slider-hgv.jpg
Jakie drzewa spotkamy w produkcji palet drewnianych?
9 lutego 2023

Jakie drzewa spotkamy w produkcji palet drewnianych?

Z produktami wykonanymi z drewna spotykamy się w różnych dziedzinach naszego życia. Wykorzystuje się je zarówno do wytwarzania rzeczy przyziemnych i praktycznych jak i do tworzenia dzieł sztuki. Dla różnych celów użyteczne są różne gatunki drewna. Decydują o tym posiadane przez drewno cechy. Oceniając drewno mierzymy jego twardość,usłojenie, podatność na działanie szkodników czy wilgoć.

Drewno dzielimy na:

 • pochodzenia krajowego bądź drewno egzotyczne,
 • liściaste bądź iglaste,
 • twarde bądź miękkie.

Kiedyś drewno pochodzące z zagranicy było dostępne tylko dla elit. Dzisiaj jest o nie dużo łatwiej, ale w dalszym ciągu jest dużo droższe, niż gatunki krajowe.

 Ze względu na warunki klimatyczne, w których żyją rodzime gatunki, ich użyteczność dla celów produkcji użytecznych dóbr, w tym palet drewnianych HGV  jest znaczna. Ważne jest także to, że rodzime drewno jest stosunkowo tanie.

Drewno jakich drzew wykorzystywane jest w przemyśle drzewnym?

W układzie alfabetycznym to:

 • Buk ma drewno nieco bardziej miękkie niż przysłowiowy dąb. Szybciej ulega ścieraniu, ale za to świetnie znosi duże obciążenia. Ma ścisłą strukturę i dlatego można go wykorzystać do produkcji mebli, klepek podłogowych i sklejek lotniczych. Wadą drewna bukowego jest to, że uzyskuje ono wartość użytkową dopiero po stu latach. Aby zapobiec pękaniu i pęcznieniu drewna tego gatunku, należy poddać je działaniu pary wodnej.
 • Brzoza to drewno niezbyt trwałe, ale łatwe do obróbki i twarde. Sprawdza  się jako surowiec do wyrobu sklejek, płyt i okładzin. Wykorzystuje się je także w produkcji celulozy i papieru, a także wyrobów snycerskich.
 • Dąb zgodnie ze swoim znaczeniem symbolicznym, jest wytrzymały i twardy. Z jego drewna buduje się elementy pojazdów , maszyn i statków. Budownictwo korzysta z niego w postaci parkietów i progów. Z dębiny tworzy się także, imitujące  zabytki, meble.
 • Grusza i jabłoń oprócz tego,że dają  smaczne owoce, są także inaczej wykorzystywane. Nadają się do produkcji parkietów, mebli i ram okiennych. Z drewna tych drzew wytwarza się także ramy do obrazów, narzędzia kreślarskie i miernicze. Grusza i jabłoń to także surowiec do produkcji uchwytów do ręcznych narzędzi i czółenek tkackich.
 • Jodła daje drewno nadające się na skrzynki, palety a także beczki i kadzie. Te ostatnie są wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Z jodły wytwarza się pudla rezonansowe instrumentów muzycznych a także piszczałki do organów. Zapałki też mogą być produkowane z jodły.
 • Klon europejski w przeciwieństwie do kanadyjskiego posiada drewno miękkie. Jest ono wykorzystywane w produkcji boazerii, fornirów, sprzętów kuchennych a także mebli. Z drewna klonowego wytwarza się także prawidła obuwnicze, obcasy i rękojeści.
 • Modrzew nadaje się do produkcji boazerii i parkietów. Wytwarza się zniego także meble i galanterię drewnianą. Niestety podaż drewna modrzewiowego w Polsce jest nie duża,gdyż drzewo to jest pod ochroną.
 • Orzech daje drewno o średniej twardości .Nadaje się ono na meble, boazerie, instarcje i ramy do obrazów. Używa się go także do wytwarzania kolb strzelb, galanterii drewnianej i instrumentów muzycznych.
 • Sosna znajduje zastosowanie w górnictwie i budownictwie. Produkuje się z niej podkłady kolejowe, pojemniki, narzędzia a także meble. Z sosny uzyskuje się także żywicę, służącą do wyrobu terpentyny, sosnowego olejku i kalafonii, bez  której nie obędzie się żaden skrzypek i wiolonczelista.
 • Świerk znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i górnictwie. Nadaje się do produkcji podłóg, okien i schodów. Ze świerku wytwarza się także płyty wiórowe oraz papier wysokiej jakości i instrumenty muzyczne.
 • Topola czarna jest źródłem drewna o nie dużej twardości. Wyroby z niej dobrze sprawdzają się we wnętrzach. Z topoli produkuje się okleiny i sklejki. Jest ona także surowcem do wytwarzania rysownic, ołówków a także papieru, zapałek oraz wełny drzewnej.
Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.