slider-hgv.jpg
Jakie szkodniki stanowią zagrożenie dla drewna?
30 kwietnia 2023

Jakie szkodniki stanowią zagrożenie dla drewna?

Drewno to materiał naturalny, niezbędny w licznych procesach gospodarczych. Trudno sobie bez niego wyobrazić budownictwo a także handel, głównie ze względu na wykorzystywaniu w nim nośników w postaci palet drewnianych. Jako substancja naturalna drewno narażone jest na ataki szkodliwych owadów. Sieją one spustoszenie zarówno w lesie, jak i w podczas przeróbki i wykorzystywania drewna. Działają destrukcyjnie na strukturę drewna, co ma duży wpływ na jego walory użytkowe. Drewno zainfekowane przez szkodniki nie tylko nie nadaje się do produkcji min. palet drewnianych ale też uniemożliwia eksploatację już gotowych wyrobów. Wykorzystanie surowca ,w którym egzystują szkodniki grozi wypadkami, gdy wykona się z niego np. więźbę dachową czy strop. Niestety bytujące w Polsce szkodniki drewna atakują je już w lesie( spuszczel pospolity) a także  w trakcie kolejnych etapach jego bytowania (miazgowiec).

Dlaczego drewno jest tak atrakcyjne dla niektórych owadów?

Początek kolonizacji drewna przez szkodniki ma miejsce wtedy, gdy samica owada dostaje się do wnętrza i składa tam jaja. Następnie dochodzi do wylęgu larw, które drążą w drewnie kanały. Są takie gatunki owadów, dla których drewno stanowi jedynie schronienie. Większość jednak traktuje miazgę drewna jak żerowisko. Konsumują ją i w ten sposób naruszają strukturę drewna Aparat gębowy szkodników uszkadza drewno . Tak zmieniona substancja  jest źródłem białka, steroli i witamin, które są niezbędne dla larw owadów. Dla wielu pasożytów atrakcyjne jest drewno młode. Są jednak takie gatunki, które żerują na drewnie zmurszałym i zagrzybionym.

Drewno zagrzybione jest bardzo atrakcyjne dla larw owadów, gdyż zawiera dużo substancji odżywczych. A to z kolei oznacza, że larwy w nim bytujące szybciej się rozwijają. Organizm larw funkcjonuje tak,że pokarm  przebywa w nim bardzo krótko. To z kolei powoduje, że aby larwa przeszła wszystkie fazy rozwoju , tj. od jaja do dojrzałego osobnika, musi pochłonąć duże ilości miazgi drewna.  To zaś powoduje ogromne spustoszenie w strukturze drewna.

Nie bez znaczenia jest także poziom wilgotności i temperatura panujące w żerowisku. Warunki sprzyjające poszczególnym gatunkom owadów powodują, że świetnie się one rozwijają. To co dobre dla szkodników niestety nie sprzyja producentom palet drewnianych i innych produktów z tego surowca. Z zainfekowanego materiału nie można bowiem wytwarzać  bezpiecznych nośników. Owady atakujące drewno dostosowują się do zmiennej pogody, panującej w poszczególnych okresach roku. W czasie, gdy temperatura otoczenia  osiąga wartości skrajne, owady zapadają w stan tzw. anabiozy. Ich funkcje życiowe zostają wtedy bardzo ograniczone. Po zmianie temperatury organizmy te zaczynają funkcjonować normalnie. Tylko kołatek domowy świetnie się czuje przy każdej temperaturze. Owady mają określone preferencje jeśli chodzi o miejsce żerowania. Niektóre z nich wolą miejsca ciemne i wilgotne inne natomiast słoneczne i jasne. Szkodniki drewna posiadają doskonałe powonienie , które pozwala im wyczuwać woń nawet z dużej odległości. Zapach pleśni i grzybów jest bardzo kuszący i pozwala im znaleźć najlepsze miejsce żerowania.

Powyższe informacje mogą nas zniechęcić do kupna wyrobów z drewna. Jeśli jednak dokonamy zakupu palet drewnianych od sprawdzonego producenta jakim jest HGV możemy być pewni, że będą one wykonane z najlepszej jakości drewna i wolne od szkodliwych owadów.

Zainteresowała Cię nasza oferta palet drewnianych? Napisz do nas na biuro@hgv.com.pl lub skorzystaj z poniższego formularza. Na każdą wiadomość odpowiemy jak najszybciej.