slider-hgv.jpg
Palety niestandardowe - dlaczego warto z nich korzystać?
22 marca 2022

Palety niestandardowe - dlaczego warto z nich korzystać?

Palety niestandardowe odgrywają bardzo dużą rolę we współczesnej logistyce. Najczęściej służą do transportu i magazynowana bardzo ciężkich towarów, takich jak: elementy budowlane, pompy czy wentylatory. Nietypowych palet wymaga także transport niektórych sprzętów AGD.

Mogłoby się wydawać, że z ekonomicznego punktu widzenia produkcja tego rodzaju palet jest nieopłacalna. Wiąże się bowiem z koniecznością tworzenia specjalnych linii produkcyjnych, nastawionych na produkcję nośnika o nietypowych cechach. Być może taka teza jest prawdziwa w przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw produkujących palety. Na pewno jednak nie da się jej obronić, jeśli chodzi o firmy średnie i małe.

Jakie są zalety palet nietypowych?

Korzystanie z palet wykonanych według indywidualnego projektu jest ekonomicznie korzystne. W ten sposób realizuje się politykę zrównoważonego rozwoju poprzez unikanie nadprodukcji materiału, a także optymalizuje wykorzystanie powierzchni magazynowych. Analizy ekonomiczne wskazują, że patrząc od strony klienta, korzystanie z palet niestandardowych wcale nie musi być droższe niż z palet typowych.

Zamówienie dużej ilości takich nośników oraz korzystanie z własnej specyfikacji znacznie obniży koszty takiego zakupu.
Zaletą palet nietypowych jest także to, że producent palet może je konserwować i naprawiać. Dzięki temu wielokrotnie mogą być obecne w obrocie towarowym. Biorąc pod uwagę, że są one produktem niepowtarzalnym, możliwość ich ponownego użycia ma wpływ na opłacalność takiej inwestycji. Co więcej, jest to rozwiązanie przyjazne środowisku.

W chwili obecnej rynek obrotu towarami jest bardzo zróżnicowany. Transportuje i magazynuje się towary wysokospecjalistyczne, często o dużym ciężarze i niespotykanych gabarytach. Aby dystrybucja takich dóbr odbywała się sprawnie i bezpiecznie, niezbędne są palety niestandardowe. Ich udział w handlu rośnie więc w miarę rozwoju myśli technicznej i specjalizacji zamówień handlowych. Należy też zauważyć, że palety niestandardowe mogą być użyte nie tylko w logistyce. Ich nietypowe wymiary i konstrukcja to doskonała baza do tworzenia oryginalnych mebli i sprzętów. Dla osób ceniących środowisko naturalne i lubiących niebanalne rozwiązania w swoim otoczeniu mogą być one materiałem do wykonania oryginalnych aranżacji w mieszkaniu (np. łóżko z palet drewnianych), ogródku czy knajpce na rogu.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.