slider-hgv.jpg
Domowe sposoby na usunięcie pleśni z drewna - porady specjalisty z HGV Palety Drewniane Wadowice
26 sierpnia 2021

Domowe sposoby na usunięcie pleśni z drewna - porady specjalisty z HGV Palety Drewniane Wadowice

Na wyposażeniu naszych mieszkań, a także ogrodów są drewniane meble i inne elementy, gdzie drewno jest surowcem podstawowym. Mowa np. o meblach z palet drewnianych HGV Wadowice. Wyroby z drewna uznawane są za szlachetne i bardzo dekoracyjne. Aby jednak jak najdłużej spełniały swoje funkcje użytkowe, a także cieszyły nas pięknym wyglądem, muszą być regularnie poddawane zabiegom konserwującym. Niestety czasami zapominamy o tym obowiązku i do naszych domów i ogrodów wkracza pleśń. Nie tylko niszczy ona  strukturę drewna, ale też tworzy nieestetyczne czarne  bądź szare plamy i nacieki. Pojawia się głównie wtedy, gdy w pomieszczeniach czy na dworze jest ciepło i wilgotno.

Czym właściwie jest pleśń?

Pleśń jest rodzajem grzybów rosnących w postaci strzępek. Są wielokomórkowe w przeciwieństwie np. do drożdży, które mają strukturę jednokomórkową. Pleśń jest bardzo powszechna. Występuje w glebie, wodzie i materiałach pochodzenia organicznego. Niektóre grzyby strzępkowe żywią się martwą materią organiczną, inne są pasożytami i bytują na żywych organizmach. Mają skromne wymagania pokarmowe, więc  są zdolne do życia w najbardziej trudnych warunkach. Pleśń można znaleźć w zamkniętych pomieszczeniach między innymi w naszych mieszkaniach. Życie w obecności pleśni szkodzi zdrowiu ludzi i domowych zwierząt. Może spowodować bóle mięśni, choroby układu oddechowego, a także alergie. Źle wpływa na koncentrację i powoduje ogólne zmęczenie.

Jak walczyć z pleśnią na drewnie?

Aby pozbyć się tego kłopotu, możemy wykorzystać środki wykonane w domu bądź wspomóc się specjalistyczną chemią. Mieszanka domowa to szklanka wody i łyżeczka oleju z drzewa herbacianego. Taką miksturą należy spryskać drewniany mebel bądź inny przedmiot i pozostawić na nim na trzy dni. Po tym czasie zaschnięty środek zmywamy woda z mydłem i wycieramy miękką, chłonną szmatką.

Kolejnym domowym sposobem walki z pleśnią jest wykorzystanie boraksu lub nafty. W pierwszym przypadku 8 dkg boraksu rozpuszczamy w litrze wody i nakładamy na zainfekowaną powierzchnię. Boraks zniszczy nie tylko pleśń, ale także inne grzyby żyjące na drewnie. Zapobiegnie także ich rozmnażaniu się. Naftę natomiast należy nałożyć bardzo cienko, gdyż zbyt gruba warstwa tego środka spowoduje zmatowienie drewna. Po wyschnięciu usuwamy  ją naturalnym korkiem do butelek lub ściereczką z bawełny.

Czasami inwazja pleśni jest tak zaawansowana, że znane nam środki domowe nie są w stanie pomóc. Trzeba wtedy mechanicznie, za pomocą szlifierki pozbyć się spleśniałego drewna. Gdy ubytki będą duże, należy uzupełnić je szpachlą do drewna, po czym starannie wyszlifować drobnym papierem ściernym. Nałożenie środka chroniącego w postaci impregnatu czy lakierobejcy zwieńczy  proces renowacji fragmentów mebla.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.