slider-hgv.jpg
Jak zrobić domek dla dzieci z palet drewnianych
7 kwietnia 2022

Jak zrobić domek dla dzieci z palet drewnianych

Istniejąca od kilku lat na rynku mebli moda powoduje, że coraz częściej sięgamy po drewno paletowe jako surowiec do samodzielnego wykonania wielu pożytecznych rzeczy. Jedną z nich może być ogrodowy domek dla dzieci. Taka zabawka będzie nie tylko stanowić praktyczną alternatywę dla gotowych, plastikowych konstrukcji, ale też może mieć do spełnienia edukacyjną misję. Dzieci nauczą się, jak można niewielkim nakładem sił i środków zrobić coś dla środowiska naturalnego. Producent palet HGV przedstawia praktyczne wskazówki wykorzystania palet drewnianych do stworzenia atrakcji dla dzieci.

Zetkną się z proekologicznym zachowaniem, a to na pewno będzie dużo bardziej efektywna lekcja szacunku dla naszej planety, niż ta odbyta w szkole. Pomoc dzieci w pracach przy budowie domku z palet drewnianych stanowiłaby  ukoronowanie przedsięwzięcia. Tak zrobiony domek będzie na pewno niepowtarzalny i wzbudzi zazdrość wśród rówieśników,  posiadaczy plastikowych koszmarków.

Czego potrzebujemy, aby stworzyć domek dla dzieci z europalet

Do budowy domku potrzebnych jest 11 palet  EUR o wymiarach 120 × 80 cm. Palety najlepiej nabyć w licencjonowanym skupie. Nie warto na tym oszczędzać, zdobywając materiał sposobem gospodarczym. Może on być niskiej jakości - poprzez długoletnią eksploatację i posiadanie nienaprawianych uszkodzeń. Takie palety nie są dobrą bazą do tworzenia czegokolwiek. A już na pewno nie rzeczy, które mają być używane przez dzieci. W profesjonalnym składzie znajdziemy palety dobrej jakości, po godziwej cenie.

Oprócz paletowego drewna będziemy potrzebować także 4 kantówek - po dwie o długościach 240cm i 80cm. Niezbędne będą także: kątowniki, płaskowniki, zawiasy oraz wkręty. Przyda się także impregnat bądź farba do drewna. Z narzędzi niezbędne są szlifierka, wiertarko- wkrętarka i piła do drewna.

Pracę przy budowie domku rozpoczynamy od starannego przygotowania palet drewnianych. 9 z nich pozostawiamy nienaruszone, natomiast z 2 zdejmujemy wierzchnią część. Reszta z tych 2 palet  nie będzie nam potrzebna. Z drewna  usuwamy wystające gwoździe. Szlifierką a w przypadku jej braku papierem ściernym czyścimy drewno z brudu, a także drzazg, które mogłyby okazać się groźne dla dzieci. W dalszej kolejności malujemy drewno impregnatem lub lakierobejcą. Jeśli chcemy, aby pod względem kolorów nasz wyrób był równie atrakcyjny, jak domki oferowane w sklepach, każdemu  elementowi możemy nadać inny kolor. Domek  będzie wtedy prawdziwą konkurencją dla kwiatowych grządek w ogródku.

Palety drewniane w ogrodzie - co z nich zrobić?

Wybieramy miejsce, gdzie domek ma stać. Dokładnie czyścimy podłoże z korzeni i kamieni. Wyrównujemy grunt. Jeśli chcemy, aby nasza budowla była jeszcze bardziej stabilna, można wyłożyć powierzchnię kostką brukową. Utwardzi ona podłoże i uniemożliwi podejście ewentualnej wody opadowej. Kostka brukowa bowiem nie przepuszcza wilgoci.
Podłogę stanowić będą dwie pełne  palety, skręcone jedna obok drugiej szerszym bokiem do przodu. Na takiej podstawie ustawiamy ściany z palet. Na tylną ścianę zużywamy 3 palety, na 2 ściany boczne natomiast po 1 palecie. Ściany boczne ze ścianą tylną łączymy za pomocą płaskowników i wkrętów. Wszystkie ściany z podłogą spajamy natomiast przy użyciu kątowników i oczywiście wkrętów.

Wzmocnienie konstrukcji zapewni obramowanie z kantówek umocowane w górnej części ścianek. Dobrym miejscem dla niego będzie rynienka pomiędzy dolną a górną deską palety. Przytwierdzone wkrętami obramowanie znajdzie wtedy oparcie na jej klocach. Część przedniej ściany domku stanowić będzie paleta umiejscowiona  dłuższym bokiem do podłogi. Takie usytuowania spowoduje, że ta ścianka będzie nieco krótsza od pozostałych. Nada to budowli nieco lekkości. Zwieńczeniem domku będzie dach składający się z dwóch palet pozbawionych spodniej warstwy, połączonych zawiasami. Obecność zawiasów pozwoli ustawić dowolny kąt zadaszenia. Dach przymocowujemy, długimi wkrętami,  do kantówek opartych na niższych ścianach domku.

Należy się domyślać, że dla dzieci największą uciechę stanowić będzie wchodzenie do paletowego pomieszczenia. Dlatego tak ważne są drzwi. Zrobimy je z ostatniej palety, którą należy przyciąć do odpowiednich rozmiarów. Od dołu winna być ona nieco krótsza, tak aby drzwi swobodnie otwierały się i zamykały. Po przymocowaniu ich do bocznej ścianki za pomocą wkrętów i  zawiasów domek będzie gotowy do używania. A więc dobrej zabawy twórcy przy budowie domku w ogródku a dzieciom przy letnich szaleństwach.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.