slider-hgv.jpg
Jak zrobić leżak z palet drewnianych HGV Nysa?
22 maja 2021

Jak zrobić leżak z palet drewnianych HGV Nysa?

Meble z palet drewnianych można zrobić samemu, według własnych, oryginalnych projektów. Obecnie nawet renomowane sklepy meblowe oferują meble, których bazą są palety z drewna. Nie namawiamy do porywania się na wykonanie skomplikowanych i wyrafinowanych mebli. Proponujemy natomiast samodzielne wykonanie leżaka z palet drewnianych HGV. Stworzenie własnoręcznie takiego mebla nie tylko pozwoli dać drugie życie paletom, ale też sprawi nam dużą satysfakcję. Zadanie nie jest trudne, a korzystanie z tanich materiałów spowoduje, że nie będzie też kosztowne.

Czego potrzebujemy do budowy leżaka z palet drewnianych

Do realizacji takiego zadania najlepiej nadają się europalety. Ich nośność to około 1000 kg, a wymiary 120 × 80 x 14. Są dość ciężkie, gdyż ich waga dochodzi do 25 kg. Jeśli więc chcemy, aby nasz leżak był bardziej mobilny, warto zamontować do niego kółka. Takich palet będziemy potrzebować dwie. Niezbędne będą też kółka, wkręty do drewna i łączniki metalowe. Leżak powstanie przy użyciu szlifierki, wyrzynarki i wkrętarki. Z odzieży ochronnej potrzebować będziemy rękawic i okularów. Jeśli chcemy skorzystać z palet używanych (są zdecydowanie tańsze od nowych), warto zadbać o to, żeby były one właściwej jakości. Takie palety oferują licencjonowane składy palet drewnianych w Nysie. Dokonując zakupu w takich miejscach mamy pewność,że nasz nabytek ma właściwą jakość i spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Pierwsze kroki z używanymi paletami drewnianymi

W związku z tym,że palety wykonane są z surowego drewna, należy je odpowiednio przygotować. Deski musimy oszlifować i wyczyścić drobnym papierem ściernym, tak, aby nie miały drzazg i nierówności. Takie drewno nie tylko będzie bezpieczne dla użytkowników, ale też będzie się lepiej prezentować. Jako że leżak będzie narażony na działanie warunków atmosferycznych, warto zabezpieczyć go przed ich szkodliwym działaniem. Można to zrobić na kilka sposobów. Na rynku dostępne są skuteczne impregnaty do drewna oraz lakierobejce w kilku kolorach. Drewno możemy także pomalować farbą. Biały bądź pastelowy kolor dobrze będzie współgrał  z zielenią i barwami nasadzeń i kwiatów.

Gdy już zdecydujemy o sposobie uchronienia mebla przed działaniem warunków atmosferycznych i jego kolorze, możemy przystąpić do montażu leżaka. Jest on nieskomplikowany i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Rozpoczynamy od przecięcia, za pomocą wyrzynarki, jednej z palet. Cięcie powinno przebiegać wzdłuż środkowej deski tak, aby otrzymać dwie części o wymiarach 70 i 50 cm. W następnej kolejności należy połączyć dłuższą część z drugą, całą paletą. Oba elementy łączymy za pomocą wkrętów . Powstanie w ten sposób podstawa leżaka. Oparcie będzie tworzyć mniejsza część podzielonej palety, przymocowana do siedziska metalowymi łącznikami, pod ostrym kątem. Mając na uwadze wagę palet drewnianych, warto leżak zaopatrzyć w dość masywne kółka, tak aby bezpiecznie można było go przesuwać w różne miejsca.

Dekoracja leżaka z używanych palet EURO HGV

Zwieńczeniem pracy przy samodzielnym wykonaniu leżaka z palet drewnianych HGV Nysa będzie uzupełnienie go siedziskiem i wygodnymi, miękkimi poduchami. W tym celu możemy skorzystać z oferty specjalistycznych sklepów. Oryginalniej jednak będzie wykazać się własną inwencją i własnym gustem. Potrzebna nam wtedy będzie gąbka o grubości przynajmniej 10 cm, którą należy przyciąć odpowiednio do wymiarów stelaża z drewna. Tak wyciętą gąbkę powlekamy materiałem obiciowym. Przy realizacji naszych projektów w tym zakresie warto wziąć pod uwagę fakt, że tkanina pokrywająca poduszki będzie funkcjonować na wolnym powietrzu i mieć nieustanny kontakt ze zmienną pogodą. Nasze poduchy powinny mieć odpowiedniej długości troki lub gumki, które umożliwią właściwe ich usytuowanie na drewnianej konstrukcji. Na takim leżaku można spędzać w wygodnej pozycji wiele godzin.

Wykonanie leżaka z palet drewnianych jest zadaniem stosunkowo łatwym, doskonale może więc stanowić wstęp do tworzenia własnych, bardziej skomplikowanych mebli w stylu palette.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.