slider-hgv.jpg
Jak domowymi sposobami usunąć pleśń z drewna – radzi specjalista z HGV Palety Drewniane
10 stycznia 2023

Jak domowymi sposobami usunąć pleśń z drewna – radzi specjalista z HGV Palety Drewniane

Zarówno w naszych domach jak i ogrodach znajdują się meble i sprzęty wykonane z drewna. Są wśród nich także te, dla których surowcem były palety drewniane HGV. Drewniane wyposażenie mieszkań uchodzi za szlachetne i bardzo ozdobne. Drewno, jako naturalne tworzywo, jest niestety narażone na szkodliwe działanie wilgoci a także ataki szkodników. Dlatego, jeśli chcemy aby nasze meble długo i dobrze spełniały swoje funkcje użytkowe, musimy je odpowiednio konserwować. Jeśli zaniechamy tych działań do akcji może wkroczyć pleśń.

Czym jest pleśń na drewnie?

 

Pleśń należy do rodziny grzybów występujących w postaci strzępek. Mają one wielokomórkową budowę w przeciwieństwie np. do drożdży, które też są grzybami, ale są jednokomórkowe. Pleśń bytuje prawie wszędzie, w materiałach pochodzenia organicznego ale też wodzie czy glebie. Grzyby strzępkowe mogą być pasożytami czyli egzystować na innych żywych organizmach. Mogą też  żywić się martwa materią organiczną. Ich wymagania pokarmowe są niewielkie, dlatego też przeżywają nawet w bardzo trudnych warunkach. Pleśń znajdujemy także w zamkniętych pomieszczeniach np. w mieszkaniach czy piwnicach. Długotrwałe obcowanie z grzybami pleśni bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi i zwierząt. Powoduje alergie, bóle mięśni i choroby układu oddechowego. Zaburza koncentrację i potęguje uczucie zmęczenia.

 

Czym zlikwidować pleśń, która zaatakowała drewno?

 

Można to zrobić za pomocą samodzielnie przygotowanej mikstury bądź skorzystać ze środków chemicznych dostępnych na rynku. Na domową mieszankę składają się: szklanka wody oraz łyżeczka oleju z drzewa herbacianego. Spryskujemy nią drewniany mebel bądź inny sprzęt i pozostawiamy na 3 dni. Po tym okresie zmywamy, wyschnięty już preparat, wodą z mydłem po czym wycieramy miękką szmatką.

Innym domowym sposobem likwidacji pleśni może być ten, gdzie używamy boraksu. 8 dkg tego środka rozpuszczamy w litrze wody, po czym specyfik ten  nakładamy na miejsca zaatakowane przez pleśń. Boraks unicestwi zarówno pleśń jak i inne grzyby bytujące na drewnie. Ma także działanie hamujące ich powstawanie w przyszłości. Także nafta może okazać się użyteczna w walce z grzybami pleśni. Jej cienką warstwę należy nałożyć na drewno i poczekać do wyschnięcia. Następnie usunąć ją bawełnianą ściereczką lub naturalnym korkiem do butelek. Należy pamiętać, aby warstwa nafty nie była zbyt gruba, Wtedy bowiem może dojść do zmatowienia drewna. Wymienione wyżej sposoby sprawdzą się dobrze, gdy

kolonia pleśni nie jest zbyt rozwinięta. Gdy pleśń zadomowiła się na dobre, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania. Za pomocą szlifierki należy usunąć warstwę spleśniałego drewna a następnie wyczyścić powierzchnię drobnym papierem ściernym. Proces likwidacji tego szkodliwego grzyba zakończymy nakładając lakierobejcę lub chroniący impregnat.

 

 

 

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.