slider-hgv.jpg
Ceny palet drewnianych w skupie w 2024 roku. Ile obecnie kosztuje paleta EURO?
17 maja 2024

Ceny palet drewnianych w skupie w 2024 roku. Ile obecnie kosztuje paleta EURO?

Rynek palet drewnianych w 2024 roku przeżywa dynamiczny rozwój, co ma bezpośredni wpływ na ceny skupu. Europalety, które są najczęściej używane w logistyce, odgrywają kluczową rolę w magazynowaniu i transporcie towarów. W maju 2024 roku cena za jasną paletę EPAL waha się w granicach 20 złotych, podczas gdy za ciemną paletę EPAL można otrzymać od 10 do 15 złotych, w zależności od stopnia zużycia.

Ile kosztują EUROpalety? Aktualny cennik palet

Drewniane palety przemysłowe oraz TPU CP, chociaż mniej popularne niż europalety, również znajdują swoje miejsce na rynku wtórnym. Ceny tych palet kształtują się odpowiednio na poziomie 5-6 złotych oraz 5-8 złotych za sztukę. Palety nietypowe, które są dostosowane do specyficznych potrzeb nabywców, wyceniane są na 2-5 złotych za sztukę. Takie rozbieżności cenowe odzwierciedlają różnorodność rynku i zapotrzebowanie na konkretne rodzaje palet.

Co wpływa na wysokość cen palet drewnianych?

Wysokość cen palet drewnianych zależy od wielu czynników, z których najważniejszymi są materiał, stan techniczny, rozmiar oraz ilość sprzedawanych palet. Palety drewniane i plastikowe mają różne ceny ze względu na różnice w kosztach produkcji i utylizacji. Palety plastikowe są zazwyczaj droższe od drewnianych, co jest wynikiem ich większej trwałości i wyższych kosztów produkcji.

Stan techniczny palet odgrywa kluczową rolę w ich wycenie. Nowe i nieużywane palety osiągają najwyższe ceny, natomiast te uszkodzone czy zużyte są wyceniane znacznie niżej. Dodatkowo standardowe rozmiary palet są bardziej wartościowe na rynku wtórnym, ale niestandardowe wymiary mogą być atrakcyjne dla specyficznych nabywców, co również wpływa na ich cenę. Wreszcie, lokalizacja, w której znajduje się skup palet może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę, ze względu na koszty transportu i różnice w popycie regionalnym.

Ile kosztują używane palety drewniane?

Używane palety drewniane są wyceniane na podstawie ich stanu oraz rodzaju. W przypadku europalet klasy 1 cena za sztukę wynosi około 18 złotych, podczas gdy uszkodzone wersje tej samej klasy kosztują około 14 złotych.

Standardowe palety o wymiarach 800 × 1200 mm oraz 1000 × 1200 mm kosztują po 7 złotych za sztukę, natomiast ich uszkodzone wersje są wyceniane na 4 złote. Palety CP, które są specyficznymi modelami używanymi w przemyśle chemicznym, kosztują 7 złotych za sztukę, a uszkodzone – 4 złote. Mieszane palety, które nie spełniają określonych standardów, można sprzedać za około 3,50 zł za sztukę.

Ceny na palety EURO

Europalety, będące standardem w logistyce europejskiej, mają stosunkowo stabilne ceny na rynku wtórnym. W 2024 roku jasne europalety EPAL są wyceniane na 20 złotych za sztukę, co odzwierciedla ich wysoką jakość i powszechne zastosowanie. Ciemne palety EPAL, które są bardziej zużyte, można sprzedać za 10-15 złotych, w zależności od ich stanu technicznego. Europalety klasy 2 są wyceniane na 14 złotych, a ich uszkodzone odpowiedniki na 10 złotych.ego. 

Warto zaznaczyć, że ceny te mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz aktualnych warunków rynkowych. Na przykład, w regionach o wysokim popycie na palety ceny mogą być nieco wyższe, podczas gdy w miejscach z mniejszym zapotrzebowaniem – niższe. Dlatego ważne jest, aby przed sprzedażą dokładnie zorientować się w lokalnych cenach skupu.

Czytaj także: Dlaczego wszyscy wybierają europalety? 5 kluczowych powodów

Palety plastikowe w skupie palet 

Palety plastikowe są coraz bardziej popularne na rynku wtórnym ze względu na swoją trwałość i długowieczność. Pomimo wyższych kosztów, jakie generuje produkcja palet, te oferują wiele korzyści, takich jak odporność na wilgoć, łatwość czyszczenia oraz dłuższą żywotność. W skupach palet ceny palet plastikowych są zwykle wyższe niż drewnianych, co odzwierciedla ich wyższą wartość użytkową.

Cena palet plastikowych w skupie zależy od wielu czynników, w tym od ich stanu oraz specyfikacji technicznych. Nowe i w dobrym stanie palety mogą osiągnąć ceny znacznie wyższe niż palety drewniane. Z kolei uszkodzone czy zużyte palety plastikowe są wyceniane niżej, ale nadal mogą przynieść atrakcyjną cenę ze względu na możliwość ich naprawy i ponownego użycia.

Czy palety uszkodzone są tańsze?

Tak, palety uszkodzone są zazwyczaj tańsze niż te w dobrym stanie. Uszkodzenia, takie jak pęknięcia, brakujące deski czy widoczne zużycie, znacznie obniżają wartość palety. Cena uszkodzonej europalety klasy 1 wynosi około 14 złotych, podczas gdy te same palety w dobrym stanie kosztują około 18 złotych. Podobnie, uszkodzone palety o wymiarach 800 × 1200 mm oraz 1000 × 1200 mm kosztują 4 złote, w porównaniu do 7 złotych za ich nieuszkodzone odpowiedniki.

Mimo niższej ceny uszkodzone palety mogą być atrakcyjne dla niektórych nabywców, którzy posiadają możliwości ich naprawy lub wykorzystania w mniej wymagających zastosowaniach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie skupy palet przyjmują palety w złym stanie, dlatego przed sprzedażą warto sprawdzić specyfikacje i wymagania konkretnego skupu.

Cennik skupu palet HGV 2024

Cennik skupu palet HGV na rok 2024 przedstawia szeroką gamę cen, które zależą od rodzaju i stanu technicznego palet. Europalety klasy 1 są wyceniane na 18 złotych za sztukę, podczas gdy uszkodzone wersje tej samej klasy kosztują 14 złotych. Europalety klasy 2 mają ceny odpowiednio 14 złotych za sztukę, a uszkodzone – 10 złotych.

Standardowe palety o wymiarach 800 × 1200 mm i 1000 × 1200 mm kosztują 8 złotych za sztukę, a ich uszkodzone odpowiedniki są wyceniane na 5 złotych. Palety CP, używane głównie w przemyśle chemicznym, kosztują 7 złotych za sztukę, a uszkodzone – 4 złote. Palety mieszane, które nie spełniają określonych standardów, są sprzedawane za około 3,50 zł za sztukę.

Sprzedaż palet drewnianych przez HGV – palety nowe i używane europalety

Firma HGV oferuje szeroki asortyment palet drewnianych, w tym nowe i używane europalety. Nowe europalety są wyceniane wyżej ze względu na ich doskonały stan i gotowość do natychmiastowego użycia. Używane palety, mimo niższej ceny, nadal cieszą się dużym zainteresowaniem dzięki swojej funkcjonalności i niższym kosztom zakupu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą palet w skupie. Cennik palet uwzględnia wszystkie rodzaje palet: palety używane, paleta przemysłowa, palety plastikowe i palety EURO. 

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.