slider-hgv.jpg
Używane palety drewniane - co z nimi robić?
25 października 2022

Używane palety drewniane - co z nimi robić?

W obecnym czasie w obrocie towarowym funkcjonuje około 7 mln palet drewnianych. Wykorzystywanie drewna jako surowca do ich wytwarzania jest korzystne dla środowiska, gdyż drewno to naturalny surowiec a jako taki podlega naturalnej degradacji. Obecność palet drewnianych we współczesnej logistyce, chcąc nie chcąc, powoduje pośrednio zwiększenie się poziomu dwutlenku węgla w atmosferze i podnoszenia się poziomu zanieczyszczeń. Każdy samochód transportujący palety emituje trujące gazy. Zdrowa logistyka powinna  poszukiwać rozwiązań, które spowodują,że niewykorzystywane już zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem palety, znajdą nowe zastosowanie. Każda bowiem szansa na ponowne wykorzystanie palet drewnianych od producenta, to mniej wyciętych drzew. A jak to jest ważne, mądrych nie trzeba przekonywać.

Ponowne wykorzystanie zużytych palet drewnianych

Znalezienie nowych zastosowań dla używanych palet to podwójny zysk. Korzystają bowiem zarówno firmy, jak i środowisko naturalne. Sprzedając takie palety, przedsiębiorca otrzymuje bowiem nie tylko dodatkowe środki finansowe, ale dodatkowo zyskuje na zwolnieniu z tzw. opłaty środowiskowej.

W obecnych czasach istnieje wiele sposobów na wykorzystanie używanych palet drewnianych od producenta, do innych celów niż logistyka. Wszystkie jednak muszą być wcześniej oczyszczone i przygotowane do pełnienia nowej roli. Są to proste czynności, więc można je wykonać we własnym zakresie. Najpierw należy je oczyścić. Pozbyć się pajęczyn, kurzu i pyłu. Można to zrobić za pomocą zwykłej zmiotki.

Kolejny krok to staranne umycie używanych palet drewnianych od producenta. Sprawdzi się tu mydło bądź płyn do naczyń. Myjąc palety, starajmy się używać tylko tyle wody, ile jest niezbędne do osiągnięcia zadowalającego efektu. Wilgoć to wielki wróg drewna. Nie tylko je szpeci, pozostawiając ciemne plamy,  ale też degraduje strukturę, przez co traci ono swoje właściwości użytkowe. Mokre drewno stanowi idealną pożywkę dla grzybów, w tym pleśni, a także drobnoustrojów. Tak zainfekowane palety nie dają gwarancji ich późniejszej, prawidłowej eksploatacji.

Konserwacja palet drewnianych

Następnie musimy wysuszyć palety. Pozwólmy umytym paletom gruntownie wyschnąć tak, aby mieć pewność, że nawet głębsze warstwy drewna są suche. Palety drewniane po długotrwałym używaniu ich w transporcie, posiadają mnóstwo nierówności i drzazg. Dlatego, aby bezpiecznie ich używać, muszą być starannie oszlifowane lub przetarte papierem ściernym. Szlifierka pozwoli nam uzyskać zamierzony efekt szybciej. Niestety praca tym narzędziem powoduje powstanie  dużej ilości pyłu. Papierem ściernym będziemy pracować dłużej, ale ilość kurzu będzie znacznie mniejsza. Aby skutecznie korzystać z palet drewnianych poza obrotem towarowym, musimy je zagruntować. Taki zabieg znacznie wydłuży ich żywotność, co jest szczególnie ważne, gdy mają  one być używane „ pod chmurką”. Aby należycie je zabezpieczyć, należy na drewno nałożyć impregnat. Można to zrobić za pomocą pędzla lub wałka o krótkim włosie. Środek ten zabezpieczy palety drewniane przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym opadami deszczu. Aby wzmocnić działanie ochronne, można nałożyć jego drugą warstwę. Należy jednak pamiętać o tym, żeby pomiędzy zabiegami impregnowania minęło więcej niż 12 godzin. Impregnacja to nie tylko ochrona drewna. W ten sposób można zmienić także jego kolor. Na rynku bowiem są dostępne impregnaty barwne.

Gdy potrzebujemy całych europalet, musimy usunąć kostki. Wtedy uzyskamy powierzchnie o rozmiarach całej palety. Kostek najlepiej pozbyć się przed jej oszlifowaniem  a po oczyszczeniu. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się śladów po usuniętych elementach. Demontując palety, należy pozbyć się wszystkich gwoździ. Zabieg ten należy przeprowadzić z dużym wyczuciem, tak aby nie zniszczyć drewna paletowego i się nie skaleczyć.

Gdy prawidłowo przygotujemy surowiec z palet drewnianych, może on stanowić doskonałą bazę do wyrobu mebli domowych czy ogrodowych, a także domków dla dzieci, huśtawek czy pojemników na kwiaty.

Pole do działania nieograniczone!

 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.