drewna, z którego zbudowane są palety i sposób ich przechowywania. Pamiętamy także o tym, że środki pochodzenia roślinnego są neutralne dla środowiska. Działanie środków chemicznych,
w zależności od rodzaju, chronią palety przed pleśnią przez okres od kilku tygodni do trzech miesięcy.

Aby uniknąć konieczności stosowania tych wszystkich zabiegów należy postępować z paletami od producenta Opole tak, aby prawdopodobieństwo zarażenia ich pleśnią było jak najmniejsze. Chrońmy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i dbajmy o to, by przechowywane były w suchych pomieszczeniach. Jeśli już znajdują się na zewnątrz, niech będą szczelnie przykryte. Dobrym rozwiązaniem jest składowanie palet pod obszerną wiatą. Powinna być osłonięta z jednej lub z dwóch stron. Najgorszy czas dla palet transportowych to ocieplenie następujące po zimie. Należy wtedy zwrócić baczniejszą uwagę na wszelkie objawy istnienia pleśni. Kontakt z paletami bowiem powinien być  bezpieczny zarówno dla ludzi jak i przewożonych na nich towarów.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.