slider-hgv.jpg
Skup i sprzedaż palet drewnianych w Łodzi
15 stycznia 2020

Skup i sprzedaż palet drewnianych w Łodzi

W dzisiejszych czasach człowiek ma nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju dóbr i usług. Towary krążą po świecie bez ograniczeń, w związku z czym znaczenia nabiera kwestia, jak je transportować. Chcemy, żeby było szybko, tanio i wygodnie. Na początku do transportu towarów używano drewnianych bądź metalowych płyt, a także ręcznych wózków. Było to bardzo niepraktyczne i powodowało, że czas spedycji się wydłużał. Sytuacja diametralnie się zmieniła, kiedy w 1949 roku szwedzka firma wyprodukowała pierwszą paletę, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Od tej pory palety drewniane dla firm krążą po świecie, przewożone samochodami, pociągami, samolotami i statkami.

Rodzaje palet drewnianych od producenta w Łodzi

Obecnie palety można podzielić przyjmując za kryterium ich wymiary oraz materiał, z którego zostały wykonane. Produkcja palet drewnianych jest bardzo zróżnicowana.

1. Palety transportowe dla firm produkowane są w następujących wymiarach:

  • 800 x 600 mm,
  • 800 x 1200 mm,
  • 1000 x 1200 mm,
  • 1200 x 1200 mm,

To, jakie wymiary mają produkowane palety ma niezwykłe znaczenie. Jest to może nawet ważniejsze niż to, z czego są zrobione. Od ich wymiarów bowiem zależy ile towaru zmieści się poszczególnym transporcie i jakiego sprzętu trzeba będzie użyć do za i rozładunku. Jako producent palet drewnianych Będzin prowadzimy również sprzedaż i skup palet o nietypowych wymiarach, które są rzadziej spotykane.

2.Palety przemysłowe dzielimy także w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. I tak dostępne są palety :

  • drewniane,
  • plastikowe,
  • metalowe.

Palety drewniane HGV Łódź są najczęściej spotykane u dostawców palet lub w skupach palet drewnianych. W zależności od budowy rozróżniamy:

palety otwarte czterowejściowe blokowe, palety zamknięte czterowejściowe  blokowe, paletę Stringer czterowejściowa zamknięta od dołu, paletę Bearer dwuwejściowa blokowa. Wszystkie te palety należą do grupy tanich palet drewnianych i to jest ich główną zaletą. Wadami natomiast jest ich ciężar, a także potencjalne niebezpieczeństwo w obsłudze.

Palety plastikowe stosowane są głównie w przemyśle spożywczym. Są lekkie i stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości. Można je także produkować z materiałów pochodzących z recyklingu, są więc ekologiczne. Ich minusem jest podatność na uszkodzenia. W większości przypadków nie nadają się do naprawy.

Palety metalowe są najbardziej wytrzymałe. Stosuje się je w transporcie wyrobów motoryzacyjnych i hutniczych. Są przystosowane do przewozu, częściowo już zmontowanych elementów. Są jednak  w porównaniu z innymi, drogie.

Czym jest standaryzacja i produkcja europalet Łódź

Standaryzacja palet drewnianych to nic innego jak ujednolicenie ich wymiarów  i udźwigu tak, aby zwiększyć wygodę ich funkcjonowania, zarówno w środkach transportowych jak i magazynach. Dzięki niej cała paleta drewniana może „podróżować” prosto ze środka transportu do magazynu i po jego powierzchni. Standaryzacja palet jest korzystna także z tego względu, że dzięki niej wszystkie palety przemysłowe, zarówno te drewniane jak i inne mogą być wykorzystywane w wielu krajach.

Jeden producent palet może więc obsługiwać wiele firm, w wielu krajach. W chwili obecnej najbardziej popularnym rodzajem zunifikowane palety jest europaleta. Ma ona wymiary 1200 x 800  mm w Europie i 1200 x 1000 mm w Azji. Wymiary te muszą być zgodne z normą  europejską UNE – EN 13698 – 1. Europaleta waży średnio 25 kg, a jej udźwig to 1000 do 1500kg. Europalety dla firm dostępnych na rynku powinny pochodzić od licencjonowanych producentów. Licencje przyznaje i czuwa nad prawidłowością korzystania z nich, powstała w 1991 roku, organizacja EPAL.

Niestety, jako dostawca palet drewnianych Łódź wiemy, że w obrocie pojawiają się także palety wytwarzane przez producentów działających nielegalnie, czyli bez wymaganych prawem pozwoleń. Aby uniknąć zakupu palet z nielegalnego źródła, należy sprawdzić, czy proponowane nam palety mają:

  • logo „EPAL” na lewym rogu,
  • kod firmy producenta na środkowej nodze palety,
  • logo „EUR”  na prawym rogu.

Zwrócenie uwagi na w/w elementy pomoże nam uniknąć chybionego zakupu.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.