slider-hgv.jpg
Czym jest standaryzacja palet drewnianych?
29 maja 2019

W dzisiejszych czasach człowiek ma nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i usług. Towary krążą po świecie bez ograniczeń, w związku z czym znaczenia nabiera kwestia, jak je transportować. Chcemy żeby było szybko, tanio i wygodnie. Na początku do transportu towarów używano drewnianych bądź metalowych płyt, a także ręcznych wózków. Było to bardzo niepraktyczne i powodowało, że czas spedycji się wydłużał. Sytuacja diametralnie się zmieniła, kiedy w 1949 roku szwedzka firma wyprodukowała pierwszą paletę, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Od tej pory palety krążą po świecie, przewożone samochodami, pociągami, samolotami i statkami.

Rodzaje palet. Ich zalety i wady.

Palety można podzielić przyjmując za kryterium ich wymiary oraz materiał, z którego zostały wykonane.

1.Palety funkcjonujące w transporcie gospodarczym produkowane są w następujących wymiarach:

  • 800 x 600 mm,
  • 800 x 1200 mm,
  • 1000 x 1200 mm,
  • 1200 x 1200 mm,

To, jakie wymiary mają palety ma niezwykłe znaczenie. Jest to może nawet ważniejsze niż to, z czego są zrobione. Od ich wymiarów bowiem zależy ile towaru zmieści się poszczególnym transporcie i jakiego sprzętu trzeba będzie użyć do za i rozładunku.

2.Palety dzielimy także w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. I tak dostępne są palety :

  • drewniane,
  • plastikowe,
  • metalowe.

Palety drewniane są najczęściej spotykane w obrocie. W zależności od budowy rozróżniamy:

palety otwarte czterowejściowe blokowe, palety zamknięte czterowejściowe  blokowe, paletę Stringer czterowejściowa zamknięta od dołu, paletę Bearer dwuwejściowa blokowa. Zaletą wszystkich tych palet jest to, że są one tanie. Wadami natomiast jest ich ciężar, a także potencjalne niebezpieczeństwo w obsłudze.

Palety plastikowe stosowane są głównie w przemyśle spożywczym. Są lekkie i stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości. Można je także produkować z materiałów pochodzących z recyklingu, są więc ekologiczne. Ich minusem jest podatność na uszkodzenia. W większości przypadków nie nadają się do naprawy.

Palety metalowe są najbardziej wytrzymałe. Stosuje się je w transporcie wyrobów motoryzacyjnych i hutniczych. Są przystosowane do przewozu , częściowo już zmontowanych elementów. Są jednak  w porównaniu z innymi, drogie.

Czym jest standaryzacja palet i czemu służy? 

Standaryzacja palet to nic innego jak  ujednolicenie ich wymiarów  i udźwigu tak aby zwiększyć wygodę ich funkcjonowania, zarówno w środkach transportowych jak i magazynach. Dzięki niej cała paleta może „podróżować” prosto ze środka transportu do magazynu i po jego powierzchni. Standaryzacja  palet jest korzystna także z tego względu, że dzięki niej wszystkie palety przemysłowe, zarówno te drewniane jak i inne mogą być wykorzystywane w wielu krajach. W chwili obecnej najbardziej popularnym rodzajem zunifikowane palety jest europaleta. Ma ona wymiary 1200 x 800  mm w Europie i 1200 x 1000 mm w Azji. Wymiary te muszą być zgodne z normą  europejską UNE – EN 13698 – 1. Europaleta waży średnio 25 kg, a jej udżwig to 1000 do 1500kg. Europalety dostępne na rynku powinny pochodzić od licencjonowanych producentów. Licencje przyznaje i czuwa nad prawidłowością korzystania z nich, powstała w 1991 roku, organizacja EPAL.

Niestety w obrocie pojawiają się także palety wytwarzane przez producentów działających nielegalnie, czyli bez wymaganych prawem pozwoleń. Aby uniknąć zakupu palet z nielegalnego źródła należy sprawdzić czy proponowane nam palety mają:

  • logo „EPAL” na lewym rogu,
  • kod firmy producenta na środkowej nodze palety,
  • logo „EUR”  na prawym rogu.

Zwrócenie uwagi na w/w elementy pomoże na uniknąć chybionego zakupu.

Zapewniamy
Dostawa w 24h
Wysoka jakość produktów
Magazynowanie w całym kraju
Możliwy transport
Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.