slider-hgv.jpg
5 zalet palet drewnianych
14 czerwca 2023

5 zalet palet drewnianych

Palety drewniane są wszechobecne w naszym życiu. Nawet jeśli nie mamy zawodowego kontaktu z logistyką, natykamy się na te nośniki pchając wózki zakupowe przez sklepowe alejki bądź odbierając materiały na budowę nowego domu. W obrocie towarowym pojawiają się obecnie palety wykonane z innych materiałów niż drewno, np. z metalu czy tworzyw sztucznych. Jednak to palety z drewna dominują w światowym i krajowym handlu.  Nie dzieje się to bez powodu. Producent palet HGV przedstawia podstawowe zalety palet drewnianych.

Te same palety w wielu krajach

Palety drewniane spełniające wymogi określone przez Organizację EPAL ( a tych jest większość) mogą być użytkowane w wielu krajach, Transport na nich nie wymaga spełnienie dodatkowych wymogów formalnych. Standaryzacja, a także stała kontrola nad procesem ich produkcji, jakością i  sposobem utylizacji powodują, że większość krajów dozwala na ich obecność na rynku. Palety EURO posiadają wymiary kompatybilne z wielkością kontenerów przewożonych w ciężarówkach, na statkach i w samolotach. To zaś przekłada się na racjonalne wykorzystanie środków transportu, co ma bezpośredni wpływ na koszty przedsiębiorstwa.

Palety z drewna są tanie w utrzymaniu

W przeciwieństwie do palet z innych materiałów palety drewniane są tanie w produkcji. Można je też naprawiać, dokonując prostych czynności. Wystarcza proste narzędzia i odpowiednie gwoździe. Organizacja EPAL dokładnie określiła wymagania dotyczące naprawy uszkodzonych palet drewnianych. Dotyczą one głównie granicznej ilości uszkodzeń, które dopuszczają  naprawę.  Palety, które mają więcej niż 7 uszkodzeń, nie mogą być naprawiane. Unormowany także został sposób potwierdzania  dokonania naprawy. Jest nim specjalnie oznaczony gwóźdź.

Drewniane palety są eko

Palety drewniane są bezpieczne dla natury. Łatwo je poddać recyklingowi. Sam fakt, że można je naprawiać powoduje, że obciążenie środowiska naturalnego się zmniejsza. Po zużyciu  można je przerobić na makulaturę. Do ich produkcji używa się drewna z przemysłowych upraw.  Jest to zaleta, która nie zmienia jednak faktu, że każde niewycięte drzewo to prognoza lepszej przyszłości.

Łatwa i szybka dostępność

Palety drewniane są łatwo dostępne. Na rynku funkcjonuje wielu producentów tych nośników. Oferują oni nie tylko nowy produkt. Prowadzą także licencjonowane składy, na których można nabyć palety używane. Wytwórcy palet oferują także możliwość wyprodukowania nośników o nietypowych wymiarach bądź dodatkowym wyposażeniu. Są więc w stanie zaspokoić, nawet najbardziej wyszukane, potrzeby klienta.

Palety z drewna jako meble

Paletom drewnianym można także nadać drugie życie. Są świetnym materiałem do wyrobu mebli i sprzętów domowych własnego pomysłu. Nadają się do wykorzystania do zrobienia łóżka, kanapy czy  stołu. Właściciele kawiarni czy restauracji mogą stworzyć niepowtarzalny klimat swoich lokali, wyposażając je w meble stworzone na bazie palet z drewna. Także przydomowe ogródki czy tarasy domów na pewno zyskają na aranżacjach wykonanych z palet. Oprócz tego, że takie rozwiązania zaspokoją nasze potrzeby estetyczne, będzie nam towarzyszyć poczucie, że wykorzystując, niefunkcjonujące już w obrocie palety, chronimy środowisko naturalne. O popularności takich rozwiązań może także świadczyć fakt, ze coraz  więcej firm meblowych ma w swojej ofercie meble z palet drewnianych. Możliwości są nieograniczone. Kosztuje to niewiele, a efekty mogą być zaskakujące.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.